Narzędzia:

18 maja 2016 r.

18.05.2016

17–18 maja 2016 r. we Włoszech odbyły się uroczyste obchody 72. rocznicy bitwy pod Monte Cassino, w których wziął udział prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, a także wicemarszałkowie Sejmu i Senatu Joachim Brudziński i Maria Koc, pełnomocnik rządu ds. dialogu międzynarodowego senator Anna Maria Anders, a także weterani 2. Korpusu Polskiego i harcerze.

Uroczystości, zorganizowane przez Urząd do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, rozpoczęły się 17 maja mszą św. w Bazylice św. Piotra i modlitwą przy grobie św. Jana Pawła II.

Podczas uroczystości na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino prezydent Andrzej Duda dziękował kombatantom, że podczas II wojny światowej, wszędzie tam, gdzie polski żołnierz oddawał życie za ojczyznę, wywalczyli swoją krwią, bohaterstwem i śmiercią święte prawo do decydowania o porządku bezpieczeństwa Europy i świata. Dziękował też za to, że wywalczyli „święte prawo do tego, by mówić o tym, że przyczyniliśmy się do wolności w Europie, że o nią walczyliśmy, że budowaliśmy wspólną Europę, która dziś jest”. Jak podkreślił, nie byłoby Unii Europejskiej, gdyby nie polska krew przelana podczas II wojny światowej. „To jest nasz wielki dorobek i to jest nasze prawo, by mówić o tym z dumą. Dziękujemy wam za to, bo to dzięki waszemu poświęceniu i bohaterstwu jesteśmy tu razem i jesteśmy tym, kim jesteśmy. Cześć i chwała bohaterom” – powiedział prezydent Andrzej Duda, zwracając się do kombatantów.

Po zakończeniu uroczystości na Polskim Cmentarzu Wojennym w Muzeum Pamięci 2. Korpusu Polskiego na Monte Cassino odbyło się spotkanie z weteranami. „Cieszę się, że widzę w was tyle energii; tej energii, która pozwoliła wam przyjechać tutaj często z 2 części kuli ziemskiej. Widzę znajome twarze, z którymi spotykałem się w Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie” – mówił podczas spotkania prezydent Andrzej Duda. „Jesteście nam dzisiaj bardzo potrzebni, dlatego że wasz przykład wychowuje następne pokolenia polskiej młodzieży, której zadaniem jest dbanie, by Polska była silna i by zawsze była po stronie wolnego świata” – podkreślił. Prezydent otrzymał od kombatantów replikę szabli oficerskiej wzór 21, którą nosili oficerowie wojska polskiego w II RP.

12 maja 2016 r. w Warszawie, z okazji 81. rocznicy śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego, 80. rocznicy pochówku serca marszałka w kwaterze wojskowej na cmentarzu na Rossie w Wilnie oraz 46. rocznicy śmierci gen. Władysława Andersa, wicemarszałek Maria Koc i senator Anna Maria Anders złożyły kwiaty przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Tego samego dnia wicemarszałek Maria Koc złożyła kwiaty w imieniu Senatu z okazji 72. rocznicy zdobycia Monte Cassino pod Pomnikiem Bitwy o Monte Cassino w Warszawie.

Bitwa pod Monte Cassino, rozpoczęła się 17 stycznia i trwała do 18 maja 1944 r. Po zaciętych walkach żołnierze 2. Korpusu Polskiego zdobyli wzgórze Monte Cassino wraz ze znajdującym się na nim klasztorem. W bitwie zginęło 923 polskich żołnierzy, 2931 zostało rannych, a 345 uznano za zaginionych.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Senatorowie Barbara i Bogdan Zdrojewscy na I koncercie laureatów XVIII Konkursu Chopinowskiego

Gala Wręczania Nagród i I koncert laureatów XVIII Konkursu Chopinowskiego.

W Senacie odbyło sie spotkanie polskich i francuskich senatorów z komisji spraw zagranicznych obu państw

Polscy i francuscy senatorowie rozmawiali o priorytetach prezydencji francuskiej w Radzie UE, o sytuacji na Białorusi, o konsekwencjach wycofania wojsk USA z Afganistanu.

67. doroczna sesja Zgromadzenia Parlamentarnego NATO

Senatorowie wzięli udział w 67.dorocznej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego NATO