Narzędzia:

Senatorowie Morawska-Stanecka i Bieńkowski oddali hołd ofiarom ludobójstwa w Rwandzie

26.04.2024
Fot. Tomasz Ozdoba, Kancelaria Senatu

Senatorowie Gabriela Morawska-Stanecka i Krzysztof Bieńkowski 26 kwietnia br. wzięli udział w ceremonii upamiętniającej 30. rocznicę ludobójstwa na plemieniu Tutsi w Rwandzie.

Senator podkreśliła, że zaledwie trzydzieści lat temu w Rwandzie, „kraju tysiąca wzgórz”, rozegrała się ludzka tragedia, która nie miała prawa zdarzyć się w XX wieku. "W ciągu zaledwie 100 dni w wyniku systematycznej eksterminacji zamordowano ponad milion osób tylko ze względu na ich pochodzenie etniczne. Zdecydowaną większość ofiar stanowili Tutsi, ale zginęli również Hutu sprzeciwiający się ludobójstwu" - przypomniała Gabriela Morawska-Stanecka.

Senator dodała, że ludobójstwo w Rwandzie w 1994 r. pokazało, jak istniejące problemy i poczucie nierówności społecznych mogą zostać wykorzystane za pomocą propagandy i manipulacji do celów politycznych, dehumanizacji i stygmatyzacji całej grupy obywateli, a w konsekwencji do masowych zabójstw i czystek etnicznych.

"Społeczność międzynarodowa musi podwoić wysiłki, by powstrzymać mowę nienawiści, zanim wymknie się ona spod kontroli" - apelowała senator. Zdaniem senator "nienawistne słowa mogą zatruć umysły ludzi do tego stopnia, że stracą swój moralny kompas i uwierzą, że inni ludzie nie zasługują na życie".

Uroczystość w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zorganizowała ambasada Rwandy w Polsce.

Ludobójstwo w Rwandzie trwało od kwietnia do lipca 1994 r. podczas rwandyjskiej wojny domowej. Rozpoczęło się dzień po śmierci prezydentów Rwandy i Burundi Juvénala Habyarimany i Cypriena Ntaryamiry w katastrofie lotniczej w stolicy kraju 6 kwietnia 1994 r. O jej spowodowanie wojsko dowodzone przez członków grupy Hutu oskarżyło grupę Tutsi. Wydarzenia z 1994 r. nie były jednak jedynym przypadkiem przemocy Hutu wobec Tutsi, lecz kulminacją.

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

„Nie boję się, niech oni się boją” – wystawa o Alesiu Bialackim w Senacie

Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska otworzyła wystawę „Nie boję się, niech oni się boją”, poświęconą życiu i działalności laureata Pokojowej Nagrody Nobla, białoruskiego obrońcy praw człowieka Alesia Bialackiego.

Prace w komisjach senackich – 8 maja 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, Gospodarki Narodowej i Innowacyjności, Klimatu i Środowiska, Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą, Praw Człowieka i Praworządności, Sportu, Edukacji, Petycji.

Narodowy Dzień Zwycięstwa

8 maja, w rocznicę zakończenia II wojny światowej, pamiętamy o wszystkich jej ofiarach.