Narzędzia:

22 lipca 2008 r.

22.07.2008

Senatorowie z Komisji Praw Człowieka i Praworządności rozpatrywali na swym posiedzeniu ustawę o upoważnieniu Prezydenta RP do złożenia oświadczenia o uznaniu jurysdykcji Trybunału Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich na podstawie art. 35 ust. 2 Traktatu o Unii Europejskiej.

Założenia ustawy omówił podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Łukasz Rędziniak. Wiceminister zwrócił uwagę, że jej celem jest uznanie właściwości ETS do rozstrzygania w trybie orzeczenia wstępnego o wykładni i ważności instrumentów prawnych dotyczących współpracy policyjnej i sądowej w sprawach karnych. Możliwość skorzystania z orzeczenia wstępnego jest fakultatywna, a procedura ta może być porównana do korzystania w prawie polskim z pytania prawnego do Sądu Najwyższego. Zdaniem, wiceministra Ł. Rędziniaka, pozwoli to na zlikwidowanie odrębności prawa karnego, pomoże polskim sądom w rozstrzyganiu kwestii dotyczących III filaru oraz zapewni jednolitość stosowania prawa.

Do rozpatrywanej ustawy żadnych uwag o charakterze legislacyjnym nie zgłaszało Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu. Wątpliwości nie wyrażali również senatorowie w czasie dyskusji. Wobec tego przewodniczący komisji senator Stanisław Piotrowicz zgłosił wniosek o przyjęcie ustawy bez poprawek. Komisja jednomyślnie, pięcioma głosami, przyjęła przedstawiony wniosek. Na sprawozdawcę stanowiska komisji podczas posiedzenia plenarnego Izby wybrano senatora S. Piotrowicza.

Następnie Komisja Praw Człowieka i Praworządności przystąpiła do rozpatrzenia ustawy o ratyfikacji Porozumienia między Unią Europejską a Republiką Islandii oraz Królestwem Norwegii w sprawie stosowania niektórych postanowień Konwencji z dnia 29 maja 2000 roku o pomocy prawnej w sprawach karnych pomiędzy Państwami Członkowskimi Unii Europejskiej oraz Protokołu z 2001 roku do Konwencji, podpisanego w Brukseli dnia 19 grudnia 2003 roku.

Założenia przedmiotowego porozumienia omówił zastępca dyrektora Departamentu Prawno-Traktatowego w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Krzysztof Kocel. Jak wyjaśnił, Polska zobowiązała się w traktacie akcesyjnym do związania konwencjami z dziedziny wymiaru sprawiedliwości i spraw wewnętrznych, w tym konwencją o pomocy prawnej między państwami członkowskimi EU oraz protokołem do tej konwencji. W grudniu 2003 r. podpisano porozumienie między UE a Królestwem Norwegii i Republiką Islandii, dotyczące stosowania niektórych przepisów Konwencji o pomocy prawnej w sprawach karnych pomiędzy Państwami Członkowskimi UE oraz Protokołu 2001 do konwencji. Związanie się przez Polskę tym porozumieniem pozwoli na uproszczenie dotychczasowych mechanizmów wzajemnej pomocy prawnej funkcjonujących w stosunkach z Islandią i Norwegią.

Wiceminister sprawiedliwości Ł. Rędziniak podkreślił, że ratyfikacja tego porozumienia jest ważna ze względu na to, że Polacy stanowią obecnie liczną grupę narodowościową w obu krajach.

Pozytywną opinię o sejmowej ustawie ratyfikacyjnej przedstawiło senackie biuro legislacyjne.

Podczas dyskusji wicemarszałek Zbigniew Romaszewski i senator Jan Rulewski podnieśli kwestię tragicznej śmierci w październiku 2007 r. obywatela polskiego na lotnisku w Kanadzie i zwrócili się z prośbą do przedstawicieli obu resortów o udzielenie komisji na piśmie wyjaśnień w tej sprawie.

W głosowaniu, na wniosek senatora S. Piotrowicza, Komisja Praw Człowieka i Praworządności postanowiła jednomyślnie zarekomendować Senatowi przyjęcie bez poprawek rozpatrzonej ustawy ratyfikacyjnej. Ustalono, że w imieniu komisji sprawozdanie podczas posiedzenia plenarnego Izby złoży senator S. Piotrowicz.

Na zakończenie posiedzenia senatorowie podjęli pracę nad projektem pilotażowym COSAC w sprawie kontroli zasady pomocniczości i proporcjalności, dotyczącym projektu dyrektywy Rady UE w sprawie wprowadzenia w życie zasady równego traktowania bez względu na religię, światopogląd, niepełnosprawność, wiek lub orientację seksualną; COM (2008) 426.

Na prośbę przewodniczącego komisji wicedyrektor Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu Adam Niemczewski wyjaśnił cel projektu pilotażowego oraz przypomniał znaczenie zasady proporcjonalności i pomocniczości.

Senatorowie wyrazili chęć uczestniczenia w pracach połączonych komisji: Praw Człowieka i Spraw Unii Europejskiej nad tym projektem

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 25 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Ustawodawcza oraz Praw Człowieka i Praworządności.

Prace w komisjach senackich – 24 kwietnia 2024 r.

Obradowała Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej.

Prace w komisjach senackich – 23 kwietnia 2024 r.

Obradowała Komisja Petycji.