Narzędzia:

6 czerwca 2007 r.

06.06.2007

6 czerwca 2007 r. wizytę w Senacie RP złożył Vladimir Szeks, przewodniczący Saboru - Parlamentu Republiki Chorwackiej. Delegację przyjął wicemarszałek Marek Ziółkowski.

Wicemarszałek Senatu podkreślił, że stosunki polsko-chorwackie układają się bardzo dobrze. Zapewnił, że Polska wspiera dążenia Chorwacji do przystąpienia do Unii Europejskiej i NATO.

Przewodniczący Saboru zaznaczył, że jego wizyta miała na celu poznanie stanowiska Polski w kwestii rozszerzenia UE i możliwości przyjęcia Chorwacji w razie przedłużania się prac nad Traktatem Europejskim. Polscy politycy zapewnili chorwacką delegację, że jeśli możliwe okaże się rozszerzenie UE na podstawie aneksu do Traktatu Nicejskiego, to Polska poprze takie rozwiązanie.

Wicemarszałek M. Ziółkowski pytał gości o to, jak przebiegają negocjacje przedakcesyjne i w jakich obszarach Chorwacja spodziewa się problemów.

Przewodniczący podkreślił, że obecnie otwartych jest 16 z 33 rozdziałów negocjacyjnych. Jego zdaniem, problemy mogą nastąpić w obszarze rolnictwa, i tu Chorwacja będzie występowała o okresy przejściowe. Goście podkreślali, że Polska w tym zakresie wynegocjowała z UE bardzo dobre warunki i dlatego Chorwacja chciałaby skorzystać w tym zakresie m.in. z polskich doświadczeń. Oprócz tego problemy już wystąpiły w rozdziale rybołówstwo, gdyż Chorwacja toczy spór o zatokę ze Słowenią. Chorwacja w tej kwestii chętnie podda się międzynarodowemu arbitrażowi. Chciałaby jednak, by ten spór był rozwiązany bilateralnie i by Słowenia nie wykorzystała swojej pozycji członka UE. Goście poinformowali wicemarszałka o technice uzgadniania prawa chorwackiego z unijnym, o Radzie Państwowej, która zajmuje się negocjacjami z UE.

W trakcie spotkania rozmawiano także o sytuacji w Bośni i Hercegowinie. W opinii wicemarszałka M. Ziółkowskiego, z czasem Serbia i Czarnogóra będą chciały przystąpić do UE i ta europejska perspektywa przyczyni się do rozwiązania problemów w tamtym rejonie.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Senator Gabriela Morawska-Stanecka z wizytą w Ukrainie

Senator Gabriela Morawska-Stanecka wraz z grupą posłów przebywała 27–29 kwietnia br. w Ukrainie

Senatorowie Morawska-Stanecka i Bieńkowski oddali hołd ofiarom ludobójstwa w Rwandzie

Senatorowie Gabriela Morawska-Stanecka i Krzysztof Bieńkowski wzięli udział w ceremonii upamiętniającej 30. rocznicę ludobójstwa na plemieniu Tutsi w Rwandzie.

Senatorowie Grodzki i Morawska-Stanecka na senackiej debacie w Rzeszowie

Senacka debata z cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Rzeszowie