Narzędzia:

9 czerwca 2007 r.

09.06.2007

9 czerwca 2007 r. w gmachu Senatu odbyło się spotkanie senator Ewy Tomaszewskiej z kombatantami, członkami Społecznego Komitetu "Pamięć i Trwanie". Zaprezentowano tablicę memoratywną poświęconą kobietom polskim walczącym z nazistowskim i komunistycznym totalitaryzmem w latach 1939-1956. Tablica jest darem dla Sanktuarium "Amerykańska Częstochowa" w Doylewston, w Pensylwanii. Senat RP jest jednym ze sponsorów, którzy przekazali fundusze na przygotowanie tablicy i przekazanie jej do tego sanktuarium.

Podczas spotkania głos zabierali: senator E. Tomaszewska, prezes Społecznego Komitetu "Pamięć i Trwanie" Tadeusz Kostkiewicz oraz autor rzeźby Andrzej Mrowca, twórca z Zakopanego, ze Szkoły Kenara.

Na tablicy umieszczono napis następującej treści: "Pamięci kobiet polskich walczących o niepodległość Ojczyzny z nazistowskim i komunistycznym totalitaryzmem straconych, więzionych, prześladowanych w latach 1939-1956 oraz ich współcierpiących rodzin. Społeczny Komitet <<Pamięć i Trwanie>>".

Spotkanie z senator E. Tomaszewską było jednym z wydarzeń obchodów, zorganizowanych 9 czerwca br. przez Społeczny Komitet "Pamięć i Trwanie". Tego samego dnia rano po mszy świętej odprawionej w kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej obok bramy głównej cmentarza bródnowskiego w Warszawie, w kwaterze 45 N tego cmentarza została poświęcona i odsłonięta tablica poświęcona pamięci żołnierzy Polski Podziemnej, straconych na terenie praskiego Więzienia Karno-Śledczego i skrycie tu pogrzebanych.

Komitet "Pamięć i Trwanie" jest stowarzyszeniem kombatanckim powołanym
w 1994 r. w celu przywracania i godnego utrwalania pamięci o żołnierzach Polski Podziemnej, straconych i zamęczonych w latach 1944-1956.

Dotychczasowe badania prowadzone przez komitet koncentrowały się na kilku zagadnieniach:

- poszukiwaniach mogił żołnierskich na cmentarzu bródnowskim w Warszawie, ustalaniu okoliczności tajnych pochówków i personaliów ofiar,

- represjach wobec duchowieństwa,

- warunkach wykonywania kary więzienia wobec represjonowanych w latach 1944-1956,

- udziale kobiet polskich w walce z nazizmem i komunizmem.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Senator Gabriela Morawska-Stanecka z wizytą w Ukrainie

Senator Gabriela Morawska-Stanecka wraz z grupą posłów przebywała 27–29 kwietnia br. w Ukrainie

Senatorowie Morawska-Stanecka i Bieńkowski oddali hołd ofiarom ludobójstwa w Rwandzie

Senatorowie Gabriela Morawska-Stanecka i Krzysztof Bieńkowski wzięli udział w ceremonii upamiętniającej 30. rocznicę ludobójstwa na plemieniu Tutsi w Rwandzie.

Senatorowie Grodzki i Morawska-Stanecka na senackiej debacie w Rzeszowie

Senacka debata z cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Rzeszowie