Narzędzia:

27 maja 2008 r.

27.05.2008

27 maja 2008 r. z okazji 90. rocznicy niepodległości Gruzji marszałek Bogdan Borusewicz i przewodniczący Sejmu Republiki Litewskiej Ceslovas Jursenas przesłali na ręce przewodniczącej parlamentu Republiki Gruzji Nino Burjanadze depeszę następującej treści:

"Przesyłamy Pani najserdeczniejsze życzenia z okazji 90. rocznicy niepodległości Gruzji.

Litwa i Polska w bieżącym roku obchodzą taki sam jubileusz odrodzenia niepodległości państw litewskiego i polskiego.

Cieszy nas, że w ostatnich latach Gruzja jest coraz lepiej słyszana przez społeczność międzynarodową, coraz lepiej słyszane i postrzegane są jej osiągnięcia.

Jest nam miło, że od objęcia w 2001 r. przez Panią przewodnictwa Parlamentu Gruzji coraz lepiej i bardziej znacząco słyszany jest też jego głos. Pani kierownictwo, zdecydowane i przekonujące stanowisko w istotny sposób przyczyniły się do tego, żeby kwestie utrwalenia niepodległości Gruzji były słyszane na różnych międzynarodowych forach parlamentarnych.

Stąd też z żalem przyjęliśmy wiadomość, że nie wzięła Pani udziału w wyborach parlamentarnych. W naszej opinii, usunięcie się z życia parlamentarnego kraju polityka tak znanego na szczeblu międzynarodowym, umiejącego bronić racji stanu swego państwa jest ogromną stratą zarówno w dziele obrony interesów Gruzji na arenie międzynarodowej, jak też nie stanowi dobrego sygnału o stanie demokracji w państwie.

My, Pani przyjaciele na Litwie i w Polsce, obchodząc 90. rocznicę niepodległości Gruzji, wysoko oceniamy Pani rolę w umacnianiu gruzińskiego parlamentaryzmu. Mamy nadzieję, że znajdzie Pani możliwości i sposoby na wykorzystanie zgromadzonego przez Panią doświadczenia i międzynarodowego autorytetu dla dobra własnego kraju".

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Senator Gabriela Morawska-Stanecka z wizytą w Ukrainie

Senator Gabriela Morawska-Stanecka wraz z grupą posłów przebywała 27–29 kwietnia br. w Ukrainie

Senatorowie Morawska-Stanecka i Bieńkowski oddali hołd ofiarom ludobójstwa w Rwandzie

Senatorowie Gabriela Morawska-Stanecka i Krzysztof Bieńkowski wzięli udział w ceremonii upamiętniającej 30. rocznicę ludobójstwa na plemieniu Tutsi w Rwandzie.

Senatorowie Grodzki i Morawska-Stanecka na senackiej debacie w Rzeszowie

Senacka debata z cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Rzeszowie