Narzędzia:

5 sierpnia 2008 r.

05.08.2008

W pierwszym punkcie porządku dziennego posiedzenia Komisji Gospodarki Narodowej rozpatrzono ustawę o zmianie ustawy - Prawo spółdzielcze.

Nowelizację omówił podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Łukasz Rędziniak. Poinformował, że ustawa, będąca projektem poselskim, umożliwia spółdzielniom prowadzenie działalności jako grupom producenckim oraz określa minimalną liczbę członków spółdzielni.

Biuro legislacyjne nie zgłosiło żadnych uwag o charakterze legislacyjnym.

Ustawa nie budziła zastrzeżeń senatorów, w głosowaniu jednomyślnie zaakceptowano wniosek o przyjęcie ustawy bez poprawek.

Na sprawozdawcę stanowiska komisji na posiedzeniu plenarnym Izby wybrano senatora Piotra Gruszczyńskiego.

Następnie komisja przystąpiła do rozpatrzenia ustawy o zmianie ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

Cele i założenia ustawy przedstawił podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Zbigniew Rapciak. Ustawa, wniesiona jako projekt rządowy, wprowadza zapisy, które pozwolą na uproszczenie i przyspieszenie prac związanych z przygotowaniem inwestycji drogowych.

Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu przedstawiło dwie poprawki legislacyjne.

Podczas debaty senatorowie zadali przedstawicielom rządu szereg pytań, dotyczących m.in. udzielanych zezwoleń, wsparcia finansowego samorządów, kategoryzacji dróg oraz terminów zawartych w ustawie.

Na pytania senatorów odpowiadali wiceminister Z. Rapciak oraz dyrektor Departamentu Prawnego Danuta Tyszkiewicz. Przedstawiciele resortu infrastruktury podkreślali konieczność jak najszybszego wejścia w życie ustawy.

Poseł sprawozdawca Jan Tomaka poinformował, że w Sejmie żaden klub nie zgłosił uwag w II czytaniu, i poparł prośbę strony rządowej o szybkie uchwalenie nowelizacji ustawy.

Przewodniczący obradom senator Marek Trzciński zgłosił wniosek o przyjęcie ustawy bez poprawek. Komisja 8 głosami, przy 3 wstrzymujących się, zaakceptowała ten wniosek i postanowiła rekomendować Izbie przyjęcie ustawy bez zmian.

Ustalono, że stanowisko komisji na posiedzeniu plenarnym Izby przedstawi senator Andrzej Owczarek.

W kolejnym punkcie porządku posiedzenia komisja rozpatrzyła ustawę o zmianie ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych oraz o zmianie innych ustaw.

Projekt nowelizacji omówił - łącznie z ustawami zawartymi w dwóch następnych punktach porządku obrad - podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów L. Kotecki. Celem ustawy jest wdrożenie do polskiego systemu prawa norm prawnych Unii Europejskiej w zakresie m.in. przejrzystości informacji o emitentach papierów wartościowych dopuszczonych do obrotu na rynku regulowanym oraz w sprawie przyjęcia ofert. Wiceminister L. Kotecki zwrócił się do komisji o wprowadzenie doprecyzowującej poprawki w pkt 28 lit. a nowelizacji ustawy.

Przedstawiciel biura legislacyjnego zaproponował wprowadzenie kilkunastu zmian o charakterze legislacyjno-doprecyzowującym.

Podczas dyskusji senatorowie pytali m.in. o implementację prawa unijnego przez inne kraje UE oraz intencje poprawki zgłoszonej przez resort.

Senator Grzegorz Banaś zaproponował poprawkę polegającą na utrzymaniu dotychczas obowiązującego brzmienia art. 79 ust. 4 ustawy.

Na pytania senatorów odpowiadał zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Rynku Finansowego Piotr Koziński. Pozytywnie odniósł się do poprawek biura legislacyjnego, negatywnie zaś do wniosku senatora G. Banasia.

W głosowaniu komisja przyjęła, podtrzymaną przez senatora Marka Trzcińskiego, poprawkę zaproponowaną przez Ministerstwo Finansów.

Senator M. Trzciński podtrzymał również wnioski zgłoszone przez biuro legislacyjne i zaproponował łączne ich głosowanie. Poprawki zostały przyjęte jednogłośnie.

Poprawka senatora G. Banasia nie została zaakceptowana, ale poparła ją mniejszość, i postanowiono ją zgłosić jako wniosek mniejszości.

