Narzędzia:

13 listopada 2008 r.

13.11.2008

Podczas wspólnego posiedzenia Komisji Ustawodawczej oraz Komisji Praw Człowieka i Praworządności rozpatrywano ustawę o zmianie ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych.

Nowelizację, uchwaloną przez Sejm 6 listopada br., przedstawił przewodniczący Komisji Ustawodawczej senator Krzysztof Kwiatkowski. Przypomniał, że jest ona wynikiem inicjatywy senackiej przyjętej na podstawie projektu Komisji Ustawodawczej, wykonującego wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 28 listopada ub.r. Ustawa stwarza sądowi dyscyplinarnemu podstawę prawną do oceny zasadności zastrzeżenia prokuratora, że dokumenty załączone do wniosku o uchylenie immunitetu sędziego nie mogą być udostępniane sędziemu z uwagi na dobro wymiaru sprawiedliwości. W toku prac legislacyjnych w Sejmie senacki projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych przyjęto bez poprawek.

Podczas posiedzenia przedstawicielka Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu nie miała uwag o charakterze legislacyjnym. Ustawa nie budziła także zastrzeżeń senatorów.

Senator K. Kwiatkowski zgłosił wniosek o przyjęcie ustawy sejmowej bez poprawek, podkreślając, że czas dopełnić dzieła podjętego przez Komisję Ustawodawczą. Komisje przyjęły przedstawiony wniosek 7 głosami, przy jednym wstrzymującym się. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w sprawie ustawy o zmianie ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych wybrano senatora Leona Kieresa.

Podczas wspólnego posiedzenia rozpatrzono także ustawę o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw. Na temat sejmowej nowelizacji, uchwalonej przez Sejm na podstawie projektu rządowego i zawierającej przepisy mające na celu wykonanie prawa Unii Europejskiej, głos zabrali wicedyrektor Departamentu Legislacyjno-Prawnego w Ministerstwie Sprawiedliwości Jan Bołonkowski oraz ekspert Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego Karol Weitz.

Nowela zmierza do reformy regulacji międzynarodowego postępowania cywilnego (międzynarodowego prawa postępowania cywilnego), zawartej w części czwartej kodeksu postępowania cywilnego, oraz do wprowadzenia do polskiego prawa, przede wszystkim do kodeksu postępowania cywilnego, przepisów uzupełniających i wykonujących regulacje rozporządzenia (WE) nr 1896/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z 12 grudnia 2006 r. i rozporządzenia (WE) nr 861/2007 Parlamentu Europejskiego i Rady z 11 lipca 2007 r.

W głosowaniu połączone komisje opowiedziały się za przyjęciem bez poprawek ustawy o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora L. Kieresa.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 17 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: klimatu i środowiska, gospodarki, emigracji, kultury, rolnictwa, samorządu terytorialnego, ustawodawcza, rodziny.

9. posiedzenie Senatu

Zakończyło się 9. posiedzenie Senatu. Izba podjęła m.in. uchwałę w związku z atakiem rakietowym na konwój pojazdów organizacji humanitarnej w Strefie Gazy i śmiercią wolontariuszy, w tym obywatela RP.

Prace w komisjach senackich – 3 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Infrastruktury, budżetu, rolnictwa