Narzędzia:

29 czerwca 2006 r.

29.06.2006

29 czerwca 2006 r., pod honorowym patronatem marszałków Senatu Bogdana Borusewicza oraz Sejmu Marka Jurka, z inicjatywy wicepremiera i ministra spraw wewnętrznych i administracji Ludwika Dorna, odbyła się konferencja na temat: "Etyka w pracy parlamentarnej". Konferencja została zorganizowana w ramach projektu "Wzmacnianie Wdrażania Strategii Antykorupcyjnej PHARE 2003", realizowanego przy współpracy z Wielką Brytanią i Królestwem Niderlandów.

Konferencję otworzył i prowadził wicemarszałek Senatu Maciej Płażyński.

Reprezentujący Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji sekretarz stanu Jarosław Zieliński stwierdził, że programem rządu - w ramach strategii antykorupcyjnej - jest tworzenie przyjaznego, sprawnie funkcjonującego państwa, w którym urzędników obowiązywać będą wysokie standardy postępowania, zgodne z kodeksem etyki. W administracji publicznej będą zatrudniani doradcy do spraw etyki. J. Zieliński podkreślił, że najlepszym kontrolerem działania instytucji publicznych jest społeczeństwo obywatelskie, do rozwoju którego mamy obowiązek dążyć.

Sir Alistair Graham - przewodniczący Komisji ds. Standardów Życia Publicznego w Wielkiej Brytanii - przedstawił standardy i kodeksy etyki brytyjskich parlamentarzystów i wyższych urzędników. Podkreślił, że poziom zaufania obywateli do instytucji publicznych i osób pełniących w nich ważne funkcje jest skorelowany z efektywnością służb publicznych. Zdaniem A. Grahama, zjawiskiem powszechnym, dotyczącym wielu krajów, jest przepaść między oczekiwaniami społeczeństwa wobec elit politycznych a tym, jak są one postrzegane. Niwelowanie tej różnicy jest zadaniem na najbliższą przyszłość. Przewodniczący A. Graham wskazał na potrzebę przestrzegania zasad sprawowania urzędu, takich jak rozdzielenie sfer publicznych od prywatnych, wysoka kultura organizacyjna, odpowiedzialność, przestrzeganie kodeksu etyki.

Była poseł i senator Olga Krzyżanowska przedstawiła historie tworzenia przed 11 laty, na wzorcach brytyjskich, polskiego kodeksu etyki poselskiej. Senator Piotr Ł.J. Andrzejewski przedstawił standardy obowiązujące w polskim Senacie, funkcjonowanie Komisji Etyki i Spraw Senatorskich; poinformował o istnieniu rejestru korzyści oraz publikowanych oświadczeniach majątkowych. Zdaniem senatora P.Ł.J. Andrzejewskiego, panaceum na wszelkie ułomności urzędników i polityków jest społeczeństwo obywatelskie.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Senatorowie Grodzki i Morawska-Stanecka na senackiej debacie w Rzeszowie

Senacka debata z cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Rzeszowie

Senator Gabiela Morawska-Stanecka na Women Leaders in Law Warsaw Summit

W Sali Kolumnowej odbyły się tzw. roundtables wokół istotnych kwestii, takich jak zawód prawnika, sądownictwo, służba publiczna i przyszłość przywództwa kobiet w prawie.

Debata „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Żyrardowie

28 marca 2024 r. w Żyrardowie kontynuowano dyskusję o samorządzie w ramach cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?”.