Narzędzia:

5 sierpnia 2008 r.

05.08.2008

Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej w pierwszym punkcie porządku dziennego swego posiedzenia rozpatrzyła ustawę o zmianie ustawy o dokumentach paszportowych.

Ustawę omówił Szymon Giderewicz, przedstawiciel Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu. Zwrócił uwagę na kilka nieścisłości w omawianej nowelizacji i przedstawił pięć propozycji poprawek.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Antoni Podolski poparł uwagi zawarte w opinii biura legislacyjnego. Senatorowie zadali przedstawicielowi rządu szereg pytań, dotyczących podmiotów uprawnionych do otrzymania paszportu dyplomatycznego. Głos w dyskusji zabrał podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzej Duda, wnosząc o poszerzenie katalogu osób uprawnionych do otrzymania paszportu dyplomatycznego.

Senator Bohdan Paszkowski zaproponował poprawkę przywracającą katalog z projektu prezydenckiego, a senator Janusz Sepioł wniósł poprawkę przewidującą poszerzenie kręgu podmiotów uprawnionych do otrzymania paszportu jedynie o marszałków województw.

Przedstawiciele resortu spraw wewnętrznych nie poparli wniosku senatora B. Paszkowskiego, wyjaśniając, że w uzasadnionych wypadkach osoby z tzw. katalogu prezydenta mogą ubiegać się o paszporty dyplomatyczne.

W głosowaniu komisja przyjęła zmiany zaproponowane przez senatora J. Sepioła oraz biuro legislacyjne, zgłoszone następnie przez senatora Mariusza Witczaka. Poprawka senatora B. Paszkowskiego nie uzyskała akceptacji większości komisji.

Na sprawozdawcę stanowiska komisji na posiedzeniu plenarnym Izby wybrano senatora M. Witczaka.

W kolejnym punkcie porządku posiedzenia komisja przystąpiła do rozpatrzenia ustawy o zmianie ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

Ustawę omówił przedstawiciel biura legislacyjnego. Zwrócił uwagę na nieścisłości w ustawie, dotyczące katalogu opinii, które należy dołączyć do wniosku o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej.

Przedstawiciel Ministerstwa Infrastruktury wyjaśnił wątpliwości zgłoszone przez Biuro Legislacyjne i nie poparł zaproponowanych przez nie poprawek.

Głos w dyskusji zabrał poseł sprawozdawca Walenty Tomaka, który zaznaczył, że w Sejmie wszystkie kluby poparły ustawę i - w jego opinii - jest ona bardzo dobrze przygotowana pod względem legislacyjnym. Senatorowie zgłosili szereg pytań, dotyczących m.in. skali mapy zawartej we wniosku o wydanie decyzji, kary za niewydanie decyzji w terminie oraz art. 11i ust. 2 mówiącego o niestosowaniu przepisów o planowaniu przestrzennym.

Podsekretarz stanu w resorcie infrastruktury Zbigniew Rapciak odpowiedział na pytania i złożył obszerne wyjaśnienia.

Po dyskusji komisja jednogłośnie zaakceptowała wniosek senatora Stanisława Jurcewicza o przyjęcie ustawy bez poprawek.

Na sprawozdawcę stanowiska komisji wybrano senatora J. Sepioła.

Następnie Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej rozpatrzyła ustawę o zmianie ustawy o ochronie przeciwpożarowej oraz niektórych innych ustaw.

Omawiając nowelizację, przedstawiciel biura legislacyjnego Maciej Telec poinformował, że nie budzi ona zastrzeżeń legislacyjnych.

Podsekretarz stanu w MSWiA Zbigniew Sosnowski podkreślił, że ustawa jest bardzo oczekiwana i realizuje postulaty od dawna zgłaszane przez strażaków. Przedstawiciel ministerstwa podziękował senatorowi Zbigniewowi Meresowi za ogromne zaangażowanie w prace nad ustawą, zaznaczył też, że jest to ważna regulacja, rozwiązująca wiele istotnych problemów strażaków ochotniczych straży pożarnych.

Senator Z. Meres przedstawił obszerne wyjaśnienia i uzasadnił potrzebę wprowadzenia zmian w ustawie.

W wyniku głosowania komisja jednomyślnie zdecydowała o przyjęciu ustawy bez poprawek.

Na sprawozdawcę stanowiska komisji na posiedzeniu Senatu wybrano senatora Z. Meresa.

W ostatnim punkcie porządku posiedzenia komisja rozpatrzyła ustawę o zmianie ustawy - Kodeks cywilny oraz ustawy - Prawo o notariacie.

Omawiając nowelizację, przedstawiciel biura legislacyjnego Adam Niemczewski zaznaczył, że powstała ona na podstawie projektu senackiego. Celem inicjatywy senackiej była realizacja wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 15 marca 2005 r. Projekt przekazany przez Senat do Sejmu został uzupełniony o wnioski zgłoszone przez prezydenta RP, wynikające z uzasadnienia do weta złożonego do nowelizacji wymienionej ustawy w 2006 r.

Podczas dyskusji wątpliwości zgłosił senator Władysław Dajczak, a wyjaśnienia złożył podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Łukasz Rędziniak.

Senator Mariusz Witczak zgłosił wniosek o przyjęcie ustawy bez poprawek. Komisja jednogłośnie zaakceptowała ten wniosek.

Na sprawozdawcę stanowiska komisji na posiedzeniu Izby wybrano senatora Władysława Dajczaka.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 14 maja 2024 r.

Senatorowie z Komisji Petycji rozpatrzyli 8 petycji.

Prace w komisjach senackich – 8 maja 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, Gospodarki Narodowej i Innowacyjności, Klimatu i Środowiska, Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą, Praw Człowieka i Praworządności, Sportu, Edukacji, Petycji.

Prace w komisjach senackich – 7 maja 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej, Ustawodawcza, Regulaminowa, Etyki i Spraw Senatorskich, Spraw Unii Europejskiej.