Całość ustawy wraz z przyjętymi poprawkami komisja przyjęła jednomyślnie, 12 głosami.

Na sprawozdawcę stanowiska komisji na posiedzeniu Senatu wybrano senatora M. Trzcińskiego.

Następnie komisja rozpatrzyła ustawę o zmianie ustawy o obrocie instrumentami finansowymi oraz niektórych innych ustaw. Celem ustawy jest wdrożenie do polskiego systemu prawa norm prawnych Unii Europejskiej, między innymi w zakresie zapewnienia ochrony inwestorom zajmującym się obrotem instrumentami, wzmocnienia kontroli nad firmami inwestycyjnymi oraz funkcjonowania systemu rekompensat. Po omówieniu ustawy wiceminister L. Kotecki zwrócił się do komisji o wprowadzenie dwóch poprawek doprecyzowujących art. 48 ust.1 pkt. 6 oraz art. 45b ust. 2 ustawy.

Przedstawiciel senackiego biura legislacyjnego zgłosił siedem uwag o charakterze legislacyjno-doprecyzowującym.

Senator Jan Dobrzyński przedstawił trzy poprawki przywracające możliwość wchodzenia NBP w skład akcjonariatu Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych SA.

Zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Rynku Finansowego P. Koziński poparł pięć poprawek biura legislacyjnego, negatywnie natomiast odniósł się do poprawek senatora J. Dobrzyńskiego.

Prowadzący obrady senator M. Trzciński podtrzymał poprawki zgłoszone przez wiceministra finansów oraz pięć poprawek biura legislacyjnego i zaproponował, aby głosować nad nimi łącznie. Poprawki zostały przyjęte w głosowaniu, zaakceptowano również poprawki senatora J. Dobrzyńskiego.

Całość ustawy wraz z poprawkami komisja przyjęła jednogłośnie.

Na sprawozdawcę stanowiska komisji wybrano senatora M. Trzcińskiego.

Ostatnia z trzech omawianych łącznie nowelizacji to ustawa o zmianie ustawy o funduszach inwestycyjnych, ustawy - Prawo bankowe oraz ustawy o nadzorze nad rynkami finansowymi. Celem nowelizacji jest wdrożenie do polskiego systemu prawa norm prawnych Unii Europejskiej w zakresie usprawnienia regulacji prawnych dotyczących funduszy inwestycyjnych.

Przedstawiciel biura legislacyjnego zgłosił pięć uwag doprecyzowujących.

Prezes Zarządu Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami Marcin Dyl zwrócił uwagę na konieczność zmiany art. 32a ust. 4 pkt.3 lit. a. Proponowana poprawka jest konsekwencją zapisów przyjętych w Sejmie.

Zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Rynku Finansowego P. Koziński pozytywnie odniósł się do trzech poprawek Biura Legislacyjnego oraz do poprawki prezesa zarządu IZFiA, proponując jednocześnie niewielką jej modyfikację.

Senator M. Trzciński zgłosił formalnie poprawki poparte przez resort finansów. W głosowaniu łącznym zostały one jednogłośnie przyjęte przez komisję.

Na sprawozdawcę komisji wybrano senatora M. Trzcińskiego.

Na zakończenie swego posiedzenia Komisja Gospodarki Narodowej rozważyła kwestię podjęcia inicjatyw ustawodawczych w sprawie zmiany ustawy - Kodeks pracy. Projekty zmian tej ustawy, przygotowane przez Podkomisję "Przyjazne Państwo", dotyczyły dwóch kwestii: wprowadzenia zapisów umożliwiających pracodawcy jednostronne zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia umowy o pracę oraz doprecyzowania przepisów dotyczących pracy w niedzielę.

Przedstawiciel Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu omówił przygotowane przez podkomisję projekty ustaw.

Główny specjalista w Departamencie Prawa Pracy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej Monika Frączek przedstawiła pozytywne stanowisko resortu w sprawie tych projektów.

W głosowaniu oba wnioski o podjęcie inicjatywy w sprawie zmiany ustawy - Kodeks pracy nie uzyskały poparcia większości komisji.

W związku z wynikami głosowań komisja nie podjęła inicjatyw w sprawie zmiany ustawy - Kodeks pracy.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 25 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Ustawodawcza oraz Praw Człowieka i Praworządności.

Prace w komisjach senackich – 24 kwietnia 2024 r.

Obradowała Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej.

Prace w komisjach senackich – 23 kwietnia 2024 r.

Obradowała Komisja Petycji.