Narzędzia:

2 kwietnia 2008 r.

02.04.2008

Podczas posiedzenia Komisji Gospodarki Narodowej rozpatrywano ustawę o ratyfikacji Porozumienia o Europejskim Państwie Współpracującym między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Europejską Agencją Kosmiczną, podpisanego w Warszawie dnia 27 kwietnia 2007 r.

Cel i przedmiot ustawy przedstawił podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Marcin Korolec. Wiceminister podkreślił, że zawarcie porozumienia z Europejską Agencją Kosmiczną zobowiązuje rząd do płacenia składek, ale przyniesie korzyści polskim przedsiębiorstwom. Polska, jako partner naukowy, technologiczny i przemysłowy, uzyska prawo do uczestniczenia w programach i działaniach agencji.

Na wniosek przewodniczącego Komisji Gospodarki Narodowej senatora Tomasza Misiaka w głosowaniu senatorowie jednomyślnie opowiedzieli się za przyjęciem rozpatrywanej ustawy ratyfikacyjnej bez poprawek. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Stanisława Jurewicza.

W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia rozpatrywano ustawę zmianie ustawy o radiofonii i telewizji oraz niektórych innych ustaw.

Założenia rozpatrywanej nowelizacji przedstawiła posłanka sprawozdawczyni Iwona Śledzińska-Katarasińska. Poinformowała, że ustawa - wniesiona jako projekt poselski - ma na celu zmianę sposobu wyłaniania, funkcjonowania i liczby członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, sposobu wyłaniania członków zarządów i rad nadzorczych spółek radiofonii i telewizji publicznej oraz powierzenie funkcji organu regulacyjno-koncesyjnego prezesowi Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Znowelizowana ustawa o radiofonii i telewizji przekazuje większość kompetencji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, w tym przyznawanie koncesji, kontrolowanie nadawców (z wyjątkiem kontroli programowej), przyznawanie lub odbieranie statusu nadawcy społecznego, do Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Nowelizacja zmienia też sposób powoływania KRRiT oraz zarządów i rad nadzorczych TVP i Polskiego Radia. W jej efekcie można będzie przerwać kadencje obecnych władz mediów publicznych.

W opinii Anny Streżyńskiej, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, rozpatrywana ustawa jest pierwszym krokiem do integracji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z Urzędem Komunikacji Elektronicznej, mającym na celu dobro rynku audiowizualnego.

Zdaniem przewodniczącego KRRiT Witolda Kołodziejskiego, omawiana nowelizacja nie wprowadza oczekiwanych i koniecznych zmian związanych z cyfryzacją przekazu oraz dostosowaniem do wymagań tzw. dyrektywy o audiowizualnych usługach medialnych.

Senatorowie zapoznali się także z opinią senackiego biura legislacyjnego, które zwróciło uwagę na nieścisłości w sformułowaniu niektórych przepisów sejmowej nowelizacji, dotyczących m.in. okrojenia uprawnień Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w kontekście zapisów konstytucji. Za wąskie w stosunku do zadań nałożonych na KRRiT przez konstytucję wydają się przewidziane nowelizacją uprawnienia KRRiT w wypadku cofnięcia koncesji. Biuro przedstawiło także propozycje kilkunastu poprawek doprecyzowujących.

W dyskusji senatorowie pytali m.in. o cele ustawy, obsadzanie rad nadzorczych oraz wprowadzenie nowoczesnych technik cyfrowych w przekazie medialnym. Odpowiedzi udzielali posłanka sprawozdawczyni oraz przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Wniosek o odrzucenie nowelizacji sejmowej w całości zgłosił senator Stanisław Kogut, który wskazał na polityczne, jego zdaniem, pobudki proponowanej zmiany ustawy medialnej.

Senator T. Misiak zgłosił poprawkę dotyczącą katalogu przesłanek uprawniających walne zgromadzenie akcjonariuszy do odwołania członka zarządu.

Senator Stanisław Iwan postulował wprowadzenie zmiany, mającej na celu precyzyjne ustalenie liczby członków rad nadzorczych w spółkach radiofonii regionalnej.

W głosowaniu komisja nie poparła wniosku senatora S. Koguta o odrzucenie ustawy, zaakceptowała natomiast poprawki zgłoszone przez senatorów T. Misiaka i S. Iwana.

