Narzędzia:

10 września 2008 r.

10.09.2008

Na swym posiedzeniu zebrała się Komisja Rolnictwa i Ochrony Środowiska w celu rozpatrzenia ustawy o zmianie ustawy o ochronie przyrody oraz niektórych innych ustaw.

Uzasadnienie zmian wprowadzonych w nowelizacji przedstawił podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska Maciej Trzeciak. Jak stwierdził, ustawa zmierza do usprawnienia zarządzania obszarami Natura 2000. Ponadto, prowadząc do uporządkowania rozwoju gospodarczego na tych terenach z wykorzystaniem zasad zrównoważonego rozwoju, będzie miała pozytywny wpływ na rozwój regionalny.

Podczas posiedzenia przedstawicielka Ministerstwa Finansów, naczelnik wydziału w Departamencie Polityki Regionalnej i Rolnictwa, Danuta Kieras zgłosiła wątpliwości co do zapisów dotyczących nadania dyrektorowi wydziału ochrony środowiska uprawnień do uznania obszaru za rezerwat przyrody na podstawie aktu prawa miejscowego. Jej zdaniem, przyjęcie takiego rozwiązania może spowodować nieokreślone skutki finansowe dla budżetu państwa.

Wiceminister środowiska M. Trzeciak stwierdził, że jest to nieporozumienie, które zostanie wyjaśnione przez obydwa ministerstwa.

Senatorowie zapoznali się także z opinią Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu, które zwróciło uwagę na szereg nieścisłości w sformułowaniu niektórych przepisów ustawy i zaproponowało wprowadzenie zmian do rozpatrywanej nowelizacji.

W trakcie dyskusji senator Wojciech Skurkiewicz zgłosił 8 poprawek do ustawy sejmowej.

Po wysłuchaniu stanowisk zaproszonych gości i po zapoznaniu się z opinią biura legislacyjnego, a także w wyniku przeprowadzonej dyskusji komisja postanowiła kontynuować prace nad ustawą 17 września br. Ustalono, że biuro legislacyjne przygotuje zestawienie wniosków zgłoszonych w czasie dyskusji.

Senatorowie rozpatrywali też ustawę o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, której zapisy omówił wiceminister środowiska M. Trzeciak. Ustawa ma na celu wykonanie prawa Unii Europejskiej oraz usprawnienie absorpcji środków pomocowych w ramach polityki spójności Unii.

Przedstawicielka biura legislacyjnego zwróciła uwagę na szereg nieścisłości w sformułowaniu niektórych przepisów ustawy sejmowej i zaproponowała wprowadzenie poprawek.

Senator Piotr Głowski postulował wprowadzenie dwóch zmian do tekstu ustawy sejmowej.

Po zapoznaniu się z opinią biura legislacyjnego i wysłuchaniu stanowisk gości obecnych na posiedzeniu, a także w wyniku przeprowadzonej dyskusji komisja postanowiła kontynuować prace nad ustawą 17 września br. Ustalono, że biuro legislacyjne przygotuje zestawienie wniosków zgłoszonych w trakcie dyskusji.

Ustawy rozpatrywane przez Komisję Rolnictwa i Ochrony Środowiska, a uchwalone z przedłożenia rządowego przewidują m.in. powstanie generalnej dyrekcji ochrony środowiska, dostosowanie przepisów dotyczących obszarów Natura 2000 do zaleceń Komisji Europejskiej oraz zapewnienie obywatelom dostępu do informacji o planach związanych z ochroną środowiska. Dostosowują one polskie przepisy środowiskowe do wymagań Unii Europejskiej. Komisja Europejska wiele razy wyrażała zastrzeżenia wobec polskich regulacji związanych z ochroną przyrody.

W opinii rządu, uchwalenie tych przepisów umożliwi Polsce wykorzystanie środków przyznanych Polsce przez UE na lata 2007-2013 m.in. na budowę dróg. Nowelizacja uporządkuje sprawy związane z wyznaczaniem obszarów Natura 2000. Komisja Europejska zarzuciła Polsce, że wyznaczyła ich zbyt mało. Na zastosowanie się do zaleceń komisji nasz kraj dostał czas do końca bieżącego roku.

Zdaniem wiceministra M. Trzeciaka, nowelizacja ustawy o ochronie przyrody jest "wybitnie ważna" zarówno z punktu widzenia środowiska, jak i gospodarki. Wraz z ustawą o udziale społeczeństwa w ochronie środowiska i uchwaloną wcześniej tzw. specustawą drogową porządkuje polskie prawo. Wprowadzone zmiany pozwolą na dokonywanie inwestycji infrastrukturalnych szybko i skutecznie z wykorzystaniem środków unijnych. Chodzi o to, aby ludziom żyło się lepiej, także na obszarach Natura 2000.

Z kolei ustawa o udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko ma ułatwić obywatelom dostęp do informacji o planach ochrony środowiska. Ponadto umożliwia organizacjom ekologicznym uczestniczenie w procesie ochrony przyrody. Ustawa przewiduje także powołanie generalnej dyrekcji ochrony środowiska oraz jej regionalnych odpowiedników. Zadaniem tych służb będzie usprawnienie zarządzania środowiskiem, co pozwoli na skuteczniejsze wykorzystanie środków unijnych. Nowe prawo przewiduje, że przedsięwzięcia, mogące znacząco lub potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko oraz na obszary Natura 2000, będą wymagać dokonania oceny. Szereg postanowień, np. o pozwoleniu na budowę, zatwierdzeniu projektu budowlanego, lokalizacji drogi czy autostrady, będzie wymagać wcześniejszej decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 17 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: klimatu i środowiska, gospodarki, emigracji, kultury, rolnictwa, samorządu terytorialnego, ustawodawcza, rodziny.

9. posiedzenie Senatu

Zakończyło się 9. posiedzenie Senatu. Izba podjęła m.in. uchwałę w związku z atakiem rakietowym na konwój pojazdów organizacji humanitarnej w Strefie Gazy i śmiercią wolontariuszy, w tym obywatela RP.

Prace w komisjach senackich – 3 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Infrastruktury, budżetu, rolnictwa