Narzędzia:

9 kwietnia 2008 r.

09.04.2008

Podczas posiedzenia Komisji Kultury i Środków Przekazu kontynuowano rozpatrywanie ustawy o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji oraz niektórych innych ustaw.

W kolejnych głosowaniach senatorowie postanowili zaproponować Izbie wprowadzenie 32 poprawek do rozpatrywanej nowelizacji sejmowej. Do stanowiska większości komisji zgłoszono 13 wniosków mniejszości, w tym wniosek o odrzucenie nowelizacji sejmowej, zgłoszony przez senatora C. Ryszkę.

Komisja zaproponowała m.in. zmianę, która ma zagwarantować, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji rozpocznie działanie na mocy nowelizacji, nawet gdyby Sejm, Senat lub prezydent zwlekali z powołaniem nowych członków.

Senatorowie przyjęli też poprawkę, która zmienia wymogi co do rekomendacji dla kandydatów na członków KRRiT. Poprawki komisji zakładają też, że prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej nie tylko powołuje, ale i odwołuje Sejm na wniosek premiera; może się to dokonać tylko za zgodą Senatu.

Jedna z najistotniejszych przyjętych poprawek, autorstwa senator Barbary Borys-Damięckiej, zakłada, że jeśli którykolwiek z organów uprawnionych do powoływania członków KRRiT (Sejm, Senat lub prezydent) będzie zwlekał ze wskazaniem swoich przedstawicieli, podczas gdy inny już ich wybierze, Krajowa Rada będzie mogła działać w mieszanym składzie, tzn. z udziałem członków obecnej i przyszłej kadencji.

Gdyby zatem np. Sejm i Senat powołały swoich członków, a prezydent zwlekał z tym aktem, wówczas do czasu powołania przedstawicieli prezydenta w radzie zasiadałoby pięciu członków z nowego rozdania (w myśl nowelizacji trzech członków powołuje Sejm, dwóch Senat i dwóch prezydent) i dwóch obecnie zasiadających w radzie prezydenckich członków KRRiT. W myśl tej poprawki, kadencja nowej KRRiT liczyć się będzie od dnia powołania ostatniego członka.

Jak przekonywała senator B. Borys-Damięcka, celem poprawki jest zachowanie ciągłości działania organu konstytucyjnego na wypadek, gdyby Sejm, Senat lub prezydent nie wywiązały się z nakładanego ustawą obowiązku niezwłocznego powołania swoich przedstawicieli w KRRiT w przewidywanym ustawą czasie 30 dni. Gdyby nie przyjęto tej poprawki zachodzi domniemanie, że do czasu powołania ostatniego członka rady obecna KRRiT działałaby na mocy znowelizowanej ustawy.

Wątpliwości co do tak sformułowanej poprawki zgłosił b. przewodniczący KRRiT Juliusz Braun. Jak zauważył, oznacza to, że przez określony czas mogą funkcjonować różne składy liczebne KRRiT, w składzie mieszanym zasiadaliby członkowie o różnym statusie prawnym (nowelizacja zmienia bowiem charakter zatrudnienia członków KRRiT), powstałby też problem wyboru przewodniczącego. Jeżeli bowiem odejdzie on w pierwszej zmienianej turze, to czy wolno będzie wybrać nowego przewodniczącego w mieszanym składzie, czy trzeba będzie czekać na pełen skład z nowego rozdania.

Część przyjętych poprawek eliminuje wątpliwości Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu co do zgodności ustawy z konstytucją. Komisja Kultury i Środków Przekazu wzmocniła w tym celu kompetencje KRRiT przy wydawaniu i cofaniu koncesji. W obu tych wypadkach prezes UKE będzie się musiał porozumieć z krajową radą, a nie jedynie zasięgać jej opinii.

Komisja poparła też poprawkę senatorów Janusza Sepioła i Krzysztofa Piesiewicza, która zmienia wymogi w zakresie rekomendacji, jakie mają posiadać kandydaci na członków krajowej rady. Poprawka zakłada, że potrzebna będzie jedna rekomendacja uczelniana (uniwersytetu lub uczelni artystycznej) albo rekomendacja stowarzyszenia twórców lub dziennikarzy. Ustawa przewiduje zaś, że niezbędne są co najmniej dwie rekomendacje udzielone przez uczelnie wyższe albo ogólnokrajowe stowarzyszenia twórców lub dziennikarzy.

W myśl przyjętych poprawek Krajowa Rada ma też dbać o przestrzeganie przez nadawców praw autorskich twórców, a vacatio legis ustawy zostaje wydłużone z 14 do 30 dni.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 25 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Ustawodawcza oraz Praw Człowieka i Praworządności.

Prace w komisjach senackich – 24 kwietnia 2024 r.

Obradowała Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej.

Prace w komisjach senackich – 23 kwietnia 2024 r.

Obradowała Komisja Petycji.