Narzędzia:

5 czerwca 2007 r.

05.06.2007

5 czerwca 2007 r., z okazji 750-lecia lokacji Krakowa na prawie magdeburskim, w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta.

W sesji uczestniczyło kilkaset osób. Do Krakowa przyjechali byli prezydenci RP Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski, dyrektor generalny UNESCO Koichiro Matsuura, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu Wojciech Olejniczak i Senatu Maciej Płażyński, prezes Narodowego Banku Polskiego Sławomir Skrzypek. Obecni byli także prezydenci innych miast Polski oraz delegacje kilkunastu miast bliźniaczych, partnerskich i współpracujących z Krakowem, w tym Florencji, Lipska, Lwowa, Norymbergi, Wiednia, Wilna, Moskwy i Sankt Petersburga.

"Kraków jest i na zawsze pragnie pozostać wierny ideałom wolności i samorządności" - napisali radni w rezolucji uchwalonej z okazji jubileuszu. "Jako przedstawiciele odrodzonego w roku 1990 krakowskiego samorządu dołożymy wszelkich starań, aby już nigdy nasze miasto nie zeszło z drogi poszanowania swobód obywatelskich" - zadeklarowali w rezolucji radni. "Przez wieki Kraków gościnnie przyjmował przybywających z różnych stron obcych ludzi i ich przekonania. Również i dziś jesteśmy otwarci na wszystko, co dobre, co czyni ludzi lepszymi, co służy zgodzie i budowaniu wspólnej przyszłości" - dodali.

Po uroczystości w Teatrze im. J. Słowackiego goście w asyście orkiestry i Braci Kurkowych przeszli w pochodzie do Muzeum Historycznego Miasta Krakowa na jubileuszową wystawę "Kraków - europejskim miastem prawa magdeburskiego". Gości przywitał Lajkonik, stojący w oknach muzeum trębacze oraz mieszczki krakowskie, które rzucały z góry płatki róż. Wznoszono także okrzyki "Chwała!".

Ekspozycja w Muzeum Historycznym, licząca kilkaset eksponatów, pokazuje, jak powstał układ urbanistyczny Krakowa, jak był zorganizowany samorząd, sądownictwo, system obronny miasta, jak wyglądało życie codzienne mieszczan, jak rozwijały się handel, rzemiosło i sztuka.

5 czerwca mija dokładnie 750 lat od chwili, gdy Bolesław Wstydliwy podczas wiecu we wsi Kopernia ogłosił lokację Krakowa na prawie magdeburskim oraz nadał mu prawa i przywileje, które przyczyniły się do rozwoju miasta, istniejącego już od kilku wieków.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Senator Gabriela Morawska-Stanecka z wizytą w Ukrainie

Senator Gabriela Morawska-Stanecka wraz z grupą posłów przebywała 27–29 kwietnia br. w Ukrainie

Senatorowie Morawska-Stanecka i Bieńkowski oddali hołd ofiarom ludobójstwa w Rwandzie

Senatorowie Gabriela Morawska-Stanecka i Krzysztof Bieńkowski wzięli udział w ceremonii upamiętniającej 30. rocznicę ludobójstwa na plemieniu Tutsi w Rwandzie.

Senatorowie Grodzki i Morawska-Stanecka na senackiej debacie w Rzeszowie

Senacka debata z cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Rzeszowie