Narzędzia:

5 sierpnia 2008 r.

05.08.2008

Komisja Ustawodawcza oraz Komisja Rodziny i Polityki Społecznej na wspólnym posiedzeniu przystąpiły do pierwszego czytania projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych.

Projekt ustawy omówiła przedstawicielka wnioskodawców senator Grażyna Sztark. Wyjaśniła, iż projektowana ustawa stanowi wykonanie obowiązku dostosowania systemu prawa do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 23 października 2007 r., postulującego powiązanie momentu przyznawania zasiłku pielęgnacyjnego z datą wskazaną w orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności.

Przedstawiciel Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu Piotr Radziewicz wyjaśnił, że Trybunał Konstytucyjny orzekł o niezgodności z konstytucją art. 24 ust. 2 ustawy o świadczeniach rodzinnych "w zakresie, w jakim stanowi, że w wypadku wniosku o przyznanie zasiłku pielęgnacyjnego osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 lat, legitymującej się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności uzyskanym w wyniku rozpoznania przez wojewódzki zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności jej odwołania od orzeczenia powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności, prawo do świadczeń rodzinnych ustala się, począwszy od miesiąca, w którym wpłynął wniosek". Nadto wskazał, iż wyrok wywołuje skutki z dniem publikacji, tj. od 30 października 2007 r. Przy przygotowaniu projektowanej ustawy zmieniającej użyto sformułowań, jakimi posłużył się Trybunał Konstytucyjny.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej Radosław Mleczko poinformował, iż rząd również zajął się wykonaniem przedmiotowego orzeczenia TK - projekt jest na etapie prac w Sejmie. Jednocześnie wyraził zaniepokojenie planowanym nieprecyzyjnym określeniem daty nabycia prawa do zasiłku (miesiąc od powstania niepełnosprawności) przy ustalaniu niepełnosprawności od dzieciństwa. W takiej sytuacji mogłoby dojść do wypłat świadczenia nawet za kilkuletni okres wsteczny.

Przedstawiciel biura legislacyjnego P. Radziewicz stwierdził, iż przy właściwym nadzorze nad udzieleniem świadczeń taka sytuacja nie powinna mieć miejsca oraz zaproponował umieszczenie zapisu o ograniczeniu okresu wstecznie wypłacanego świadczenia.

Przedstawicielka wnioskodawców zaproponowała odłożenie debaty oraz wniosła o wycofanie projektu ustawy.

Senator Krzysztof Kwiatkowski zgłosił wniosek o przerwanie prac nad projektem.

Połączone komisje jednogłośnie przyjęły ten wniosek i wycofały projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 14 maja 2024 r.

Senatorowie z Komisji Petycji rozpatrzyli 8 petycji.

Prace w komisjach senackich – 8 maja 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, Gospodarki Narodowej i Innowacyjności, Klimatu i Środowiska, Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą, Praw Człowieka i Praworządności, Sportu, Edukacji, Petycji.

Prace w komisjach senackich – 7 maja 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej, Ustawodawcza, Regulaminowa, Etyki i Spraw Senatorskich, Spraw Unii Europejskiej.