Narzędzia:

4 listopada 2008 r.

04.11.2008

Senatorowie z Komisji Gospodarki Narodowej zapoznali się z informacją Ministerstwa Skarbu Państwa na temat sytuacji stoczni polskich.

Informację przedstawił podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa Zdzisław Gawlik. W posiedzeniu wzięli także udział dyrektor Departamentu Nadzoru Właścicielskiego i Prywatyzacji II w tym resorcie Małgorzata Dobczyńska, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu SA Jacek Goszczyński oraz radca ministra w Departamencie Polityki Integracyjnej Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej Adam Ambroziak.

Wiceminister Z. Gawlik omówił sytuację polskich morskich stoczni produkcyjnych. Zgodnie z przyjętą przez Radę Ministrów 31 sierpnia 2006 r. "Strategią dla sektora stoczniowego (morskie stocznie produkcyjne) w latach 2006-2010", głównym kierunkiem działań wobec polskiego sektora stoczniowego stało się pozyskanie inwestorów dla procesu prywatyzacji. Ze względu na toczące się od 1 czerwca 2005 r. postępowanie wyjaśniające, dotyczące udzielenia po 1 maja 2004 r. pomocy publicznej Stoczni Gdynia SA, Stoczni Szczecińskiej Nowa Sp. z o.o. (SSN) oraz Stoczni Gdańsk SA, Komisja Europejska także wskazała na konieczność przeprowadzenia prywatyzacji,

Jak przypomniał wiceminister skarbu państwa, 16 lipca br. Komisja Europejska odroczyła podjęcie ostatecznej decyzji w ramach postępowania wyjaśniającego, dotyczącego udzielonej pomocy publicznej dla morskich stoczni produkcyjnych, w związku z formalnym zobowiązaniem rządu polskiego do przedstawienia do 12 września br. alternatywnych planów restrukturyzacji dla stoczni, zgodnie z zasadami udzielania pomocy publicznej, przyjętymi w wytycznych wspólnotowych dotyczących pomocy państwa w celu ratowania i restrukturyzacji zagrożonych przedsiębiorstw 2004/C 244/02.

12 września br. strona polska przekazała Komisji Europejskiej finalne wersje programów restrukturyzacji, przygotowanych przez inwestorów - plan restrukturyzacji Nowej Stoczni Gdańsk - Gdynia oraz program restrukturyzacji Stoczni Szczecińskiej Nowa Sp. z o.o. Ponadto z inwestorami podpisano umowy dotyczące kluczowych warunków przyszłych umów prywatyzacyjnych Stoczni Gdynia SA oraz SSN i 12 września br. przekazano je do Komisji Europejskiej.

Wiceminister Z. Gawlik poinformował, że prowadząca postępowanie wyjaśniające komisarz UE ds. konkurencji Neelie Kroes, nie wydając decyzji odnośnie do złożonych planów w stosunku do Stoczni Gdynia SA oraz SSN, zaproponowała stronie polskiej inne rozwiązanie, polegające na zbyciu aktywów stoczni w trakcie prowadzenia działalności przez stocznie. Komisja oczekuje sprzedaży majątku stoczni w drodze otwartego, przejrzystego, niedyskryminującego i bezwarunkowego przetargu.

Obecnie w Ministerstwie Skarbu Państwa oraz w Agencji Rozwoju Przemysłu SA prowadzone są wzmożone prace, mające na celu przygotowanie powyższej koncepcji do realizacji w warunkach polskich. Realizacja projektu sugerowanego przez Komisję Europejską jest uzależniona od uprzednich zmian prawa.

W odniesieniu do Stoczni Gdańsk SA Ministerstwo Skarbu Państwa do końca listopada br. zamierza przekazać plan restrukturyzacji Stoczni Gdańsk SA z zastrzeżeniem złożenia ostatecznej wersji planu przez inwestora.

W trakcie dyskusji z przedstawicielami Ministerstwa Skarbu Państwa senatorowie poruszali kwestie dotyczące planów rządu odnośnie do utrzymania funkcjonowania stoczni, pracowników stoczni, restrukturyzacji stoczni i rozmów z inwestorami, a także zakwestionowania przez Komisję Europejską pomocy publicznej dla stoczni.

W swoim wystąpieniu wiceminister Z. Gawlik podkreślił, że już od grudnia ub.r. stocznie są utrzymywane dzięki wsparciu finansowemu państwa. Obecnie opracowywane są projekty ustaw dotyczące m.in. restrukturyzacji stoczni oraz osłon dla pracowników.

