Narzędzia:

22–23 maja 2008 r.

22.05.2008

W dniach 22 i 23 maja 2008 r. w Strasburgu marszałek Bogdan Borusewicz wziął udział w Europejskiej Konferencji Przewodniczących Parlamentów krajów należących do Rady Europy. Sejm reprezentował wicemarszałek Krzysztof Putra. Tematem spotkania było współdziałanie parlamentów narodowych ze społeczeństwem obywatelskim, np. organizacjami pozarządowymi, a także wymiana doświadczeń na temat uczestnictwa obywateli w pracach parlamentarnych, roli organów ustawodawczych w promowaniu podstawowych wartości demokracji, a także relacje między parlamentami narodowymi a Radą Europy.

Rada Europy skupia prawie wszystkie kraje europejskie. Zajmuje się przede wszystkim ochroną praw człowieka, demokracji oraz współpracą państw członkowskich w dziedzinie kultury.

W swoim wystąpieniu podczas pierwszej sesji konferencji marszałek Senatu podkreślił duże znaczenie organizacji pozarządowych w kształtowaniu społeczeństwa obywatelskiego. "Promują one postawę aktywnego obywatela, współodpowiedzialnego za swoje państwo" – mówił. Dzięki temu, zdaniem marszałka B. Borusewicza, obywatele chętnie współdziałają ze swoimi reprezentantami w parlamencie i może rozwijać się dialog obywatelski, który – jak stwierdził – stanowi fundament nowoczesnych państw demokratycznych. Marszałek przypomniał, że w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku dzięki świadomym działaniom obywatelskim środowisk przekonanych o potrzebie przeprowadzenia radykalnych zmian w Polsce społeczeństwo zmusiło komunistyczny obóz rządzący do rozpoczęcia dialogu z opozycją. Doszło do obrad Okrągłego Stołu. Zdaniem marszałka Senatu, dialog obywatelski toczy się na rozmaitych płaszczyznach. Jego przykładem jest instytucja wysłuchania publicznego. Jest ona w Polsce prawnie umocowaną metodą prezentowania parlamentarzystom opinii środowisk i grup zainteresowanych określoną sprawą. Zorganizowane dotychczas wysłuchania publiczne dotyczyły kwestii istotnych dla państwa i obywateli: polityki rozwoju, prawa autorskiego czy podatku dochodowego. Marszałek podkreślił, że w ubiegłej kadencji utworzony został Parlamentarny Zespół ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi, któremu przewodniczy. W jego opinii, zespół stwarza partnerom społecznym dodatkową możliwość wpływania na kształt stanowionego prawa. Zespół jest także płaszczyzną dialogu i współpracy między dwiema izbami polskiego parlamentu. Na jego forum powstają projekty ustaw możliwe do zaakceptowania zarówno przez organizacje pozarządowe, jak i władzę wykonawczą.

Konferencja w Strasburgu stała się także okazją do rozmów dwustronnych szefów parlamentów. Marszałek B. Borusewicz spotkał się m.in. z przewodniczącym Zgromadzenia Narodowego Armenii Tigranem Torosyanem, a także z przewodniczącym Senatu Republiki Włoskiej Renato Schifanim. Rozmawiano o współpracy międzyparlamentarnej.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Senator Gabriela Morawska-Stanecka z wizytą w Ukrainie

Senator Gabriela Morawska-Stanecka wraz z grupą posłów przebywała 27–29 kwietnia br. w Ukrainie

Senatorowie Morawska-Stanecka i Bieńkowski oddali hołd ofiarom ludobójstwa w Rwandzie

Senatorowie Gabriela Morawska-Stanecka i Krzysztof Bieńkowski wzięli udział w ceremonii upamiętniającej 30. rocznicę ludobójstwa na plemieniu Tutsi w Rwandzie.

Senatorowie Grodzki i Morawska-Stanecka na senackiej debacie w Rzeszowie

Senacka debata z cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Rzeszowie