Narzędzia:

14 listopada 2008 r.

14.11.2008

W pierwszym punkcie porządku dziennego posiedzenia Komisji Rodziny i Polityki Społecznej rozpatrzono ustawę o zmianie ustawy o indywidualnych kontach emerytalnych oraz niektórych innych ustaw.

Przyjęcie ustawy sejmowej, uchwalonej na podstawie przedłożenia rządowego, rekomendował senatorom wiceminister pracy i polityki społecznej Marek Bucior. Zapoznano się także z uwagami Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.

Mimo pewnych wątpliwości, czy planowane zmiany, zmierzające do podwyższenia limitu wpłat na IKE oraz do umożliwienia wypłacania z nich pieniędzy w ratach, przyniosą efekt w postaci zwiększenia liczby kont, senatorowie postanowili zaproponować wprowadzenie 2 poprawek o charakterze legislacyjnym. Ustawa trafi teraz na posiedzenie plenarne Senatu, a jej przyjęcie wraz z zaakceptowanymi zmianami w imieniu komisji zarekomenduje senator Kazimierz Jaworski.

Podczas posiedzenia senatorowie pracowali także nad ustawą o emeryturach pomostowych. Po kilkugodzinnej dyskusji nie doszło do głosowania nad zgłoszonymi w jej toku poprawkami i senatorowie postanowili kontynuować rozpatrywanie tej ustawy na następnym posiedzeniu, 18 listopada br.

Podczas posiedzenia senatorowie deklarowali pełną gotowość do debaty nad wszystkimi propozycjami poprawek do ustawy o "pomostówkach". Chcieli m.in. dowiedzieć się od obecnego na posiedzeniu przedstawiciela rządu wiceministra pracy i polityki społecznej M. Buciora, czy rząd zamierza do końca forsować zaproponowane przez siebie przepisy mimo niezadowolenia społecznego, czy też jest gotów przychylić się do zgłaszanych propozycji poprawek.

Jak mówił senator Jan Rulewski, nie chodzi przecież o wygranie bitwy przez rząd, gdy tysiące ludzi zostanie skrzywdzonych. Senator zgłosił też poprawkę, zgodnie z którą pracownicy mający przepracowane 15 lat w szczególnych warunkach albo w szczególnym charakterze, odchodząc na emeryturę, mieliby otrzymać odprawę pieniężną w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia.

Pozostałe poprawki zgłosił senator Stanisław Kogut. Przewidują one prawo do emerytury pomostowej dla: nauczycieli pracujących przy tablicy, kierowców ciężarówek przewożących ładunki powyżej 10 ton, elektroenergetyków, lekarzy i anestezjologów pracujących w zespołach operacyjnych, ale niekoniecznie na ostrym dyżurze. Zmiany proponowane przez senatora dotyczyły również wysokości składek, jakie na specjalny Fundusz Emerytur Pomostowych mają wpłacać pracodawcy zatrudniający pracowników w tzw. szczególnych warunkach. Miałyby one wynosić 3%, a nie 1,5%, jak stanowi obecny projekt ustawy, i być płacone już od 2009 r., a nie od 2010 r.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej M. Bucior wskazywał, że w 2005 r. liczba osób, które odeszły na wcześniejszą emeryturę, wynosiła 84,5 tys., w ub.r. zaś było ich już 176,9 tys. Tę ostatnią porównał do ogólnej liczby osób, które zostały emerytami w 2007 r., a było ich 215 tys. "Oznacza to, że tylko około 38 tys. osób odeszło na emeryturę po uzyskaniu wymaganego ustawowo wieku 60 lat dla kobiet albo 65 lat dla mężczyzn. To zatrważająca statystyka, która pokazuje, jak wiele osób w Polsce korzysta z możliwości wcześniejszego zakończenia życia zawodowego" - powiedział wiceminister M. Bucior.

Dane przedstawione przez wiceministra potwierdzały wyliczenia uczynione przez Polską Konfederację Pracodawców Prywatnych "Lewiatan". Wynika z nich, że w Polsce pracuje tylko 28% osób w wieku 54-65 lat. Dla porównania w Szwecji to 70%, w Niemczech 50%, a w Czechach 45%.

"Podając takie dane, trzeba głośno powiedzieć, że w Polsce jest najdłuższy w Europie tydzień pracy, który np. we Francji wynosi tylko 35 godzin, a także są u nas jedne z najniższych płac, które nie zachęcają do kontynuowania pracy" - odpowiadała obecna na posiedzeniu wiceprzewodnicząca OPZZ Wiesława Taranowska.