Same plany restrukturyzacji stoczni nie były kwestionowane przez Komisję Europejską. Zastrzeżenia budziła natomiast wielosetmilionowa pomoc publiczna udzielana stoczniom przez państwo polskie. Miało to wpływ na decyzję, którą 12 maja br. podjął inwestor Amber Sp. z o.o. Poinformował on, że odstępuje od dalszych negocjacji w sprawie zakupu udziałów Stoczni Szczecińskiej Nowa Sp. z o.o. oraz rezygnuje z uczestnictwa w procesie prywatyzacji Stoczni Gdynia SA. Jeszcze w maju br. minister skarbu państwa podjął działania mające na celu pozyskanie nowych inwestorów. W ich wyniku we wrześniu br. podpisano dwie umowy:

 

  • umowę w sprawie kluczowych warunków sprzedaży udziałów Stoczni Szczecińskiej Nowa Sp. z o.o. inwestorowi Mostostal Chojnice SA oraz przekazano Komisji Europejskiej finalną wersję programu restrukturyzacji;
  • umowę z ISD Stocznia Sp. z o.o., dotyczącą kluczowych warunków przyszłej umowy prywatyzacyjnej spółki Stocznia Gdynia SA, oraz przekazano Komisji Europejskiej finalną wersję planu restrukturyzacji, przygotowaną przez tego inwestora. Plan ten został przygotowany dla projektu połączonych stoczni Gdańsk i Gdynia.

Podczas posiedzenia Komisji Gospodarki Narodowej wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu SA J. Goszczyński poinformował m.in., że w wypadku Stoczni Gdańsk SA proces przekształceń własnościowych realizowała agencja. Większościowy pakiet akcji Stoczni Gdańsk SA znalazł się w rękach Grupy ISD Polska Sp. z o.o. Od stycznia br. ISD we współpracy z władzami polskimi nawiązał kontakty z Komisją Europejską celem przygotowania i przedstawienia jej planu restrukturyzacji Stoczni Gdańsk SA. Komisja Europejska wyraziła jednak oczekiwania trudne do zaakceptowania, dotyczące m.in. pomocy publicznej i ograniczenia zdolności produkcyjnych. Grupa ISD, zainteresowana jednocześnie nabyciem akcji Stoczni Gdynia SA, przygotowała plan restrukturyzacji połączonych Stoczni Gdańsk - Gdynia. Inwestor przygotował także plan restrukturyzacji Stoczni Gdańsk SA, który został złożony 30 września br. w Ministerstwie Skarbu Państwa. Obecnie prowadzone są rozmowy z inwestorem na temat tego planu, w szczególności dotyczące wielkości udziału własnego, wielkości nakładów inwestycyjnych, ewentualnej pomocy publicznej oraz środków kompensujących i związanych z nimi ograniczeń zdolności produkcyjnych.

Podsumowując obrady, senator Kazimierz Kleina stwierdził, że Komisja Gospodarki Narodowej po wysłuchaniu informacji Ministerstwa Skarbu Państwa zapoznała się z aktualną sytuacją stoczni polskich.

W drugiej części posiedzenia senatorowie przystąpili do rozpatrzenia ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o rachunkowości. Opinię na temat sejmowej nowelizacji, uchwalonej na podstawie projektu poselskiego, przedstawiła podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Elżbieta Chojna-Duch. Ustawa określa wymogi, jakie powinna spełniać osoba ubiegająca się o certyfikat księgowy, i dotyczy możliwości jego uzyskania. Certyfikat księgowy to uprawnienie do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych bez przystępowania do egzaminu przez osoby z odpowiednią praktyką i wykształceniem.

Zgodnie z sejmową nowelą, certyfikat księgowy będzie mogła uzyskać osoba z trzyletnią praktyką w księgowości i wykształceniem magisterskim o specjalności rachunkowość, uzyskanym na uczelni (w jednostce) mającej uprawnienia do nadawania stopni doktora nauk ekonomicznych. Certyfikat bez egzaminu będzie również przyznawany osobom posiadającym trzyletnią praktykę w księgowości i wykształcenie magisterskie lub równorzędne oraz studia podyplomowe z rachunkowości, ukończone na uczelni mogącej nadawać stopnie doktora nauk ekonomicznych.

Autorzy proponowanych rozwiązań uważają, że będą one korzystne dla przedsiębiorstw, ponieważ zwiększą liczbę podmiotów zajmujących się świadczeniem usług księgowych.

Podczas posiedzenia komisja zapoznała się także z opinią Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu, które zgłosiło uwagi o charakterze legislacyjnym, redakcyjnym, a także ogólnym. Po doprecyzowaniu wiceminister E. Chojna-Duch poparła uwagi przedstawione przez biuro.

W dyskusji senatorowie pytali m.in. o obecne wymogi dotyczące usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych

Senator K. Kleina zgłosił poprawki zaproponowane w opinii senackiego biura legislacyjnego. W głosowaniu wszystkie zgłoszone zmiany zostały przyjęte przez komisję. Ogółem poparcie uzyskało 13 poprawek. Na sprawozdawcę stanowiska Komisji Gospodarki Narodowej w sprawie ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o rachunkowości wybrano senatora Stanisława Bisztygę.

Następnie przystąpiono do rozpatrzenia ustawy o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego oraz ustawy o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego.

Opinię o sejmowej nowelizacji, uchwalonej na podstawie projektu poselskiego, przedstawiła wiceminister finansów E. Chojna-Duch. Nowela przesuwa na 1 stycznia 2012 r. termin wejścia w życie zapisów zmniejszających z 0,6% do 0,25% wysokość rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej.

