Narzędzia:

29 maja 2008 r.

29.05.2008

29 maja 2008 r. w Senacie odbyła się konferencja "Stan obecny oraz perspektywy rozwoju polskiej żeglugi śródlądowej w aspekcie ruchu turystycznego". Konferencję zorganizował Parlamentarny Zespół ds. Dróg Wodnych i Turystyki Wodnej wspólnie z wicemarszałkiem Markiem Ziółkowskim. Jej celem było zdiagnozowanie obecnego stanu prawnego w zakresie uprawiania turystyki wodnej oraz przedstawienie głównych problemów związanych z utrzymaniem dróg wodnych w Polsce.

Otwierając obrady, marszałek Bogdan Borusewicz podkreślił, że utworzenie przed dwoma miesiącami Parlamentarnego Zespołu ds. Dróg Wodnych i Turystyki Wodnej - organizatora konferencji - jest inicjatywą przekraczającą granice parlamentu. Problem polskich rzek dotyczy bowiem wszystkich. Marszałek Senatu wyraził przekonanie, że konferencja i dalsze prace zespołu ułatwią rozwiązanie wielu spraw transportu wodnego i turystyki wodnej.

Na potrzebę rozwijania rodzimej żeglugi śródlądowej i turystyki wodnej wskazał także w liście do uczestników konferencji marszałek Sejmu Bronisław Komorowski.

Wicemarszałek M. Ziółkowski, jeden z inicjatorów powołania zespołu, stwierdził, że jego ideą jest "być rzecznikiem polskich rzek, a także nadrzeczy, terenów położonych wokół rzek i innych wodnych dróg śródlądowych". Zdaniem wicemarszałka Senatu, Polska odwróciła się od rzek, widać to w miastach i ich zabudowie, w wykorzystaniu gospodarczym i turystycznym polskich rzek. Teraz nadszedł czas na wspólne, zdecydowane działanie zmieniające tę tendencję. Wicemarszałek zaproponował, by zacząć od turystycznego wykorzystania rzek i nadrzeczy, traktując ruch turystyczny jako motor dalszego rozwoju. Przez Polskę mają przechodzić trzy międzynarodowe szlaki wodne. W naszym kraju obserwuje się coraz większe zapotrzebowanie na turystykę wodną. Wicemarszałek M. Ziółkowski wyraził przekonanie, że jej rozwój ożywi gospodarkę, wpłynie na wzrost liczby miejsc pracy, a także przyczyni się do większej troski o środowisko i ochronę naszych rzek.

Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Dróg Wodnych i Turystyki Wodnej senator Piotr Głowski przedstawił jego cele i zadania. Senator zwrócił uwagę, że w Polsce - zajmującej 5. miejsce w Europie pod względem długości dróg wodnych - w pierwszych trzech latach po II wojnie wykonano więcej prac inwestycyjnych na drogach wodnych aniżeli w całym późniejszym pięćdziesięcioleciu. Parlamentarny zespół, jak stwierdził senator, nie zamierza tworzyć nowych papierowych strategii, lecz krok po kroku dążyć do rewitalizacji szlaków wodnych. Odbudowa dróg wodnych powinna się stać priorytetem państwa. Wprowadzić też należy ułatwienia legislacyjne, sprzyjające uprawianiu turystyki wodnej.

W konferencji udział wzięli przedstawiciele urzędów żeglugi śródlądowej, Polskiej Izby Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych, parlamentarzyści oraz reprezentanci samorządu terytorialnego.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Senator Gabriela Morawska-Stanecka z wizytą w Ukrainie

Senator Gabriela Morawska-Stanecka wraz z grupą posłów przebywała 27–29 kwietnia br. w Ukrainie

Senatorowie Morawska-Stanecka i Bieńkowski oddali hołd ofiarom ludobójstwa w Rwandzie

Senatorowie Gabriela Morawska-Stanecka i Krzysztof Bieńkowski wzięli udział w ceremonii upamiętniającej 30. rocznicę ludobójstwa na plemieniu Tutsi w Rwandzie.

Senatorowie Grodzki i Morawska-Stanecka na senackiej debacie w Rzeszowie

Senacka debata z cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Rzeszowie