Narzędzia:

15 września 2008 r.

15.09.2008

15 września br. w Senacie odbyła się konferencja naukowa "Zawód pielęgniarki na ziemiach polskich w XIX i XX wieku". Z inicjatywy senator Janiny Fetlińskiej zorganizowała ją Komisja Zdrowia.

Konferencję przygotowano przy współudziale Polskiej Akademii Nauk i uczelni medycznych w ramach cyklu dotyczącego zawodów medycznych na przełomie XIX i XX wieku.

Otwierając konferencję, przewodniczący Komisji Zdrowia senator Władysław Sidorowicz podkreślił, że - czerpiąc z doświadczeń przeszłości - musimy stawiać pytania o przyszłość. Obecnie mamy rozwinięte struktury samorządowe i korzystamy z równych praw, wyzwaniem jest więc działanie na rzecz społeczeństwa, drugiego człowieka, państwa, które w istocie stanowi miarę naszej wartości. Przewodniczący wyraził przekonanie, że senacka konferencja będzie służyć twórczej inspiracji, powstawaniu społecznie potrzebnych projektów.

Senator J. Fetlińska przedstawiła udział pielęgniarek w pracach polskiego parlamentu. W odrodzonym Senacie dotychczas mandat senatora sprawowały cztery pielęgniarki: Alina Pieńkowska, Krystyna Sienkiewicz, Elżbieta Gelert i właśnie senator J. Felińska. Senator podkreśliła niezwykłą aktywność parlamentarzystek pielęgniarek, ich zaangażowanie w stanowienie prawa, a także poza parlamentem - na rzecz społeczeństwa.

Długą, trwającą prawie 100 lat, drogę rozwoju zawodu pielęgniarki, tworzenia społeczności zawodowej przypomniała doc. dr hab. B. Urbanek.

Dalsza część senackiej konferencji miała charakter panelowy. W dwóch równoległych sesjach omawiano różne aspekty zawodu pielęgniarski w ujęciu historycznym, a także politycznym.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Senator Gabriela Morawska-Stanecka z wizytą w Ukrainie

Senator Gabriela Morawska-Stanecka wraz z grupą posłów przebywała 27–29 kwietnia br. w Ukrainie

Senatorowie Morawska-Stanecka i Bieńkowski oddali hołd ofiarom ludobójstwa w Rwandzie

Senatorowie Gabriela Morawska-Stanecka i Krzysztof Bieńkowski wzięli udział w ceremonii upamiętniającej 30. rocznicę ludobójstwa na plemieniu Tutsi w Rwandzie.

Senatorowie Grodzki i Morawska-Stanecka na senackiej debacie w Rzeszowie

Senacka debata z cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Rzeszowie