Ostatecznie senatorowie zdecydowali, że kolejne posiedzenie komisji w sprawie "pomostówek" odbędzie się 18 listopada br. Do tego czasu rząd i Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu przedstawią swoje opinie na temat poprawek zgłoszonych przez senatorów.

Podczas posiedzenia nie zgłoszono natomiast zastrzeżeń do ustawy o zmianie ustawy - Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw.

Przyjęcie nowelizacji rekomendował senatorom wiceminister sprawiedliwości Zbigniew Wrona. Ustawa uchwalona przez Sejm 6 listopada br. stanowi rozbudowaną nowelizację przede wszystkim kodeksu rodzinnego, a także dostosowuje do niej uregulowania kodeksu cywilnego, kodeksu postępowania cywilnego, ustawy - Prawo o aktach stanu cywilnego, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o pomocy społecznej.

Projekt nowelizacji został przygotowany przez Radę Ministrów. Wniesiono także projekt poselski w brzmieniu zbieżnym z projektem rządowym, przy czym za podstawę prac w Sejmie przyjęto projekt rządowy. Ustawa w toku prac legislacyjnych nie budziła kontrowersji, zaakceptowano jej kształt i nie wprowadzono poprawek do tekstu.

Rozpatrywana przez komisję nowelizacja ma na celu uwzględnienie w prawie rodzinnym zmian społecznych, ekonomicznych oraz postępu w medycynie, mających wpływ lub mogących oddziaływać na relacje rodzinne, a które zaistniały od czasu przyjęcia kodeksu rodzinnego w dotychczasowym brzmieniu. Zmiany te rzutują m.in. na kwestie dotyczące pochodzenia dziecka, władzy rodzicielskiej, kontaktów rodziców i dzieci czy stosunków alimentacyjnych. W nowelizacji uzupełniono przepisy w pewnych zakresach dotychczas nieregulowanych lub regulowanych niewystarczająco, jak np. ustalenie i zaprzeczenie macierzyństwa. Wprowadzono do systemu prawnego definicję pokrewieństwa oraz powinowactwa, a także określono ustalanie linii i stopni pokrewieństwa. Nowelizacja zawiera też uregulowania dotyczące legitymacji procesowej w tych spawach. Instytucję uznania dziecka zastąpiono uznaniem ojcostwa, które jest aktem wiedzy obojga rodziców. Ponadto zmieniono uregulowania dotyczące stosunków rodzice-dzieci na bardziej partnerskie dla obu stron; w zakresie zarządu majątkiem dziecka, gdy władza rodzicielska przysługuje tylko jednemu rodzicowi, wprowadzono ustawowe obowiązki oraz procedury o charakterze kontrolnym. W zakresie nazwiska dziecka przepisy przesądzają o równowadze obojga rodziców i dziecka. Ustawa ustala zasadę kontaktów rodziców z dzieckiem, a także innych osób niż rodzice jako prawo i obowiązek, niezależnie od przysługiwania władzy rodzicielskiej, i przewiduje otwarty katalog działań. Ponadto zmiana w kwestii kontaktów z dzieckiem czyni w całości zadość wymogom konwencji w sprawie kontaktów z dziećmi, sporządzonej w Strasburgu w dniu 15 maja 2003 r., i ma na celu polepszenie i wzmocnienie pozycji dziecka w sytuacjach, gdy jego kontakty z jednym z rodziców lub innymi członkami rodziny są ograniczone ze względu na rozłączenie rodziny i zamieszkiwanie tych osób w różnych krajach.

W wyniku głosowania Komisja Rodziny i Polityki Społecznej wniosła o przyjęcie bez poprawek ustawy o zmianie ustawy - Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie podczas posiedzenia plenarnego Izby wybrano senatora S. Koguta.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 17 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: klimatu i środowiska, gospodarki, emigracji, kultury, rolnictwa, samorządu terytorialnego, ustawodawcza, rodziny.

9. posiedzenie Senatu

Zakończyło się 9. posiedzenie Senatu. Izba podjęła m.in. uchwałę w związku z atakiem rakietowym na konwój pojazdów organizacji humanitarnej w Strefie Gazy i śmiercią wolontariuszy, w tym obywatela RP.

Prace w komisjach senackich – 3 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Infrastruktury, budżetu, rolnictwa