Narzędzia:

24 września 2008 r.

24.09.2008

Podczas wspólnego posiedzenia Komisji Ustawodawczej, Komisji Rodziny i Polityki Społecznej oraz Komisji Praw Człowieka i Praworządności kontynuowano pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy o Policji, ustawy o Służbie Celnej i ustawy o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu.

Poprzednie posiedzenie w tej sprawie odbyło się 5 sierpnia br. Zbyt późne nadesłanie opinii przez resort pracy i Urząd Komitetu Integracji Europejskiej uniemożliwiło senatorom i Biuru Legislacyjnemu Kancelarii Senatu wcześniejsze zapoznanie się z zawartymi w nich propozycjami zmian, a tym samym - zakończenie prac nad projektem.

Projekt nowelizacji ponownie przedstawiła w imieniu wnioskodawców, grupę senatorów, senator Grażyna Sztark. Jak przypomniała, celem proponowanej ustawy jest zrównanie uprawnień rodzicielskich funkcjonariuszy z uprawnieniami rodzicielskimi pracowników, gwarantowanych przepisami ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy.

Obecnie funkcjonariusze służb mundurowych: policjanci, funkcjonariusze Służby Celnej, funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu, zwani dalej funkcjonariuszami, w zależności od miejsca pracy i płci mają zróżnicowany dostęp do uprawnień rodzicielskich. Konstytucja RP oraz postanowienia obowiązującego Polskę jako członka UE prawa wspólnotowego, a także ratyfikowane przez Polskę umowy międzynarodowe obligują do równego traktowania pracowników. Odpowiednie przepisy w tym zakresie zostały już implementowane do kodeksu pracy. Następnie senator G. Sztark omówiła propozycje wprowadzenia zmian do projektu ustawy.

Obecni na posiedzeniu połączonych komisji przedstawiciele Policji, Służby Celnej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu w swoich wystąpieniach odnieśli się pozytywnie do proponowanych zapisów. W dyskusji głos zabrali senatorowie Mieczysław Augustyn i Krzysztof Kwiatkowski oraz legislator Beata Mandylis.

Propozycje zmian zmierzają do ujednolicenia formy zapisu dla wszystkich wcześniej wymienionych służb. Ponadto przedstawicielka senackiego biura legislacyjnego zwróciła uwagę, że przepisami nowelizacji należy także objąć funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Po zakończeniu dyskusji przewodniczący obradom senator Krzysztof Kwiatkowski poddał pod głosowanie omawiane propozycje zmian. Zostały one przez członków połączonych komisji przyjęte jednogłośnie. Następnie przegłosowano wniosek o przyjęcie całości ustawy w formie tekstu jednolitego wraz z wcześniej zaakceptowanymi poprawkami. Ta propozycja także spotkała się z aprobatą senatorów i została przyjęta jednomyślnie.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 25 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Ustawodawcza oraz Praw Człowieka i Praworządności.

Prace w komisjach senackich – 24 kwietnia 2024 r.

Obradowała Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej.

Prace w komisjach senackich – 23 kwietnia 2024 r.

Obradowała Komisja Petycji.