W dyskusji uwag o charakterze legislacyjnym nie zgłosili ani przedstawicielka senackiego biura legislacyjnego, ani senatorowie. W związku z tym przewodniczący obradom senator K. Kleina zgłosił wniosek o przyjęcie rozpatrywanej ustawy bez poprawek.

W głosowaniu wniosek poparło 11 senatorów, 3 było przeciwnych, a 1 osoba wstrzymała się od głosu. Ustalono, że przyjęcie bez poprawek ustawy o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego oraz ustawy o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego w imieniu komisji zarekomenduje Izbie senator Andrzej Owczarek.

Podczas posiedzenia Komisji Gospodarki Narodowej rozpatrzono także ustawę o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym. Przedstawił ją wiceprezes Rządowego Centrum Legislacyjnego Jacek Krawczyk. Jak poinformował, nowelizacja wykonuje orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego wskazujące, że instruktorem może być osoba niekarana wyrokiem sądu za przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w ruchu drogowym, a nie jak dotychczas - również za wykroczenie.

Do sejmowej noweli żadnych uwag o charakterze legislacyjnym nie zgłosiło senackie biuro legislacyjne.

W trakcie dyskusji senatorowie pytali m.in. o dane statystyczne oraz o uregulowania dotyczące pracowników ochrony będących w takiej samej sytuacji prawnej jak instruktorzy. Odpowiedzi na pytania senatorów udzielał wiceprezes J. Krawczyk.

W wyniku głosowania, na wniosek senatora K. Kleiny, komisja opowiedziała się jednomyślnie za przyjęciem bez poprawek ustawy o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym. Na sprawozdawcę komisji na posiedzeniu plenarnym Izby wybrano senatora Antoniego Motyczkę.

Na zakończenie posiedzenia Komisji Gospodarki Narodowej rozpatrzono ustawę o zmianie ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

Prowadzący obrady senator K. Kleina poinformował, że mimo iż marszałek Senatu nie skierował nowelizacji sejmowej do Komisji Ustawodawczej, postanowiła ona z własnej inicjatywy zająć się nią ze względu na zobowiązania nakładane na przedsiębiorców. Jak stwierdził senator, regulamin Izby dopuszcza takie działanie komisji.

Ustawę, uchwaloną na podstawie projektu wniesionego przez rząd, omówił podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska Bernard Błaszczyk. Nowela dostosowuje polskie prawo do wymagań Unii Europejskiej. Zobowiązuje m.in. ministra środowiska do wydania - w porozumieniu z ministrem gospodarki - rozporządzenia określającego roczne poziomy zbierania zużytego sprzętu elektrycznego i elektrotechnicznego pochodzącego z gospodarstw domowych. Wprowadzający na rynek sprzęt elektryczny i elektroniczny będą zobowiązani do prowadzenia kampanii edukacyjnych oraz przeznaczania na nie co najmniej 0,1% swoich przychodów, osiąganych w danym roku kalendarzowym.

Przedstawiciel biura legislacyjnego poinformował o stanowisku Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska, rekomendującej wprowadzenie poprawek do ustawy. Senator Witold Idczak zgłosił wniosek o poparcie tego stanowiska przez Komisję Gospodarki Narodowej.

W dyskusji senatorowie pytali m.in. o obciążenia przedsiębiorców kosztami kampanii edukacyjnej, o podmiot uprawniony do prowadzenia tej kampanii oraz roczne limity zbiórki zużytego sprzętu, a także przygotowanie infrastrukturalne w tym zakresie.

Uczestniczący w posiedzeniu przedstawiciele organizacji skupiających przedsiębiorców wskazywali na zbyt duże, ich zdaniem, obciążenia oraz zapisy nierówno traktujące podmioty.

Na pytania i wątpliwości senatorów oraz przedstawicieli przedsiębiorców odpowiadali wiceminister B. Błaszczyk i posłanka sprawozdawczyni Jolanta Hibner.

Senator K. Kleina przypomniał, że komisja nie może przyjąć oficjalnego stanowiska w sprawie sejmowej nowelizacji. Zaproponował natomiast, aby senatorowie po wysłuchaniu opinii przedstawionych na posiedzeniu przemyśleli zawarte w nich uwagi i ewentualnie zgłosili poprawki na posiedzeniu plenarnym. Senatorowie zgodzili się z przedstawioną propozycją.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 17 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: klimatu i środowiska, gospodarki, emigracji, kultury, rolnictwa, samorządu terytorialnego, ustawodawcza, rodziny.

9. posiedzenie Senatu

Zakończyło się 9. posiedzenie Senatu. Izba podjęła m.in. uchwałę w związku z atakiem rakietowym na konwój pojazdów organizacji humanitarnej w Strefie Gazy i śmiercią wolontariuszy, w tym obywatela RP.

Prace w komisjach senackich – 3 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Infrastruktury, budżetu, rolnictwa