Narzędzia:

Wizyta następcy tronu Królestwa Hiszpanii

07.05.2008

W środę 7 maja 2008 r. wizytę w Senacie RP złożył następca tronu Królestwa Hiszpanii JKW Książę Asturii Filip wraz z delegacją. Gości przyjął Bogdan Borusewicz marszałek Senatu.

Marszałek Senatu podkreślił, że Polska zainteresowana jest w utrzymywaniu jak najlepszych kontaktów z Hiszpanią. Wyraził przekonanie, że wizyta księcia przyczyni się do wzmocnienia relacji między obydwoma krajami.

Zdaniem księcia Filipa jego wizyta przypadła w bardzo dobrym czasie - rośnie współpraca gospodarcza Polski i Hiszpanii, rozwijają się kontakty między przedsiębiorcami z obu krajów, rozwija się współpraca kulturalna. W opinii księcia Filipa należy wzmocnić kontakty między parlamentami, gdyż przekładają się one na dobre relacje między społeczeństwami. B. Borusewicz zgodził się, że kontakty międzyparlamentarne są bardzo ważne zwłaszcza w kontekście Traktatu z Lizbony, który wzmacnia rolę parlamentów narodowych. Poinformował, że polski parlament przyjął ustawę o traktacie lizbońskim. Teraz ustawa czeka na podpis prezydenta.

Książe wyraził zadowolenie, że polski parlament tak szybko przyjął tę ustawę. Według niego przyjęcie Traktatu z Lizbony zmniejszy deficyt demokracji w UE i parlamenty narodowe będą musiały się zmierzyć z nowymi, trudnymi zadaniami. Zaznaczył, że Hiszpania ma szacunek dla polskiego doświadczenia w zakresie polityki wschodniej. Poinformował o doświadczeniach Hiszpanii w zakresie polityki śródziemnomorskiej i w Ameryce Łacińskiej. Zdaniem księcia dobrze byłoby, gdyby zagraniczną politykę unijną oprzeć na tych doświadczeniach.

Marszałek zaznaczył, że Polska jest zainteresowana budowaniem wschodniego wymiaru polityki wschodniej. B. Borusewicz poruszył także kwestię bezpieczeństwa energetycznego i wspólnej polityki unijnej w tym zakresie.

Książe Asturii stwierdził, że wspólna polityka energetyczna to podstawowa kwestia dla bezpieczeństwa Europy. Dodał, że jeśli wszystkie kraje unijne przyjmą Traktat z Lizbony to w 2010 roku Hiszpania obejmie prezydencję w zmienionej rzeczywistości i priorytetami jej przewodnictwa będzie: wspólna polityka dotycząca migracji i bezpieczeństwo energetyczne.

Oprac. w Dziale Prasowym

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Wicemarszałek Rafał Grupiński na obchodach 79. rocznicy wyzwolenia obozu Mauthausen

Wicemarszałek Rafał Grupiński 5 maja 2024 r. wziął udział w obchodach 79. rocznicy wyzwolenia nazistowskiego obozu Mauthausen.

Życzenia marszałek Senatu z okazji prawosławnych Świąt Wielkanocnych

„Radosnych i spokojnych Świąt Wielkanocnych, spędzonych w gronie najbliższych, zdrowia, spokoju, nadziei i miłości oraz poczucia jedności”.

Święto Konstytucji 3 maja

3 maja 1791 r. Sejm Wielki uchwalił Ustawę Rządową Rzeczypospolitej Obojga Narodów – pierwszą w Europie i drugą na świecie spisaną konstytucję. Konstytucja 3 maja to jeden z fundamentów polskiej tradycji i państwowości.