Narzędzia:

29 czerwca 2006 r.

29.06.2006

29 czerwca 2006 r., na Uniwersytecie Warszawskim, marszałek Bogdan Borusewicz wziął udział w zakończeniu roku akademickiego Programu Stypendialnego im. Lane'a Kirklanda.

Z Programu Stypendialnego im. L. Kirklanda co roku korzysta około 50 stypendystów z krajów byłego Związku Radzieckiego. Program realizowany jest przez dwa semestry w głównych ośrodkach akademickich w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Lublinie. Zakres tematyczny wykładów obejmuje ekonomię, prawo, nauki społeczne i polityczne i jest związany z transformacją systemową. Program został utworzony w 2000 r. i jest finansowany przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności. Realizuje go Komisja Fulbrighta w Polsce.

W swoim wystąpieniu podczas spotkania ze stypendystami z Ukrainy, Białorusi, Rosji, Mołdowy, Gruzji i Armenii marszałek B. Borusewicz przypomniał walkę o demokratyczne przemiany w Polsce. Podkreślił, że warto było wejść na drogę zmiany systemu polityczno-gospodarczego Polski, drogę transformacji wszystkich dziedzin życia społeczeństwa. Dziś Polska jest członkiem NATO i Unii Europejskiej, rozwija się, choć pojawiają się napięcia i trudności. Dodał, że jednak warto było przeciwdziałać bezsensownemu systemowi komunistycznemu, warto było przetrwać stan wojenny i działać w podziemiu, żeby w wolnych wyborach wybrać Sejm i Senat. Marszałek B. Borusewicz podkreślił, że walka o demokratyczną Polskę udała się dzięki determinacji polskiego społeczeństwa, ale też dzięki pomocy z zewnątrz, zwłaszcza związkowców z krajów zachodnich, w tym Stanów Zjednoczonych i osobiście L. Kirklanda. Dziś - powiedział marszałek B. Borusewicz - Polska chce się dzielić swym doświadczeniem z najbliższymi sąsiadami - Ukrainą, Białorusią, Rosją, Mołdową i temu służy Program Stypendialny im. Lane'a Kirklanda.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Senatorowie Grodzki i Morawska-Stanecka na senackiej debacie w Rzeszowie

Senacka debata z cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Rzeszowie

Senator Gabiela Morawska-Stanecka na Women Leaders in Law Warsaw Summit

W Sali Kolumnowej odbyły się tzw. roundtables wokół istotnych kwestii, takich jak zawód prawnika, sądownictwo, służba publiczna i przyszłość przywództwa kobiet w prawie.

Debata „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Żyrardowie

28 marca 2024 r. w Żyrardowie kontynuowano dyskusję o samorządzie w ramach cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?”.