Narzędzia:

10. rocznica wizyty Jana Pawła II w polskim parlamencie

18.06.2009

Aby uczcić tę rocznicę, w holu głównym Sejmu zebrali się marszałkowie Sejmu i Senatu Bronisław Komorowski i Bogdan Borusewicz, posłowie, ministrowie, nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk i metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz. Obecny był też Maciej Płażyński, który dziesięć lat temu był marszałkiem Sejmu i witał - wraz z marszałek Senatu Alicją Grześkowiak - Ojca Świętego.

Pod dużym zdjęciem Jana Pawła II przemawiającego do posłów w holu Sejmu ustawiono fotel, na którym dziesięć lat temu siedział papież. Kwartet smyczkowy odegrał "Barkę".

Ale nam się wydarzyło" - słowa Jana Pawła II, które dziesięć lat temu skierował do parlamentarzystów, przypomniał marszałek B. Komorowski. Jego zdaniem, wizyta papieża w polskim parlamencie była niebywałym prezentem od losu: "Zostaliśmy w sposób wyraźny wyróżnieni jako parlamentarzyści tym, że po raz pierwszy w historii papież spotkał się w Izbie, w Sejmie, w parlamencie z politykami ponoszącymi odpowiedzialność za państwo".

Marszałek Sejmu zwrócił się do posłów z prośbą o powrót w myślach do tego czasu i odnalezienie w nim tego, co może być przydatne do dalszej pracy publicznej.

Abp J. Kowalczyk, który brał udział w organizacji spotkania Jana Pawła II z posłami i senatorami, podkreślił, że było to wydarzenie bez precedensu w historii papieskich podróży. Przypomniał też słowa Ojca Świętego skierowane do polityków, o tym, aby w centrum ich działań zawsze był człowiek.

Abp K. Nycz mówił o potrzebie "wracania" do przemówień z całego pontyfikatu Jana Pawła II. "Wszystkim nam trzeba wracać nie tylko do tego jednego przemówienia z parlamentu, ale wszystkim nam trzeba wracać do przemówień z jego pontyfikatu, z polskich pielgrzymek i nie tylko polskich" - podkreślił.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Spotkanie Senackiej Grupy Polsko-Niemieckiej i Niemiecko-Polskiej Grupy Bundesratu

Podczas spotkania Senackiej Grupy Polsko-Niemieckiej i Niemiecko-Polskiej Grupy Bilateralnej Bundesratu rozmawiano m.in. o możliwościach rozwoju współpracy transgranicznej na poziomie regionalnym, naukowej i w dziedzinie rolnictwa.

Parlamentarne zespoły ds. badań naukowych i kardiologii o potrzebie badań genetycznych

Podczas posiedzenia eksperci wskazywali na potrzebę diagnostyki molekularnej, ułatwiającej postawienie właściwej diagnozy i wdrożenie skutecznego leczenia.

Parlamentarny Zespół ds. Badań Naukowych i Innowacji w Ochronie Zdrowia o szczepieniach przeciw HPV

Posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Badań Naukowych i Innowacji w Ochronie Zdrowia 16 maja br. poświęcono profilaktyce zakażeń HPV – szczepieniom i edukacji zdrowotnej.