Narzędzia:

13 listopada 2008 r.

13.11.2008

Podczas wspólnego posiedzenia Komisji Gospodarki Narodowej, Komisji Ustawodawczej oraz Komisji Praw Człowieka i Praworządności kontynuowano rozpatrywanie ustawy o zmianie ustawy - Prawo upadłościowe i naprawcze oraz ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Pierwsze spotkanie w tej sprawie odbyło się 4 listopada br.

W posiedzeniu uczestniczyli m.in. wicedyrektor Departamentu Prawno-Legislacyjnego w Ministerstwie Sprawiedliwości Jan Bołonkowski, dyrektor Departamentu Polityki Konsumenckiej w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów Monika Stec, dyrektor Jerzy Bańka ze Związku Banków Polskich, Patrycja Rogowska-Tomaszycka i Dorota Juzali z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych "Lewiatan", prezes Stowarzyszenia Syndyków, Rzeczoznawców i Doradców Gospodarczych Polska-Europa Irena Buczyńska, wiceprezydent Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Syndyków, Likwidatorów i Sanatorów Witold Missala oraz dyrektor generalny Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce Andrzej Roter.

W związku z propozycjami poprawek, zgłoszonymi na poprzednim posiedzeniu przez Związek Banków Polskich, przewodniczący obradom senator Krzysztof Kwiatkowski zwrócił się do przedstawiciela Ministerstwa Sprawiedliwości o odniesienie się do postulowanych wówczas zmian. W imieniu resortu sprawiedliwości głos zabrał wicedyrektor Departamentu Legislacyjno-Prawnego J. Bołonkowski, który negatywnie ocenił poprawki proponowane przez związek. Podkreślił, że zmieniłyby one całą filozofię przyjętej przez Sejm regulacji. Podobne stanowisko przedstawiła dyrektor Departamentu Polityki Konsumenckiej w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów M. Stec.

Obecni na posiedzeniu przedstawiciele organizacji finansowych oraz stowarzyszeń zrzeszających syndyków zwracali natomiast uwagę na potrzebę wprowadzenia poprawek do rozpatrywanej ustawy sejmowej. Propozycje zmian dotyczyły m.in. wydłużenia vacatio legis, współpracy upadłego z syndykiem, zaspokajania roszczeń wierzycieli, a także postępowania upadłościowego wobec dłużnika pozostającego w związku małżeńskim.

W trakcie dyskusji senatorowie podkreślali skomplikowaną materię ustawy i wyrażali dezaprobatę dla braku konsultacji z zainteresowanymi środowiskami, m.in. z syndykami, na etapie prac sejmowych. Przewodniczący Komisji Ustawodawczej senator K. Kwiatkowski zwrócił się do Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu z prośbą o przygotowanie roboczego zestawienia wszystkich zmian proponowanych w ustawie i poinformował o zwołaniu kolejnego posiedzenia w tej sprawie na 18 listopada br. w celu wypracowania ostatecznego stanowiska połączonych komisji.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 17 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: klimatu i środowiska, gospodarki, emigracji, kultury, rolnictwa, samorządu terytorialnego, ustawodawcza, rodziny.

9. posiedzenie Senatu

Zakończyło się 9. posiedzenie Senatu. Izba podjęła m.in. uchwałę w związku z atakiem rakietowym na konwój pojazdów organizacji humanitarnej w Strefie Gazy i śmiercią wolontariuszy, w tym obywatela RP.

Prace w komisjach senackich – 3 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Infrastruktury, budżetu, rolnictwa