Narzędzia:

4 listopada 2008 r.

04.11.2008

W pierwszym punkcie porządku dziennego posiedzenia Komisji Rodziny i Polityki Społecznej rozpatrzono ustawę o ratyfikacji Konwencji w sprawie kontaktów z dziećmi, sporządzonej w Strasburgu w dniu 15 maja 2003 r.

Cel ustawy i założenia przedmiotowej konwencji omówił wicedyrektor Departamentu Prawno-Traktatowego w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Jacek Such. Konwencja, przyjęta przez Komitet Ministrów Rady Europy 3 maja 2002 r., ma służyć polepszeniu i wzmocnieniu pozycji dziecka w sytuacjach, gdy jego kontakty z jednym z rodziców lub innymi członkami rodziny są ograniczone ze względu na rozłączenie rodziny i ich zamieszkiwanie w różnych krajach. Dotyczy także ustanowienia zabezpieczeń i gwarancji prawidłowego wykonywania kontaktów dziecka z rodziną oraz bezzwłocznego i bezpiecznego powrotu dziecka do kraju po upływie okresu kontaktu z rodziną. Współpraca międzynarodowa będzie wykonywana za pośrednictwem wskazanych przez państwa organów centralnych. W wypadku Polski zostanie to powierzone Ministerstwu Sprawiedliwości. Obecnie pełni ono funkcję organu centralnego w zakresie innych konwencji dotyczących międzynarodowego obrotu prawnego w sprawach rodzinnych, w tym zwłaszcza konwencji dotyczącej cywilnych aspektów uprowadzenia dziecka za granicę. Oświadczenie odpowiedniej treści będzie złożone przez Polskę sekretarzowi generalnemu Rady Europy wraz z instrumentem ratyfikacyjnym. Zważywszy na to, że materia regulowana w konwencji dotyczy wolności, praw i obowiązków obywatelskich określonych w konstytucji oraz spraw uregulowanych w ustawie, związanie się nimi przez Rzeczpospolitą Polską powinno nastąpić w drodze ratyfikacji za uprzednią zgodą wyrażoną w ustawie, zgodnie z art. 89 ust. 1 konstytucji.

Podczas dyskusji senator Jan Rulewski zwrócił uwagę, że w orzecznictwie naszych sądów bardzo często zapadają wyroki dotyczące rozwodów na korzyść jednej ze stron. W zdecydowanej większości tych orzeczeń matka jest osobą sprawującą opiekę nad dzieckiem.

Obecny na posiedzeniu Komisji Rodziny i Polityki Społecznej sędzia Cezary Dziurkowski z Departamentu Współpracy Międzynarodowej i Prawa Europejskiego w Ministerstwie Sprawiedliwości potwierdził, że najczęściej wyroki sądów przyznają opiekę nad dzieckiem matce. Nie wynika to jednak z prawa rodzinnego, gdzie oboje rodzice są traktowani równo. Podkreślił, że konwencja ma tylko za zadanie ułatwić kontakt rodzica z dzieckiem niezależnie o miejsca jego pobytu.

Przewodniczący komisji senator Mieczysław Augustyn zapytał o możliwość przystąpienia do omawianej konwencji krajów arabskich w związku z dużymi trudnościami w kontaktach rodziców z dziećmi urodzonymi właśnie w tych krajach. Senator Piotr Kaleta zaś zwrócił uwagę, że do konwencji nie przystąpiły jeszcze największe kraje Unii Europejskiej.

Sędzia C. Dziurkowski stwierdził, że przystąpienie Polski do konwencji ułatwi lobbowanie w Parlamencie Europejskim na rzecz maksymalnego poszerzenia grona państw sygnatariuszy tej umowy międzynarodowej. Przyczyni się także do większego oddziaływania na państwa arabskie, obecnie niechętne postanowieniom konwencji. Sędzia podkreślił też, że omawiany akt prawny jest nowoczesnym i skutecznym instrumentem chroniącym prawa obywatelskie dzieci i rodziców wobec nasilającej się emigracji zarobkowej i coraz większej liczby spraw z tego zakresu.

Rozpatrywana ustawa sejmowa nie budziła zastrzeżeń Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.

W wyniku głosowania, na wniosek senatora M. Augustyna, Komisja Rodziny i Polityki Społecznej jednomyślnie opowiedziała się za przyjęciem bez poprawek ustawy o ratyfikacji Konwencji w sprawie kontaktów z dziećmi, sporządzonej w Strasburgu w dniu 15 maja 2003 r. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senator Małgorzatę Adamczak.

W drugim punkcie porządku dziennego kontynuowano rozpatrywanie ustawy o zmianie ustawy o ustanowieniu programu wieloletniego "Pomoc państwa w zakresie dożywiania". Pierwsze posiedzenie w tej sprawie odbyło się 28 października br.

Celem sejmowej nowelizacji jest stworzenie podstawy prawnej do udzielania pomocy, w formie posiłków, głodnym uczniom i dzieciom korzystającym w szkole z zajęć w ramach rocznego przygotowania przedszkolnego.

Po krótkiej dyskusji przewodniczący komisji senator M. Augustyn zgłosił wniosek o wprowadzenie poprawki do rozpatrywanej noweli sejmowej, zaproponowanej przez Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu. Zgłoszona zmiana rozszerza krąg podmiotowy ustawy o dzieci, które odbywają obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne w przedszkolach.

Zgłoszoną poprawkę poparła naczelnik w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej Joanna Łukasik. Poinformowała także, że środki przewidziane na realizację programu powinny zapewnić jego wykonanie. Zaznaczyła, że program dożywiania jest realizowany sprawnie i bez zakłóceń.

W głosowaniu komisja poparła jednomyślnie wniosek o wprowadzenie poprawki, a następnie przyjęła rozpatrywaną ustawę z wraz z zaakceptowaną zmianą. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senator M. Adamczak.

Na zakończenie posiedzenia senator M. Augustyn poinformował członków komisji o ich zadaniach w pracach Komisji Rodziny i Polityki Społecznej nad ustawą budżetową na
rok 2009.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 17 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: klimatu i środowiska, gospodarki, emigracji, kultury, rolnictwa, samorządu terytorialnego, ustawodawcza, rodziny.

9. posiedzenie Senatu

Zakończyło się 9. posiedzenie Senatu. Izba podjęła m.in. uchwałę w związku z atakiem rakietowym na konwój pojazdów organizacji humanitarnej w Strefie Gazy i śmiercią wolontariuszy, w tym obywatela RP.

Prace w komisjach senackich – 3 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Infrastruktury, budżetu, rolnictwa