Narzędzia:

27 listopada 2008 r.

27.11.2008

Senatorowie z Komisji Spraw Zagranicznych oraz Komisji Spraw Unii Europejskiej spotkali się z Benitą Ferrero-Waldner, komisarzem Unii Europejskiej ds. stosunków zewnętrznych i europejskiej polityki sąsiedztwa. W posiedzeniu uczestniczyli także posłowie z sejmowych komisji: spraw zagranicznych i ds. Unii Europejskiej.

Podczas spotkania rozmawiano przede wszystkim na temat Partnerstwa Wschodniego i relacji Unii Europejskiej z Rosją. Unijna komisarz podkreśliła znaczenie Partnerstwa Wschodniego jako jednego z ważnych elementów unijnych działań intensyfikujących stosunki z Europą Wschodnią. Jak dodała, w ramach partnerstwa kluczowe są takie elementy, jak m.in. umowy stowarzyszeniowe, współpraca gospodarcza i w ramach regionów oraz wspólna polityka energetyczna.

Komisja Europejska 3 grudnia br. ma przedstawić konkretne propozycje zacieśniania współpracy z sześcioma wschodnimi sąsiadami UE pod nazwą Partnerstwo Wschodnie, którego uroczysta inauguracja zaplanowana jest na czerwiec 2009 r. Partnerstwo Wschodnie - inicjatywa Polski i Szwecji w ramach unijnej Polityki Sąsiedztwa - obejmuje Ukrainę, Mołdawię, Azerbejdżan, Armenię, Gruzję, a w przyszłości w jego ramach ma się znaleźć również Białoruś.

Podczas posiedzenia komisarz B. Ferrero-Waldner odniosła się także do wznowienia rozmów Unii Europejskiej z Rosją na temat nowego porozumienia o współpracy. Jak stwierdziła komisarz, Unia popiera integralność terytorialną Gruzji i podczas ostatnich rozmów z Rosją dała jej to do zrozumienia. Komisarz B. Ferrero-Waldner zwróciła przy tym uwagę, że negocjacje z Rosją będą trwały długo, nie będą proste, ale ważne, by działać na rzecz interesów UE.

Podczas spotkania z senatorami i posłami unijna komisarz mówiła również o przypadających w przyszłym roku rocznicach związanych z "Jesienią Ludów" i zburzeniem Muru Berlińskiego. Jej zdaniem, bez polskich protestów lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ogólnoeuropejska rewolucja nie byłaby możliwa. Podkreśliła pionierską rolę Polski w walce o niepodległość i wyzwolenie spod jarzma komunizmu. Dlatego przyszłoroczna, 5. rocznica wejścia Polski do UE jest tak istotna i symboliczna. Obecnie polsko-szwedzka inicjatywa Partnerstwa Wschodniego wyznacza w polityce UE nowy kierunek i wymiar. To i inne podejmowane przez Unię działania potwierdzają fakt, że UE jest aktorem sceny politycznej, nie zaś politycznym karłem, jak chcą niektóre źródła. Pięć głównych elementów, mających priorytetowy charakter dla Partnerstwa Wschodniego, to: wzajemne więzi polityczne, lepiej i szerzej pojmowana przestrzeń ekonomiczna i tworzenie sieci wolnego handlu na rynku europejskim, bardziej mobilna ludność, zwiększone bezpieczeństwo wewnętrzne oraz wspieranie rozwoju regionalnego. Partnerstwo przyczyni się do rozwoju instytucjonalnego i strukturalnego państwowości zaangażowanych krajów Wschodu i Kaukazu. Przyczyni się również do liberalizacji polityki wizowej w miarę rozwoju programu oraz wzrostu bezpieczeństwa wewnętrznego krajów zaangażowanych.

Komisarz B. Ferraro-Waldner podkreśliła również rolę Polski w zrozumieniu specyfiki Ukrainy i Białorusi. Zaznaczyła, że UE docenia pierwsze kroki Białorusi w kierunku demokratyzacji, niemniej będzie bacznie obserwować realizację zapowiedzi i od tych działań białoruskiego rządu uzależniać będzie podejmowane kroki w kierunku stopniowego włączania Białorusi do partnerstwa. W odniesieniu do stosunków UE-Rosja komisarz zapewniła, że Unia nie wróci do status quo sprzed konfliktu gruzińskiego, ale widzi konieczność prowadzenia rozmów, choć nie według dawnych zasad. Podkreśliła, że zasada integralności terytorialnej Gruzji jest niepodważalna. Kwestie zapewnienia poszkodowanym pomocy humanitarnej i odbudowy zniszczeń również nie podlegają dyskusji.

Na zakończenie spotkania komisarz oddała hołd działalności papieża Jana Pawła II, podkreślając jego znaczenie i wkład w rewolucję 1989 r. oraz rolę w powstaniu nowego ładu światowego.

W dyskusji, w której wzięli udział senatorowie Włodzimierz Cimoszewicz i Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz posłowie: Jan Religa, Dorota Wróbel, Janusz Piechociński, Marek Borowski i Andrzej Gałażewski, najczęściej poruszanymi tematami były kwestie współpracy z Rosją, sytuacja na Białorusi oraz poparcie Unii dla polskich stoczni i tarczy antyrakietowych w Polsce i Czechach. Mówiono również o konflikcie gruzińskim i ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 14 maja 2024 r.

Senatorowie z Komisji Petycji rozpatrzyli 8 petycji.

Prace w komisjach senackich – 8 maja 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, Gospodarki Narodowej i Innowacyjności, Klimatu i Środowiska, Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą, Praw Człowieka i Praworządności, Sportu, Edukacji, Petycji.

Prace w komisjach senackich – 7 maja 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej, Ustawodawcza, Regulaminowa, Etyki i Spraw Senatorskich, Spraw Unii Europejskiej.