Narzędzia:

4 listopada 2008 r.

04.11.2008

Podczas posiedzenia Komisji Ustawodawczej przeprowadzono pierwsze czytanie projektu uchwały o uczczeniu 90. rocznicy odzyskania niepodległości.

W imieniu wnioskodawców - grupy senatorów - projekt przedstawił wicemarszałek Zbigniew Romaszewski.

W dyskusji senatorowie Grażyna Sztark, Krzysztof Kwiatkowski i Bohdan Paszkowski podkreślali potrzebę wskazania wśród twórców odzyskania niepodległości również Wincentego Witosa i Wojciecha Korfantego. Pozostałe poprawki zgłaszane przez senatorów miały charakter stylistyczny i językowy.

Senatorowie zapoznali się także z opinią Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu, które nie zgłosiło żadnych uwag do przedstawionego projektu uchwały.

Senator K. Kwiatkowski, przewodniczący obradom, zgłosił wniosek o przyjęcie przedstawionego projektu uchwały wraz z poprawkami. Komisja przyjęła ten wniosek jednogłośnie. Do przedstawienia sprawozdania komisji podczas posiedzenia plenarnego Izby został wybrany senator B. Paszkowski. Zaproponuje on wprowadzenie poprawki do projektu uchwały zgłoszonej przez wnioskodawców, polegającej na zmianie tytułu uchwały: "w 90. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę" oraz nadaniu treści uchwały nowego brzmienia, uwzględniającego poprawki senatorów.

Tego samego dnia Komisja Ustawodawcza rozpatrzyła wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 1 lipca br., dotyczący ustawy o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji.

Orzeczenie omówiła przedstawicielka senackiego biura legislacyjnego Katarzyna Konieczko. Jak wyjaśniła, trybunał stwierdził niezgodność z konstytucją art. 4 ust. 1, 3 i 5 ustawy o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji w zakresie, w jakim przepisy te określają tryb wyboru oraz odwołania rady pracowników w zależności od przynależności pracowników do reprezentatywnej organizacji związkowej. Trybunał Konstytucyjny zdecydował się w tym wypadku na odsunięcie w czasie terminu utraty mocy obowiązującej zakwestionowanych przepisów o 12 miesięcy od daty publikacji wyroku, czyli od 8 lipca 2009 r.

Jak poinformowała K. Konieczko, wyrok nie został do tej pory wykonany i żaden podmiot nie wystąpił z inicjatywą ustawodawczą mającą na celu jego wykonanie. Jej zdaniem, celowe jest podjęcie przez komisję inicjatywy ustawodawczej w tej sprawie.

Mając na uwadze wywody trybunału, zawarte w uzasadnieniu wyroku, oraz cele nakreślone we wstępie do dyrektywy 2002/14/WE, której wykonaniu miała służyć powołana ustawa, można postawić tezę, że nie ma potrzeby angażowania organizacji związkowych w wybór rady pracowników jako organu przedstawicielstwa pracowniczego, uprawnionego do pozyskiwania stosownych informacji od pracodawcy i przekazywania mu poglądów oraz prowadzenia z nim dialogu w imieniu załogi. Według legislatorki, wystarczające jest pozostawienie samego trybu "załogowego", gdyż jedynie on umożliwia osiągnięcie pełnej reprezentatywności rady pracowników. Dlatego, w opinii K. Konieczki, zasadne jest uchylenie nie tylko art. 4 ust. 1, 3 i 5 ustawy o informowaniu pracowników oraz funkcjonalnie związanych z tymi przepisami art. 4 ust. 2 oraz art. 4 ust. 6 tej ustawy, ale także pozostałych przepisów odnoszących się do funkcji, jaką aktualnie pełnią organizacje związkowe w powoływaniu rady pracowników, liczby wybieranych przez nie pracowników, zasad działania rady wyłonionej w trybie "związkowym" albo "mieszanym", oraz ustania członkostwa w radzie pracowników osób wybranych w jednym z tych trybów (art. 3 ust. 2, 3 i 4, art. 5 ust. 1 pkt 4, art. 6 pkt 2, art. 8 ust. 3, art. 10 ust. 2 pkt 1 i art. 12 ust. 3 i 4) oraz definicji organizacji związkowej (art. 2 ust. 1). W konsekwencji wyżej wskazanych zmian należałoby dokonać również usunięcia pustych już odesłań ustawowych.

W rezultacie zmieniony art. 4 ust. 4 ustawy o informowaniu pracowników wyznaczy w istocie nowe zasady wyboru rady pracowników zamiast trzech trybów, jakie przewidziano w ustawie z 7 kwietnia 2006 r., pozostawiony zostanie jedynie tryb "załogowy", ustanowiony mocą powołanej normy.

Jak stwierdziła przedstawicielka senackiego biura legislacyjnego, projekt inicjatywy ustawodawczej musi również zawierać przepisy intemporalne. W tym wypadku wyrażałyby się one w skróceniu kadencji dotychczasowych rad pracowników, wybranych w jednym z niekonstytucyjnych trybów, przy równoczesnym wskazaniu terminu, w jakim powinno dojść do wyboru nowych rad zgodnie ze zmienionymi zasadami.

