Narzędzia:

11 lipca 2008 r.

11.07.2008

11 lipca 2008 r. wizytę w Senacie złożył wielebny U Uttara, rzecznik birmańskich mnichów buddyjskich w Europie i sekretarz Międzynarodowej Organizacji Mnichów Birmańskich, powołanej w 2007 r. przez birmańskich duchownych na uchodźstwie dla niesienia pomocy mnichom i ludności tego kraju prześladowanym przez juntę wojskową. Gościa przyjęli wicemarszałkowie Zbigniew Romaszewski i Marek Ziółkowski oraz przewodniczący Komisji Praw Człowieka i Praworządności senator Stanisław Piotrowicz. W spotkaniu wzięli także udział prezes Stowarzyszenia "Solidarność Polsko-Birmańska" Than Hitke, prezes Stowarzyszenia "Wolność i Demokracja" Tomasz Pisula i Maria Zahradnikova z czeskiej organizacji Human Rights and Democracy People in Need.

Celem wizyty było poinformowanie polskich polityków, a także opinii publicznej, o sytuacji społeczno-politycznej w Birmie. Stowarzyszenie "Solidarność Polsko-Birmańska" apelowało o wsparcie przez Polskę inicjatywy pozbawienia reżimu wojskowego przywileju reprezentowania Myanmaru w ONZ.

Wicemarszałek Z. Romaszewski podkreślił powagę sytuacji w Birmie. W sierpniu i wrześniu 2007 r. doszło tam do największych od 20 lat protestów przeciwko wojskowej juncie rządzącej od 1988 r. Do protestów przyłączyły się tysiące mnichów buddyjskich, którzy w ten sposób stali się najbardziej rozpoznawalną siłą opozycyjną. W wyniku brutalnych aresztowań do więzień trafiło ponad 6000 osób, wiele z nich to osoby duchowne. Władze przeszukały ponad 50 klasztorów. Wicemarszałek pytał gościa o skutki tragicznego cyklonu, który nawiedził niedawno Birmę, a także o zmanipulowane przez władze referendum konstytucyjne i o stopień izolacji tego państwa od świata. Ponadto chciał dowiedzieć się o możliwość kontaktu z przedstawicielami opozycji birmańskiej w sprawie ich udziału w przyszłorocznej konferencji praw człowieka we Wrocławiu.

Wicemarszałka M. Ziółkowskiego interesowały sposoby kontaktu dysydentów na emigracji z ruchem oporu w samej Birmie, a także relacje polityczne i gospodarcze z Chinami.

Podczas spotkania M. Zahradnikova przedstawiła inicjatywę Europejskiej Międzyparlamentarnej Grupy na rzecz Birmy i zachęcała senatorów do udziału w niej.

U Uttara omówił genezę, strukturę i działalność Międzynarodowej Organizacji Mnichów Birmańskich. Szczególną uwagę zwrócił na rolę mnichów buddyjskich w podtrzymywaniu protestów, a także we wspieraniu zubożałej ludności. Omówił obecną sytuację w Birmie, a także metody politycznego i handlowego podtrzymywania autarkicznego reżimu przez Pekin, który jest dla junty jedynym oknem na świat. W zamian Chiny uzyskały strategiczny dostęp do Oceanu Indyjskiego, co żywotnie niepokoi Indie. U Uttara podniósł również kwestię łamania embarga na dostawy broni i podejmowania współpracy wojskowej przez Chiny i Rosję.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Senator Gabriela Morawska-Stanecka z wizytą w Ukrainie

Senator Gabriela Morawska-Stanecka wraz z grupą posłów przebywała 27–29 kwietnia br. w Ukrainie

Senatorowie Morawska-Stanecka i Bieńkowski oddali hołd ofiarom ludobójstwa w Rwandzie

Senatorowie Gabriela Morawska-Stanecka i Krzysztof Bieńkowski wzięli udział w ceremonii upamiętniającej 30. rocznicę ludobójstwa na plemieniu Tutsi w Rwandzie.

Senatorowie Grodzki i Morawska-Stanecka na senackiej debacie w Rzeszowie

Senacka debata z cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Rzeszowie