Narzędzia:

25 listopada – 1 grudnia 2007 r.

25.11.2007

W dniach od 25 listopada do 1 grudnia 2007 r., na zaproszenie marszałka Bogdana Borusewicza, z oficjalną wizytą przebywała w Polsce delegacja Izby Doradców Królestwa Maroka z wiceprzewodniczącym Mohamedem Faouzi Ben Allalem na czele.

26 listopada delegacja przebywała w Gdańsku, gdzie wspólnie z marszałkiem B. Borusewiczem złożyła kwiaty pod pomnikiem Poległych Stoczniowców, spotkała się z prezydentem Gdańska, wojewodą pomorskim, wicemarszałkiem województwa pomorskiego, Zarządem Gdańskiej Stoczni Remontowej, Zarządem Grupy Lotos oraz z przedsiębiorcami regionu w siedzibie urzędu wojewódzkiego.

27 listopada delegację przyjął w Senacie marszałek B. Borusewicz. W spotkaniu uczestniczył senator Andrzej Person, przewodniczący Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą.

Przewodniczący delegacji podziękował za ciepłe przyjęcie i podkreślił, że Polskę i Maroko łączą bardzo dobre stosunki polityczne. Wyraził nadzieję, iż współpraca między obu krajami będzie się rozwijać na wszystkich płaszczyznach, a zwłaszcza w dziedzinie gospodarczej i kulturalnej. Pogratulował Polsce dynamicznego rozwoju, który gwarantuje ważną pozycję w Unii Europejskiej. Dodał, że Maroko z krajami Unii Europejskiej łączą bardzo dobre stosunki. Zaznaczył, iż Maroko osiągnęło wielki postęp w dziedzinie praw człowieka, co znalazło uznanie społeczności międzynarodowej.

Goście zwrócili się do marszałka B. Borusewicz z prośbą o poparcie wysiłków Maroka w sprawie pokojowego rozwiązania sporu o Saharę. Mówili, że to terytorium zamieszkuje 100 tys. osób i taka społeczność nie jest w stanie samodzielnie obronić swojej niezależności oraz 1200 kilometrów granic. Przewodniczący delegacji podziękował Polsce za przychylne stanowisko w sprawie zachowania jedności terytorialnej Maroka. "Sahara Zachodnia powinna być obszarem autonomicznym w ramach suwerennego Królestwa Maroka i powinno to zostać osiągnięte na drodze pokojowych negocjacji" – powiedział przewodniczący delegacji.

Marszałek B. Borusewicz potwierdził, że stosunki polityczne między obu krajami są dobre. Wyraził zadowolenie z postępów demokracji w Maroku. Zaznaczył, że dobrze rozwija się współpraca parlamentarna między Polską a Marokiem. Podkreślił, że Polska zawsze opowiada się za pokojowymi negocjacjami przy rozwiązywaniu konfliktów, ale strony muszą chcieć tych pozytywnych rozwiązań.

Według marszałka, dobrze układa się współpraca gospodarcza. Wymiana handlowa stale rośnie, ale są jeszcze duże, wolne przestrzenie, które można wypełnić współpracą. Takim obszarem, zdaniem marszałka, jest turystyka. Do Maroka w celach turystycznych wyjeżdża rocznie 4 tys. Polaków, podczas gdy do Egiptu - kilkaset tysięcy. Marszałek wyraził nadzieję, że obecna wizyta to zmieni.

Członkowie delegacji wskazywali, że Maroko w ostatnim czasie rozwija się dynamicznie, przeprowadzone zostały konstytucyjne reformy, rozwija się prawo pracy, prawo rodzinne, prawa kobiet. Osiągnięta została zgoda narodowa, co przyniosło stabilizację polityczną w Maroku, a to stanowi gwarancję jego dalszego rozwoju.

27 listopada z marokańską delegacją spotkał się również wicemarszałek Sejmu Jerzy Szmajdziński.

Tego dnia delegacja spotkała się także z senacką Komisją Spraw Zagranicznych oraz członkami senackiej Komisji Gospodarki Narodowej. Delegacji towarzyszył ambasador Królestwa Maroka w Warszawie Abdesselam Alem.

Stronę polską reprezentowali: senator Leon Kieres – przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych, senator Tomasz Misiak – przewodniczący Komisji Gospodarki Narodowej oraz senatorowie Maciej Grubski, Andrzej Mazurkiewicz, Paweł Klimowicz, Jan Olech, Marek Rocki i Krzysztof Zaremba.

Strona polska podczas spotkania podkreśliła wagę kontaktów międzyparlamentarnych, pomocnych w rozwiązywaniu problemów w relacjach dwustronnych oraz wspierających działania w zakresie polityki, gospodarki i kultury.

Strona marokańska przedstawiła bieżącą sytuację geopolityczną swego regionu i jego podstawowe problemy. Poruszono kwestię kontaktów bilateralnych między naszymi krajami, kontaktów Maroka z Unią Europejską oraz obecną sytuację na terenie Sahary Zachodniej. Zaprezentowano również prerogatywy i strukturę Izby Doradców oraz jej rolę w systemie prawodawczym Maroka. Lahib El Eulj, przewodniczący komisji spraw zagranicznych Izby, przedstawił program wprowadzonych w ostatnich latach reform politycznych i gospodarczych, służących demokratyzacji życia w Maroku oraz wypełnianiu zobowiązań wobec UE, związanych z podpisaniem w 2000 r. Układu Stowarzyszeniowego. Obie strony zgodziły się, że powinna wzrosnąć dynamika wymiany gospodarczej między naszymi krajami oraz poziom wzajemnych inwestycji. Poruszono też kwestię bezpieczeństwa energetycznego i przedstawiono podstawową linię polityki obu krajów w tym zakresie.

W dniach 28–29 listopada delegacja przeprowadziła rozmowy w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Krajowej Izbie Gospodarczej, Ministerstwie Sportu i Turystyki oraz w Ministerstwie Gospodarki. 30 listopada goście odwiedzili Kraków.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Senator Gabriela Morawska-Stanecka z wizytą w Ukrainie

Senator Gabriela Morawska-Stanecka wraz z grupą posłów przebywała 27–29 kwietnia br. w Ukrainie

Senatorowie Morawska-Stanecka i Bieńkowski oddali hołd ofiarom ludobójstwa w Rwandzie

Senatorowie Gabriela Morawska-Stanecka i Krzysztof Bieńkowski wzięli udział w ceremonii upamiętniającej 30. rocznicę ludobójstwa na plemieniu Tutsi w Rwandzie.

Senatorowie Grodzki i Morawska-Stanecka na senackiej debacie w Rzeszowie

Senacka debata z cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Rzeszowie