Narzędzia:

2 kwietnia 2008 r.

02.04.2008

Senatorowie z Komisji Spraw Zagranicznych spotkali się z Robertem Kupieckim - ambasadorem nadzwyczajnym i pełnomocnym RP w Stanach Zjednoczonych Ameryki.

Posiedzenie poświęcone było funkcjonowaniu ambasady RP w Waszyngtonie oraz priorytetom działania tej placówki.

Ambasador R. Kupiecki przedstawił zarys polskiej polityki zagranicznej wobec USA oraz wynikające z niej priorytety działania ambasady RP w tym kraju w najbliższych latach. Przypomniał, że sytuacja polityczna w Stanach Zjednoczonych, w związku ze zbliżającymi się wyborami do Izby Reprezentantów i uzupełnieniem 1/3 składu Senatu, a także wyborami prezydenckimi, może wyraźnie się zmienić.

Do najważniejszych zadań kierowanego przez siebie przedstawicielstwa ambasador zaliczył umacnianie więzi partnerskich i sojuszniczych między USA i Polską, jako głównym partnerem strategicznym w Europie Środkowo-Wschodniej, uczynienie z placówki zaplecza pomocnego w negocjacjach dotyczących tarczy antyrakietowej, działania na rzecz zniesienia wiz, promocji polskiej gospodarki, nauki i kultury, a także współpracę z Polonią i walkę ze stereotypami budującymi negatywny obraz Polski. Ambasador R. Kupiecki przypomniał, że w 2009 r. przypada 90. rocznica nawiązania przez Polskę stosunków dyplomatycznych z USA.

Przedstawiając senatorom priorytetowe sprawy, którymi chce się zająć podczas urzędowania, ambasador zapowiedział, że włączy się w działania zwalczające stereotypy o Polsce i Polakach. Jak stwierdził, zamierza walczyć ze sformułowaniami w amerykańskich mediach, takimi jak "polskie obozy śmierci". "Prowadząc działalność informacyjną i promocyjną, chciałbym bardzo szeroko korzystać ze współpracy tych grup nacisku w Stanach Zjednoczonych, które są Polsce przyjazne" - zaznaczył. W tym kontekście wskazał na środowiska polonijne i żydowskie, a także inne zainteresowane współpracą z Polską. "Chciałbym pracować nad tym, aby wizerunek Polski w Stanach Zjednoczonych był wizerunkiem państwa nowoczesnego, otwartego, które warto odwiedzać, które jest dobrym partnerem" - zapewnił senatorów R. Kupiecki.

W swoim wystąpieniu ambasador mówił także o "wyjściu poza Waszyngton". "Chciałbym, aby Polska w sposób systematyczny zbudowała sieć wpływowych kontaktów w USA poza Waszyngtonem, szczególnie w miejscach, gdzie interesy biznesu krzyżują się z interesami politycznymi" - podkreślił.

Podczas posiedzenia ambasador R. Kupiecki mówił także o ewentualnym zniesieniu wiz wjazdowych do USA. Jak stwierdził, coraz bardziej prawdopodobne jest osiągnięcie przez Polskę wymaganego przez USA minimalnego poziomu odmów przy przyznawaniu wiz, co pozwoli na ich zniesienie. Uchwalona w ub.r. przez obie izby Kongresu USA ustawa przewiduje, że bez wiz będą mogli przyjeżdżać do Ameryki obywatele krajów, w których konsulaty amerykańskie odmawiają wiz nie więcej niż 10% ubiegających się o nie osób. "Na przestrzeni ostatnich 4 miesięcy statystyka odmów wizowych dla polskich obywateli zmalała z 25% w październiku ub.r. do około 14% za pięć ostatnich miesięcy" - zaznaczył. Jego zdaniem, nasz kraj zbliża się do progu, który umożliwia podjęcie decyzji korzystnej dla Polski w sprawie ruchu bezwizowego z USA.

"Trend spadkowy jest wyraźny. Spowodowany jest m.in. stałym zmniejszaniem się ruchu osobowego z Polski do Stanów Zjednoczonych, a wraz z tym liczby osób składających podania o wizy, co wpływa na procent odmów" - podkreślił ambasador R. Kupiecki. W 2009 r. w USA zacznie działać system rejestracji wyjazdów, mający na celu ustalenie liczby osób nielegalnie przedłużających pobyt w USA. Dyplomata zapowiedział, że ambasada pod jego kierownictwem rozpocznie "stałe, codzienne zabiegi w celu przypominania administracji amerykańskiej o Polsce w kontekście ruchu bezwizowego".

