Narzędzia:

8 listopada 2007 r.

08.11.2007

8 listopada 2007 r. w Gdańsku marszałek Bogdan Borusewicz wziął udział w uroczystości podpisania umowy założycielskiej Europejskiego Centrum Solidarności (ECS). Sygnatariuszami umowy są: minister kultury i dziedzictwa narodowego, marszałek województwa pomorskiego, prezes Fundacji Centrum Solidarności, przewodniczący NSZZ "Solidarność" i prezydent miasta Gdańska. Podczas uroczystości nominację na stanowisko dyrektora ECS odebrał o. Maciej Zięba.

"Cieszę się, że dożyłem do tego momentu. Kiedy po strajku rozchodziliśmy się do domów, mieliśmy poczucie, że wzięliśmy udział w wielkiej sprawie. To było nam tak bliskie i tak oczywiste, że nie czuliśmy potrzeby budowania muzeów, centrów, ale teraz taka potrzeba jest. Mam nadzieję, że ta inicjatywa nie skończy się wraz z naszym pokoleniem" - powiedział podczas uroczystości marszałek B. Borusewicz.

Przewodniczący NSZZ "Solidarność" Janusz Śniadek zauważył, że powstanie ECS będzie spełnieniem marzeń Polaków, aby powstała instytucja na miarę zdarzeń, które rozpoczęły się w Sierpniu '80, i przemian, które się później dokonały.

Dyrektor ECS o. M. Zięba podkreślił, że chce stworzyć instytucję, gdzie wszyscy, którzy się z nią zetkną w jakikolwiek sposób, "doznawali solidarności i żeby to doznanie solidarności przekazywali innym ludziom".

Celem działania ECS jest upamiętnienie i przekazanie następnym pokoleniom przesłania Solidarności; inspirowanie nowych inicjatyw o charakterze obywatelskim i kulturalnym. Podstawą działalności centrum będzie stała ekspozycja na temat Solidarności, centralne archiwum Solidarności i biblioteka multimedialna, sale kinowo-teatralne, ośrodek naukowo-badawczy zajmujący się historią Solidarności, a także centrum edukacyjne i szkoleniowe, przeznaczone zwłaszcza dla młodzieży, działaczy społecznych i związkowych. 13 grudnia br. rozstrzygnięty zostanie międzynarodowy konkurs architektoniczny na siedzibę ECS. Budynek ma stanąć w roku 2010.

W ECS mają znaleźć się także np. Centralne Archiwum Solidarności, biblioteka, siedziba biura Lecha Wałęsy i organizacji pozarządowych nawiązujących do idei Solidarności. Ma tam także powstać kaplica poświęcona pamięci Jana Pawła II.

Europejskie Centrum Solidarności ma ponadto monitorować przestrzeganie praw człowieka na świecie i upowszechniać idee demokracji, wolności i niepodległości. Integralną jego część będą stanowić: sala BHP, w której w sierpniu 1980 r. podpisano Porozumienia Sierpniowe, II Brama Stoczni oraz plac Solidarności z Pomnikiem Poległych Stoczniowców. W sumie teren ECS ma zająć ok. 1 ha powierzchni.

Pierwsza część Europejskiego Centrum Solidarności zostałaby otwarta w sierpniu 2010 r. na terenie Stoczni Gdańskiej, w 30. rocznicę Sierpnia '80.

Akt erekcyjny pod budowę ECS podpisało 31 sierpnia 2005 r. prawie 30 prezydentów i premierów, goszczących w Gdańsku podczas obchodów 25. rocznicy Sierpnia '80. Dokument parafowali także m.in. przewodniczący Komisji Europejskiej José Manuel Barroso, L. Wałęsa, abp Stanisław Dziwisz jako legat papieża Benedykta XVI oraz szef NSZZ "Solidarność" J. Śniadek.

Podczas drugiej części posiedzenia Komisji Kultury i Środków Przekazu omówiono, a następnie jednogłośnie przyjęto stanowisko komisji w sprawie powołania instytucji kultury - Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. Posiedzenie na ten temat odbyło się 17 października br.

Z koncepcją powstania centrum zapoznała się Komisja Kultury i Środków Przekazu Senatu VI kadencji. W przyjętym 7 listopada 2006 r. stanowisku komisja zwróciła się do wszystkich, od których zależy powołanie do życia Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku, aby nie szczędzili sił i środków, wspierając tę szczytną inicjatywę. Podkreślono również, że nie było wątpliwości co do słuszności tej inicjatywy i potrzeby istnienia w Polsce, właśnie w Gdańsku, Europejskiego Centrum Solidarności.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Senator Gabriela Morawska-Stanecka z wizytą w Ukrainie

Senator Gabriela Morawska-Stanecka wraz z grupą posłów przebywała 27–29 kwietnia br. w Ukrainie

Senatorowie Morawska-Stanecka i Bieńkowski oddali hołd ofiarom ludobójstwa w Rwandzie

Senatorowie Gabriela Morawska-Stanecka i Krzysztof Bieńkowski wzięli udział w ceremonii upamiętniającej 30. rocznicę ludobójstwa na plemieniu Tutsi w Rwandzie.

Senatorowie Grodzki i Morawska-Stanecka na senackiej debacie w Rzeszowie

Senacka debata z cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Rzeszowie