Narzędzia:

Zmarł Jerzy Chmura, senator II kadencji

04.04.2016

31 marca 2016 r. zmarł Jerzy Chmura, senator II kadencji, kandydat Komitetu Wyborczego „Unia Demokratyczna”, członek Komisji Inicjatyw i Prac Ustawodawczych oraz Komisji Praw Człowieka i Praworządności, adwokat i polityk.

Urodził się 24 kwietnia 1925 r. w Łodzi. Podczas II wojny światowej był żołnierzem Armii Krajowej w okręgu rzeszowskim. W 1950 r. ukończył studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, a w 1952 r. – aplikację adwokacką. W 1957 r. związał się ze Szczecinem; był m.in. radcą prawnym w Polskiej Żegludze Morskiej, prowadził własną kancelarię. W 1980 r. zaangażował się w pomoc prawną dla strajkujących w Stoczni Szczecińskiej; był doradcą prawnym powstających struktur NSZZ „Solidarność”, a następnie Zarządu Regionu Pomorze Zachodnie. Po wprowadzeniu stanu wojennego bronił działaczy podziemia w kilkudziesięciu procesach politycznych. Współpracował z Komitetem Helsińskim. Podczas wyborów czerwcowych w 1989 r. był zastępcą przewodniczącego Komisji Wyborczej do Sejmu i Senatu, a w 1990 r. przewodniczącym Miejskiej Komisji Wyborczej w wyborach samorządowych. Działał w Obywatelskim Komitecie Porozumiewawczym „Solidarność” Regionu Pomorze. Od 1997 do 2001 r. był sędzią Trybunału Stanu.

Zasiadał w Radzie Fundacji Fundatia Europea Pomerania (obecnie Fundacja Akademia Europejska Kulice-Külz), powołanej m.in. w celu pojednania polsko-niemieckiego. Miał w swoim dorobku wiele publikacji prawniczych, m.in. „Semantyka języka prawniczego”, „Działalność adwokatów w czasie stanu wojennego”, „Odkrywać czy zakrywać przeszłość”.

Został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem „Zasłużony dla Wymiaru Sprawiedliwości”.

Był działaczem Unii Demokratycznej, a następnie Unii Wolności. 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Święto Konstytucji 3 maja

3 maja 1791 r. Sejm Wielki uchwalił Ustawę Rządową Rzeczypospolitej Obojga Narodów – pierwszą w Europie i drugą na świecie spisaną konstytucję. Konstytucja 3 maja to jeden z fundamentów polskiej tradycji i państwowości.

Święto biało-czerwonej

2 maja manifestujemy przywiązanie do barw narodowych, czcimy biało-czerwoną, jeden z symboli naszej państwowości.

Dzień Europy w Cieszynie z udziałem marszałek Senatu

Małgorzata Kidawa-Błońska wraz z mieszkańcami i gośćmi świętowała 20-lecie wstąpienia Polski i Czech do UE.