Narzędzia:

5 sierpnia 2008 r.

05.08.2008

W porządku dziennym posiedzenia Komisji Rodziny i Polityki Społecznej przewidziano rozpatrzenie dwóch aktów: ustawy o ratyfikacji Umowy o zabezpieczeniu społecznym między Rzecząpospolitą Polską a Kanadą, podpisanej w Warszawie dnia 2 kwietnia 2008 r., oraz ustawy o ratyfikacji Umowy o zabezpieczeniu społecznym między Rzecząpospolitą Polską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki, podpisanej w Warszawie dnia 2 kwietnia 2008 r.

Rozpatrywane ustawy przedstawił podsekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej Radosław Mleczko.

Umowa o zabezpieczeniu społecznym między Rzecząpospolitą Polską a Kanadą będzie miała zastosowanie do pracowników i osób pracujących na własny rachunek, które podlegają ubezpieczeniu społecznemu na terytorium każdej ze stron, a także członków ich rodzin i innych osób uprawnionych.

Zakres przedmiotowy Umowy o zabezpieczeniu społecznym między Rzecząpospolitą Polską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki po stronie polskiej obejmuje następujące świadczenia: emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty rodzinne, jednorazowe odszkodowania oraz renty z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, a także zasiłki pogrzebowe, po stronie amerykańskiej zaś świadczenia przysługujące na podstawie przepisów prawa regulujących federalny system ubezpieczeń emerytalnych, rodzinnych oraz z tytułu niezdolności do pracy. Regulacja ma na celu zapobieżenie wypadkom podwójnego ubezpieczenia osób pracujących w jednym z państw oraz braku ubezpieczenia społecznego. Ponadto umożliwia transfer świadczeń dla osób uprawnionych zamieszkujących na terytorium drugiego państwa oraz pozwala na sumowanie okresów ubezpieczenia nabytych zgodnie z prawodawstwem każdego z państw.

Obydwie ustawy stanowią realizację dążeń Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej do koordynacji umów o ubezpieczeniu społecznym z krajami spoza Unii Europejskiej.

Podczas dyskusji senator Mieczysław Augustyn pytał, ile jeszcze takich umów jest przygotowywanych, zwłaszcza w krajach o licznej Polonii. Wiceminister R. Mleczko odpowiedział, że trwają prace nad umowami z Ukrainą, Kazachstanem, Australią i Koreą. Rozważane jest również podjęcie prac nad umową z Brazylią.

Do obydwu ustaw biuro legislacyjne nie zgłosiło uwag o charakterze legislacyjnym.

Po dyskusji i głosowaniach komisja jednomyślnie postanowiła rekomendować Izbie przyjęcie obu ustaw bez poprawek.

Na sprawozdawcę stanowiska komisji w sprawie tych ustaw wybrano senatora Piotra Kaletę.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 25 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Ustawodawcza oraz Praw Człowieka i Praworządności.

Prace w komisjach senackich – 24 kwietnia 2024 r.

Obradowała Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej.

Prace w komisjach senackich – 23 kwietnia 2024 r.

Obradowała Komisja Petycji.