Narzędzia:

4 listopada 2008 r.

04.11.2008

Komisja Zdrowia zebrała się na swym posiedzeniu w celu rozpatrzenia ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

Gośćmi senatorów byli główny inspektor sanitarny Andrzej Wojtyła, jego zastępcy Przemysław Biliński i Jan Orgelbrand oraz konsultant krajowy ds. epidemiologii Andrzej Zieliński z Państwowego Zakładu Higieny.

Sejmową nowelizację, uchwaloną z przedłożenia rządowego, omówił wiceminister A. Wojtyła. Jak podkreślił, zastępuje ona dotychczasową ustawę o chorobach zakaźnych i zakażeniach z 6 września 2001 r. Zaakcentował, że w związku z pojawiającymi się
w ostatnich latach zagrożeniami zdrowia publicznego i ze względu na szczególnie niebezpieczne choroby zakaźne należało wprowadzić nowe rozwiązania systemowe. Główny inspektor sanitarny zwrócił uwagę, że nowe przepisy umożliwiają koordynację działań organów administracji i służb sanitarnych, monitorowanie systemu nadzoru epidemiologicznego w Polsce, a także szybkie reagowanie na zagrożenia epidemiologiczne.

Senatorowie zapoznali się też z opinią Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu, w której przedstawiono uwagi do ustawy sejmowej i zaproponowano wprowadzenie poprawek o charakterze redakcyjnym i porządkującym. Zgłoszone uwagi uzyskały akceptację senatorów i przedstawicieli resortu zdrowia. Senator Zbigniew Pawłowicz zaproponował poprawki doprecyzowujące przepisy ustawy, m.in. dotyczące rozszerzenia o obowiązek określenia kryteriów rozpoznawania choroby szczególnie niebezpiecznej i wysoce zakaźnej delegacji ustawowej, zawartej w art. 3 ust. 4, a także ujednolicenia w art. 41 w ust. 4 i 5 nazwy zakażenia. Poprawka merytoryczna, zaproponowana w art. 5 ust 1, obejmuje zmianę zapisu pkt 7 - osoby, które przebywają na terytorium Polski są zobowiązane do udzielania informacji oraz niezbędnych danych podmiotom sprawującym nadzór epidemiologiczny. Zmiana art. 21 ust. 1 natomiast dotyczy zgłaszania niepożądanych odczynów poszczepiennych w ciągu 24 godzin od powzięcia podejrzenia jego wystąpienia, a nie 15 dni, jak zapisano w wersji sejmowej. W głosowaniu Komisja Zdrowia przyjęła jednomyślnie wnioski przedstawione w trakcie dyskusji.

Senator Stanisław Karczewski zaproponował przyjęcie poprawki do art. 26, dotyczącej rozszerzenia katalogu osób rozpoznających zakażenie i zobowiązanych do pouczenia chorego o środkach służących zapobieganiu przeniesieniu zakażenia na inne osoby. W wyniku głosowania ten wniosek uzyskał jednomyślne poparcie komisji.

Całość ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi wraz z 8 poprawkami przyjętymi wcześniej Komisja Zdrowia zaakceptowała jednomyślnie. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Z. Pawłowicza.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 17 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: klimatu i środowiska, gospodarki, emigracji, kultury, rolnictwa, samorządu terytorialnego, ustawodawcza, rodziny.

9. posiedzenie Senatu

Zakończyło się 9. posiedzenie Senatu. Izba podjęła m.in. uchwałę w związku z atakiem rakietowym na konwój pojazdów organizacji humanitarnej w Strefie Gazy i śmiercią wolontariuszy, w tym obywatela RP.

Prace w komisjach senackich – 3 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Infrastruktury, budżetu, rolnictwa