Narzędzia:

18 listopada 2008 r.

18.11.2008

Senatorowie z Komisji Spraw Zagranicznych spotkali się z kandydatką na ambasadora nadzwyczajnego i pełnomocnego RP w Gruzji Urszulą Doroszewską. Ta część posiedzenia była zamknięta ze względu na informacje chronione ustawą z 22 stycznia 1999 r. o ochronie informacji niejawnych.

Tego samego dnia Komisja Spraw zagranicznych rozpatrywała wstępnie projekt ustawy budżetowej na rok 2009 w częściach właściwych przedmiotowemu zakresowi działania komisji: część 45 - Sprawy zagraniczne: dochody i wydatki (zał. nr 1 i 2), zakłady budżetowe, gospodarstwa pomocnicze w 2009 r. (zał. nr 4), wykaz jednostek, dla których zaplanowano dotacje podmiotowe w 2009 r. (zał. nr 9), zatrudnienie i wynagrodzenia w państwowych jednostkach budżetowych (zał. nr 10), limity zatrudnienia dla osób objętych mnożnikowymi systemami wynagrodzeń (zał. nr 11), plan finansowy Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (zał. nr 13), część 83 - Rezerwy celowe: pozycje 9, 36, 46, 50 i 51.

Projekt ustawy budżetowej na rok 2009 w części 45, dotyczącej spraw zagranicznych, oraz w części 83, odnoszącej się do rezerw celowych, przedstawił dyrektor generalny Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rafał Wiśniewski. Jak podkreślił, przyszłoroczny plan budżetu zakłada kontynuację, a nie wzrost wysokości środków na sprawy zagraniczne. Dzięki zwiększeniu budżetu w bieżącym roku MSZ rozpoczęło realizację reform instytucjonalnych i nowej polityki personalnej w służbie zagranicznej. W przyszłym roku resort pragnie przede wszystkim kontynuować rozpoczęty już proces zmian, ponadto rozwijać proces informatyzacji i telekomunikacji, a także modernizować istniejące już zasoby zarówno w ministerstwie, jak i w placówkach. Wyzwaniem dla ministerstwa w przyszłym roku będą połączenie z UKIE oraz przygotowania do polskiej prezydencji w 2011 r. Istotną częścią budżetu staną się wydatki na inwestycje (np. ambasada w Berlinie, konsulat we Lwowie czy polskie przedstawicielstwo w Brukseli) oraz na niezbędne zmiany w konsulatach, związane z procedurami Schengen.

W dyskusji, w której głos zabrali senatorowie: Leon Kieres, Janusz Rachoń, Maciej Grubski, Grzegorz Czelej i Paweł Klimowicz, skoncentrowano się przede wszystkim na kontynuowaniu przez MSZ zeszłorocznych założeń reformy służby zagranicznej oraz na działaniach podejmowanych w związku z przygotowaniami do Roku Szopenowskiego.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 17 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: klimatu i środowiska, gospodarki, emigracji, kultury, rolnictwa, samorządu terytorialnego, ustawodawcza, rodziny.

9. posiedzenie Senatu

Zakończyło się 9. posiedzenie Senatu. Izba podjęła m.in. uchwałę w związku z atakiem rakietowym na konwój pojazdów organizacji humanitarnej w Strefie Gazy i śmiercią wolontariuszy, w tym obywatela RP.

Prace w komisjach senackich – 3 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Infrastruktury, budżetu, rolnictwa