Narzędzia:

5 sierpnia 2008 r.

05.08.2008

Komisja Spraw Zagranicznych w pierwszym punkcie porządku dziennego swego posiedzenia rozpatrzyła ustawę o ratyfikacji Umowy o zabezpieczeniu społecznym między Rzecząpospolitą Polską a Kanadą, podpisanej w Warszawie dnia 2 kwietnia 2008 r.

Ustawę przedstawił Janusz Łącki, zastępca dyrektora Departamentu Prawno-Traktatowego w MSZ. Regulacja ma na celu zapewnienie koordynacji systemów ubezpieczenia społecznego i opiera się na czterech podstawowych zasadach takiej koordynacji: zasadzie równego traktowania, zasadzie swobodnego transferu świadczeń, zasadzie jedności stosowanego ustawodawstwa oraz zasadzie sumowania okresów ubezpieczenia (zatrudnienia). Postanowienia umowy będą miały zastosowanie do pracowników i osób pracujących na własny rachunek, podlegających ubezpieczeniu społecznemu na terytorium każdej ze stron, a także członków ich rodzin i innych osób uprawnionych.

Zwrócono uwagę na znaczącą liczbę beneficjentów (ok. 700 tys. osób) objętych ustawą.

Komisja jednogłośnie przyjęła ustawę bez poprawek.

Na sprawozdawcę stanowiska komisji na posiedzeniu Izby wyznaczono senatora Janusza Rachonia.

Następnie komisja rozpatrzyła ustawę o ratyfikacji Umowy o zabezpieczeniu społecznym między Rzecząpospolitą Polską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki, podpisanej w Warszawie dnia 2 kwietnia 2008 r.

Przedstawiając ustawę, J. Łącki, zastępca dyrektora Departamentu Prawno-Traktatowego w MSZ, zaznaczył, że podobnie jak analogiczna zawarta z Kanadą, ma ona na celu zapewnienie koordynacji systemów ubezpieczenia społecznego. Liczba beneficjentów jest jednak w tym wypadku dużo większa (6-9 mln osób). Zakres przedmiotowy umowy po stronie polskiej obejmuje następujące świadczenia: emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty rodzinne, jednorazowe odszkodowania oraz renty z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, a także zasiłki pogrzebowe, a po stronie amerykańskiej - świadczenia przysługujące na podstawie przepisów prawa regulujących federalny system ubezpieczeń emerytalnych, rodzinnych oraz z tytułu niezdolności do pracy. Regulacja zapobiega wypadkom podwójnego ubezpieczenia osób pracujących w jednym z państw oraz wypadkom braku ubezpieczenia społecznego. Umożliwia ponadto transfer świadczeń dla osób uprawnionych zamieszkujących na terytorium drugiego państwa oraz umożliwia sumowanie okresów ubezpieczenia nabytych zgodnie z prawodawstwem każdego z państw.

Komisja jednogłośnie przyjęła ustawę bez poprawek.

Na sprawozdawcę komisji na posiedzeniu Senatu wybrano senator Dorotę Arciszewską-Mielewczyk.

W ostatnim punkcie porządku posiedzenia Komisja Spraw Zagranicznych rozpatrzyła ustawę o ratyfikacji Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki w sprawie współpracy w ramach Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta, sporządzonej w Waszyngtonie dnia 10 marca 2008 r.

Ustawę przedstawił J. Łącki. Jak stwierdził, umowa między rządem Rzeczypospolitej Polskiej a rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki w sprawie współpracy w ramach Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta umożliwi obywatelom polskim i amerykańskim odbywanie studiów, prowadzenie zajęć dydaktycznych i badań naukowych na terytorium współpracujących państw. Stanowi ona kontynuację wcześniejszej międzynarodowej współpracy naukowej. Umowa określa wysokość dotacji przyznawanej przez stronę polską na wykonanie zadania publicznego przez komisję, przewiduje zwolnienie z obowiązku uzyskiwania zezwoleń na pracę w państwie przyjmującym przez osoby uczestniczące w wymianie akademickiej koordynowanej przez komisję oraz wskazuje podmioty sprawujące nadzór nad działalnością komisji i odpowiedzialne za wykonanie postanowień umowy.

Podczas dyskusji, w której zabrali głos senatorowie: Włodzimierz Cimoszewicz, Janusz Rachoń, Leon Kieres, Marek Rocki, Grzegorz Czelej, podkreślano zmianę charakteru i formuły działania komisji Fulbrighta oraz ewolucję programu stricte stypendialnego w polsko-amerykański program edukacyjny.

Komisja Spraw Zagranicznych jednogłośnie przyjęła ustawę bez poprawek.

Na sprawozdawcę stanowiska komisji na posiedzeniu plenarnym Izby wybrano senatora W. Cimoszewicza.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 14 maja 2024 r.

Senatorowie z Komisji Petycji rozpatrzyli 8 petycji.

Prace w komisjach senackich – 8 maja 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, Gospodarki Narodowej i Innowacyjności, Klimatu i Środowiska, Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą, Praw Człowieka i Praworządności, Sportu, Edukacji, Petycji.

Prace w komisjach senackich – 7 maja 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej, Ustawodawcza, Regulaminowa, Etyki i Spraw Senatorskich, Spraw Unii Europejskiej.