Na sprawozdawcę stanowiska Komisji Gospodarki Narodowej w sprawie ustawy o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji oraz niektórych innych ustaw wybrano senatora T. Misiaka.

Zgodnie z poprawką zgłoszoną przez senatora T. Misiaka, Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy TVP i Polskiego Radia (w tym wypadku minister skarbu państwa) będzie uprawnione do odwołania członka zarządu tych spółek w wypadku zaistnienia okoliczności trwale uniemożliwiającej sprawowanie funkcji, działania na szkodę spółki, potwierdzonego niezależnym audytem, i naruszenia przepisów o ograniczeniu działalności gospodarczej przez osoby publiczne. Tę poprawkę poparło 8 senatorów, a 5 osób było przeciw.

Kompetencje ministra skarbu do odwoływania członków zarządu w mediach publicznych znajdowały się w pierwotnym projekcie nowelizacji ustawy, który zgłosiła Platforma Obywatelska. W efekcie kontrowersji, jakie wzbudzał ten pomysł, wycofano się jednak z niego jeszcze na etapie prac sejmowych.

Jak przekonywał senator T. Misiak, minister skarbu, jako właściciel spółki, musi mieć możliwość odwołania członka zarządu w szczególnych wypadkach działania na szkodę spółki. Ta zmiana nie oznacza wykreślenia kompetencji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji do odwoływania członków zarządów mediów publicznych. KRRiT może odwołać członków zarządu, w tym prezesa, w wypadku rażącego naruszenia przepisów prawa, działania na szkodę spółki oraz pozostawania w konflikcie interesów.

Podczas posiedzenia Komisji Gospodarki Narodowej rozpatrzono także ustawę o zmianie ustawy - Kodeks spółek handlowych.

Przyjęcie nowelizacji, uchwalonej przez Sejm na podstawie projektu wniesionego przez rząd, rekomendował senatorom podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Łukasz Rędziniak. Podkreślił, że ustawa zmierza do dostosowania prawa polskiego do wymagań wynikających z postanowień dyrektywy 2005/56/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie transgranicznego łączenia się spółek kapitałowych.

W swojej opinii senackie biuro legislacyjne zwróciło uwagę na nieścisłości w sformułowaniu niektórych przepisów ustawy i przedstawiło propozycje 3 poprawek doprecyzowujących.

Przewodniczący komisji senator T. Misiak zgłosił wniosek o wprowadzenie poprawek zaproponowanych przez biuro legislacyjne. W głosowaniu postulowane zmiany uzyskały jednomyślne poparcie. Ustalono, że ich wprowadzenie do ustawy o zmianie ustawy - Kodeks spółek handlowych zaproponuje Izbie senator S. Iwan.

Na zakończenie posiedzenia Komisji Gospodarki Narodowej rozpatrzono ustawę o zmianie ustawy o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej oraz ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

Założenia ustawy, wniesionej przez Radę Ministrów, omówił prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Marek Niechciał. Jak poinformował, jej celem jest dostosowanie zapisów ustawy do przepisów wspólnotowych oraz umożliwienie wdrożenia elektronicznego systemu monitorowania pomocy publicznej. Prezes zwrócił się do senatorów o wniesienie poprawki doprecyzowującej. Przedstawiciel senackiego biura legislacyjnego zaproponował uzupełnienie ustawy o przepis przejściowy, zapewniający ciągłość przepisów wykonawczych.

Przewodniczący komisji senator T. Misiak zgłosił wniosek o wprowadzenie poprawek sugerowanych przez UOKiK i biuro legislacyjne. W wyniku głosowania zostały one jednomyślnie przyjęte. Postanowiono, że dwie zmiany zaakceptowane przez komisję zarekomenduje podczas posiedzenia plenarnego Izby senator Władysław Ortyl.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 17 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: klimatu i środowiska, gospodarki, emigracji, kultury, rolnictwa, samorządu terytorialnego, ustawodawcza, rodziny.

9. posiedzenie Senatu

Zakończyło się 9. posiedzenie Senatu. Izba podjęła m.in. uchwałę w związku z atakiem rakietowym na konwój pojazdów organizacji humanitarnej w Strefie Gazy i śmiercią wolontariuszy, w tym obywatela RP.

Prace w komisjach senackich – 3 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Infrastruktury, budżetu, rolnictwa