Narzędzia:

4 listopada 2008 r.

04.11.2008

Na wspólnym posiedzeniu zebrały się Komisja Gospodarki Narodowej, Komisja Praw Człowieka i Praworządności oraz Komisja Ustawodawcza.

Senatorowie przystąpili do rozpatrywania ustawy o zmianie ustawy - Prawo upadłościowe i naprawcze oraz ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.

Podczas rozpatrywania sejmowej nowelizacji, uchwalonej na podstawie projektu wniesionego przez Radę Ministrów, rząd reprezentował wiceminister sprawiedliwości Zbigniew Wrona, któremu towarzyszył wicedyrektor Departamentu Legislacyjno-Prawnego w tym resorcie Jan Bołonkowski. Obecni byli także przedstawiciele Związku Banków Polskich i Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych "Lewiatan" oraz Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

W Sejmie projekt poparło 270 posłów, przeciw było 135, a jedna osoba wstrzymała się od głosu. Regulacja wprowadza możliwość upadłości konsumenckiej wobec osób fizycznych, które nie są przedsiębiorcami. Z upadłości konsumenckiej będzie można skorzystać raz na 10 lat w wypadku, gdy zadłużenie powstało z przyczyn niezależnych od dłużnika, np. na skutek zdarzeń losowych (przewlekłe choroby, wypadki, niezawiniona utrata pracy). O jej ogłoszeniu będzie decydował sąd. Na wniosek upadłego sąd będzie orzekał o planie spłat wierzytelności. Okres ten nie powinien przekroczyć pięciu lat, może jednak zostać przedłużony o dwa lata. W okresie spłat dłużnik nie będzie mógł robić zakupów z odroczonym terminem płatności lub na raty.

Sąd będzie mógł zwiększyć zakres spłat dłużnika w razie poprawy jego sytuacji materialnej. Chodzi o wypadki nadzwyczajne, na przykład otrzymanie darowizny, spadku czy wygranej w grach losowych.

Zgodnie z sejmową nowelizacją, koszty postępowania upadłościowego dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej będą niższe niż w wypadku przedsiębiorców. Opłata za wszczęcie postępowania wyniesie 200 zł.

W opinii ustawodawcy, jest to ustawa, która ma nie tylko rozwiązywać problemy konsumentów i dawać im szansę powrotu do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie, ale też pomagać rozwiązywać problemy po stronie przedsiębiorców, czyli wierzycieli.

Sejm przyjął ustawę o zmianie ustawy - Prawo upadłościowe i naprawcze oraz ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych w wersji zaproponowanej przez rząd, odrzucając poprawki poselskie.

Podczas posiedzenia senatorowie zapoznali się także z opinią Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu, które nie zgłosiło żadnych uwag o charakterze legislacyjnym.

W dyskusji, w której głos zabrali senatorowie: Jan Wyrowiński, Kazimierz Kleina, Krzysztof Kwiatkowski, Stanisław Iwan, Leon Kieres, Łukasz Abgarowicz i Krzysztof Piesiewicz, wyrażano obawę, że z uwagi na charakter proponowanych zmian, a także w celu zapewnienia rzetelności procesu legislacyjnego konieczne jest dokładne zaznajomienie się z materią rozpatrywanej ustawy oraz z opiniami nadesłanymi do komisji, m.in. Związku Banków Polskich, OPZZ i sędziego Cezarego Zalewskiego z Sądu Gospodarczego w Warszawie. W związku z tym senator L. Kieres zgłosił wniosek o odroczenie prac nad nowelizacją sejmową do następnego posiedzenia połączonych komisji, 18 listopada br.

O sporządzenie i przekazanie uwag lub opinii do przedmiotowej ustawy zwrócono się także do działających w Polsce stowarzyszeń syndyków.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 17 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: klimatu i środowiska, gospodarki, emigracji, kultury, rolnictwa, samorządu terytorialnego, ustawodawcza, rodziny.

9. posiedzenie Senatu

Zakończyło się 9. posiedzenie Senatu. Izba podjęła m.in. uchwałę w związku z atakiem rakietowym na konwój pojazdów organizacji humanitarnej w Strefie Gazy i śmiercią wolontariuszy, w tym obywatela RP.

Prace w komisjach senackich – 3 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Infrastruktury, budżetu, rolnictwa