Narzędzia:

5 sierpnia 2008 r.

05.08.2008

Komisja Rolnictwa i Ochrony Środowiska rozpatrzyła ustawę o zmianie ustawy o organizacji rynków owoców i warzyw, rynku chmielu, rynku tytoniu oraz rynku suszu paszowego.

Ustawę omówił Artur Ławniczak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jak stwierdził, nowelizacja wynika z konieczności dostosowania prawa krajowego do zmienionego w tym czasie prawa Unii Europejskiej. Najwięcej zmian wprowadzono w związku z reformą rynku owoców i warzyw, która dokonała się w ostatnim czasie w Unii Europejskiej.

Biuro legislacyjne zwróciło uwagę na przepis art. 3, który wprowadza nowy termin (do 15 września) składania w br. kopii umowy o przetwórstwo w związku z płatnościami hektarowymi. Dotychczas obowiązujący termin (do 30 lipca br.), określony w ustawie o zmianie ustawy o płatnościach do gruntów rolnych i płatności cukrowej oraz ustawie o opłacie skarbowej, nie został zmieniony.

Odpowiadając, wiceminister A. Ławniczak podkreślał, że jest to rozwiązanie nowe, ponieważ nie wszyscy rolnicy dokładnie wiedzieli, jakie umowy należy zawierać - czy z podmiotami skupującymi, czy z podmiotami przetwarzającymi. Istnieje zatem obawa, że rolnicy mogą nie zdążyć wykorzystać funduszy przyznanych przez Unię Europejską. Zaproponowano więc wydłużenie tego terminu, uznano bowiem, że pozwoli to rolnikom uzupełnić brakujące części umów.

Z taką argumentacją zgodzili się senatorowie i jednogłośnie poparli uchwaloną przez Sejm nowelizację ustawy.

Na sprawozdawcę stanowiska komisji na posiedzeniu Senatu wybrano senatora Jerzego Chróścikowskiego.

W drugim punkcie porządku posiedzenia Komisja Rolnictwa i Ochrony Środowiska rozpatrzyła ustawę o zmianie ustawy - Prawo spółdzielcze.

Nowelizację omówił Łukasz Rędziniak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą minimalna liczba członków spółdzielni rolniczych i grup producentów rolnych działających jako spółdzielnie może wynosić pięć osób. Statut może jednak przewidywać wyższą minimalną liczbę członków. Inne spółdzielnie nadal muszą mieć przynajmniej dziesięciu członków.

Jak wyjaśnił wiceminister Ł. Rędziniak, zgodnie z nowelizacją w spółdzielniach liczących mniej niż dziesięciu członków nie będzie powoływana rada nadzorcza, jeżeli statut nie stanowi inaczej. W takim wypadku kompetencje rady ma wykonywać walne zgromadzenie członków.

Pięć osób będzie ponadto liczbą wystarczającą do założenia spółdzielni przez grupę producencką powołaną na podstawie ustawy o organizacji rynku owoców i warzyw.

Biuro legislacyjne nie zgłosiło uwag o charakterze legislacyjnym.

W głosowaniu, na wniosek senatora Jerzego Chróścikowskiego, komisja jednomyślnie postanowiła rekomendować Izbie przyjęcie ustawy bez poprawek.

Na sprawozdawcę stanowiska komisji na posiedzeniu Senatu wybrano senatora Krzysztofa Majkowskiego.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 14 maja 2024 r.

Senatorowie z Komisji Petycji rozpatrzyli 8 petycji.

Prace w komisjach senackich – 8 maja 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, Gospodarki Narodowej i Innowacyjności, Klimatu i Środowiska, Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą, Praw Człowieka i Praworządności, Sportu, Edukacji, Petycji.

Prace w komisjach senackich – 7 maja 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej, Ustawodawcza, Regulaminowa, Etyki i Spraw Senatorskich, Spraw Unii Europejskiej.