Narzędzia:

5 sierpnia 2008 r.

05.08.2008

Komisja Zdrowia zebrała się, by rozpatrzyć ustawę o zmianie ustawy o ochronie zdrowia psychicznego.

Rozwiązania przyjęte w nowelizacji omówił podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Marek Twardowski. Ustawa ma na celu stworzenie dla Rady Ministrów podstawy prawnej do podjęcia działań w zakresie ochrony zdrowia psychicznego. Realizacja tego celu polega na zamieszczeniu delegacji ustawowej do wydania rozporządzenia określającego Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego.

Główne powody podjęcia działań w dziedzinie ochrony zdrowia psychicznego na tak szeroką skalę to m.in. wzrost od początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku zachorowalności na zaburzenia psychiczne, istniejący od wielu lat deficyt kadry i środków w psychiatrycznej opiece zdrowotnej, konieczność dostosowania opieki psychiatrycznej do współczesnych standardów. Przedstawiciel resortu zdrowia zaznaczył, że Rada Ministrów określi w drodze rozporządzenia Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego. Będzie on przyjmowany na określony czas. Planuje się, że pierwszy program będzie obowiązywał 5 lat (2009-2013).

Prof. Jacek Wciórka z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie zaakcentował, że ustawa przewiduje również wprowadzenie mechanizmu stałego monitoringu i kontroli realizacji programu. W tym celu przewidziano, że corocznie do 30 września minister właściwy do spraw zdrowia będzie przedkładał Radzie Ministrów sprawozdanie z realizacji programu. Profesor zaznaczył, że ustawa kładzie duży nacisk na działania profilaktyczne i promocję zdrowia psychicznego oraz prace naukowo-badawcze.

Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu nie miało uwag o charakterze legislacyjnym, z wyjątkiem zastrzeżeń do art. 2 ust. 4 pkt 2 nowelizowanej ustawy.

Komisja postanowiła wnieść o wprowadzenie dwóch poprawek do nowelizacji, zgłoszono także wniosek mniejszości.

Ustalono, że sprawozdawcą stanowiska komisji na posiedzeniu Izby będzie senator Władysław Sidorowicz; wniosek mniejszości zaś przedstawi senator Janina Fetlińska.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 25 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Ustawodawcza oraz Praw Człowieka i Praworządności.

Prace w komisjach senackich – 24 kwietnia 2024 r.

Obradowała Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej.

Prace w komisjach senackich – 23 kwietnia 2024 r.

Obradowała Komisja Petycji.