Po zapoznaniu się z informacją senackiego biura legislacyjnego, dotyczącą wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 1 lipca br. odnośnie do ustawy o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji, przewodniczący Komisji Ustawodawczej senator K. Kwiatkowski przedstawił wniosek o podjęcie inicjatywy ustawodawczej, mającej na celu wykonanie tego wyroku. W głosowaniu komisja jednomyślnie przyjęła przedstawiony wniosek. Do reprezentowania komisji w dalszych pracach nad projektem ustawy realizującej rozpatrzony wyrok trybunału została upoważniona senator G. Sztark.

Tego samego dnia Komisja Ustawodawcza przeprowadziła także pierwsze czytanie projektu uchwały o ogłoszeniu roku 2009 Rokiem Polskiej Demokracji, skierowanego przez marszałka Senatu 29 października br., i zgodnie z art. 84a ust. 3 regulaminu Izby przygotowała sprawozdanie w tej sprawie.

W imieniu wnioskodawców projekt uchwały przedstawiła wicemarszałek Krystyna Bochenek, wyjaśniając okoliczności i genezę jego powstania.

Podczas rozpatrywania projektu senatorowie dostrzegli konieczność wprowadzenia kilku zmian o charakterze stylistycznym i językowym, z którymi zgodziła się wicemarszałek K. Bochenek.

W głosowaniu Komisja Ustawodawcza jednomyślnie zgodziła się na wprowadzenie poprawki do tekstu projektu uchwały, zgłoszonego przez wnioskodawców, zgodnie z którą otrzymała ona następujące brzmienie:

"Mija 90. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, a 4 czerwca 2009 r. upłynie 20 lat od wyborów, które oznaczały powrót Rzeczypospolitej Polskiej do rodziny krajów demokratycznych. Do istnienia został przywrócony Senat. Wybory do Senatu w 1989 r. były w pełni wolne i demokratyczne. Ich wynik jednoznacznie dowiódł, że Polacy chcą sami decydować o swoim losie.

System narzucony nam po II wojnie światowej wywołał w dwóch pokoleniach Polaków tęsknotę za prawdziwą wolnością, której demokracja jest jedyną rękojmią. Pragnienie wolności nigdy w naszym narodzie nie zgasło. Gdy tylko pojawiła się szansa na jego spełnienie, została wykorzystana przez Polaków jak najlepiej.

Nie mogło być inaczej w kraju, którego nazwa od wieków symbolizowała przywiązanie do demokratycznych ideałów; kraju, którego naród, odrzucając nacjonalistyczny egoizm, umieszczał na sztandarach hasło «Za wolność waszą i naszą».

My nie zapominamy, że to głos Polaków, którzy od Strajku Sierpniowego wyraźnie i donośnie formułowali program powrotu do europejskiej wspólnoty, zburzył mur dzielący Europę.

Senat Rzeczypospolitej Polskiej ogłasza rok 2009 Rokiem Polskiej Demokracji.

Senat Rzeczypospolitej Polskiej zwraca się do wszystkich obywateli Rzeczypospolitej Polskiej o pielęgnowanie demokratycznych tradycji i szerzenie demokratycznych obyczajów w życiu społecznym.

Senat Rzeczypospolitej Polskiej zachęca władze państwowe i samorządowe do podejmowania inicjatyw sprzyjających ugruntowaniu demokratycznych reguł postępowania. Senat uznaje, że poszanowanie demokracji jest istotnym elementem polskiej racji stanu na arenie międzynarodowej.

Senat Rzeczypospolitej Polskiej apeluje do nauczycieli, wychowawców młodych Polaków o kształtowanie postaw demokratycznych wśród pokolenia, które będzie decydowało o przyszłości Polski.

Senat Rzeczypospolitej Polskiej jest przekonany, że za utrzymanie i rozwój demokratycznych norm jesteśmy odpowiedzialni wszyscy, więc ich propagowanie powinno być naturalnym zadaniem mediów. Wszelkie wartości kształtujące demokrację, w tym także dotyczące wolności słowa, powinny być traktowane z powagą i odpowiedzialnością.

Polskość, polska kultura, obyczaje i historyczna pamięć są nierozerwalnie złączone z demokracją. Uważamy przeto, że Rok Polskiej Demokracji powinien być czasem umacniania naszych demokratycznych tradycji.

Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej «Monitor Polski»".

Ustalono, że w imieniu Komisji Ustawodawczej nowe brzmienie projektu uchwały o ogłoszeniu roku 2009 Rokiem Polskiej Demokracji zarekomenduje Izbie senator K. Kwiatkowski.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 17 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: klimatu i środowiska, gospodarki, emigracji, kultury, rolnictwa, samorządu terytorialnego, ustawodawcza, rodziny.

9. posiedzenie Senatu

Zakończyło się 9. posiedzenie Senatu. Izba podjęła m.in. uchwałę w związku z atakiem rakietowym na konwój pojazdów organizacji humanitarnej w Strefie Gazy i śmiercią wolontariuszy, w tym obywatela RP.

Prace w komisjach senackich – 3 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Infrastruktury, budżetu, rolnictwa