W dyskusji senatorowie poruszali m.in. kwestie związane z polsko-amerykańską współpracą i wymianą naukową, z realizacją off-setu przez stronę amerykańską oraz z możliwym rozwojem sytuacji politycznej w USA i jej konsekwencjami dla Polski.

W drugiej części posiedzenia Komisji Spraw Zagranicznych senatorowie rozpatrywali ustawę o ratyfikacji Porozumienia o Europejskim Państwie Współpracującym między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Europejską Agencją Kosmiczną, podpisanego w Warszawie dnia 27 kwietnia 2007 r.

Na temat ustawy ratyfikacyjnej, a także zapisów przedmiotowego porozumienia wypowiadali się podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Marcin Korolec, wicedyrektor Departamentu Prawno-Traktatowego w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Krzysztof Kocel, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Przestrzeni Kosmicznej poseł Bogusław Wontor oraz doradca tego zespołu prof. Zbigniew Kłos. Pozytywną opinię o ustawie sejmowej przedstawiło Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.

Dyrektor K. Kocel podkreślił, że Polska, co prawda, od lat uczestniczy w pracach Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), lecz dopiero status państwa współpracującego, a potem pełne członkostwo zapewniają profity wynikające z uczestnictwa w tej agencji. Ponadto poinformował, że wstąpienie do ESA wiąże się z wpłaceniem kwoty w wysokości około 1 mln euro, lecz - jego zdaniem - jest to opłacalna inwestycja. W imieniu rządu zwrócił się do komisji o przyjęcie ustawy bez poprawek.

Wiceminister M. Korolec zwrócił uwagę, że wraz z osiągnięciem statusu państwa współpracującego Polska stanie się członkiem struktur decyzyjnych ESA i będzie mieć znacznie większy wpływ na jej działania.

Poseł B. Wontor podkreślił znaczenie postulowanej ratyfikacji. Mówił także o wpływie technologii kosmicznych na gospodarkę i jej rozwój. Programy realizowane przez ESA przedstawił prof. Z. Kłos.

W dyskusji senatorowie podnosili kwestie związane z procedurą członkostwa w ESA, a także zasięgiem realizowanych na jej zlecenie kontraktów.

W głosowaniu Komisja Spraw Zagranicznych jednomyślnie opowiedziała się za zarekomendowaniem Senatowi przyjęcia bez poprawek rozpatrywanej ustawy sejmowej, upoważniającej prezydenta RP do ratyfikacji Porozumienia o Europejskim Państwie Współpracującym między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Europejską Agencją Kosmiczną. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wyznaczono senatora Macieja Grubskiego.

Podczas posiedzenia rozpatrzono także ustawę o wypowiedzeniu Konwencji Międzynarodowej Organizacji Pracy Nr 45 dotyczącej zatrudniania kobiet przy pracach pod ziemią we wszelkiego rodzaju kopalniach, przyjętej w Genewie dnia 21 czerwca 1935 r.

Informację na temat ustawy przedstawił wicedyrektor Departamentu Prawno-Traktatowego w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Janusz Łącki. Jak stwierdził, wypowiedzenie konwencji uzasadnione jest członkostwem Polski w UE. Zgodnie unijnym ustawodawstwem, jakikolwiek zakaz pracy związany z kryterium płci uznawany jest za dyskryminację.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej Radosław Mleczko omówił historię Konwencji Międzynarodowej Organizacji Pracy nr 45.

Przedstawiciel senackiego biura legislacyjnego nie zgłosił żadnych uwag do rozpatrywanej ustawy.

W głosowaniu Komisja Spraw Zagranicznych, przy jednym głosie wstrzymującym się, poparła przyjęcie rozpatrywanej ustawy sejmowej bez poprawek. Na sprawozdawcę komisji podczas posiedzenia plenarnego Izby wybrano senatora Norberta Krajczego.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 17 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: klimatu i środowiska, gospodarki, emigracji, kultury, rolnictwa, samorządu terytorialnego, ustawodawcza, rodziny.

9. posiedzenie Senatu

Zakończyło się 9. posiedzenie Senatu. Izba podjęła m.in. uchwałę w związku z atakiem rakietowym na konwój pojazdów organizacji humanitarnej w Strefie Gazy i śmiercią wolontariuszy, w tym obywatela RP.

Prace w komisjach senackich – 3 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Infrastruktury, budżetu, rolnictwa