Narzędzia:

22 lipca 2008 r.

22.07.2008

Na swym posiedzeniu zebrała się Komisja Gospodarki Narodowej w celu rozpatrzenia ustawy o zniesieniu Głównego Inspektora Inspekcji Handlowej, o zmianie ustawy o Inspekcji Handlowej oraz niektórych innych ustaw.

Przyjęcie ustawy, uchwalonej przez Sejm z przedłożenia rządowego, rekomendowała senatorom wiceprezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Małgorzata Kozak. Jak poinformowała, nowelizacja zmierza do zniesienia centralnego organu administracji państwowej - Głównego Inspektora Inspekcji Handlowej, a także wprowadza zmiany porządkujące system prawny po zniesieniu tego urzędu. Zdaniem projektodawców, ma to usprawnić realizację zadań przez inspekcję handlową i przyczynić się do istotnego zmniejszenia biurokracji, a także ograniczyć czas przepływu informacji, co pozwoli na skoncentrowanie się na działaniach merytorycznych.

Ustawa stanowi, że majątek, należności i zobowiązania, prawa i obowiązki wynikające z umów i porozumień zawartych przez GIIH, a także prowadzone postępowania zostaną przejęte przez prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Przewidziano, że osoby zajmujące stanowiska Głównego Inspektora Inspekcji Handlowej, jego zastępcy, dyrektora biura, zastępcy oraz kierownika laboratorium kontrolno-analitycznego wejdą z dniem likwidacji GIIH do państwowego zasobu kadrowego, a w związku z przejęciem przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów spraw, którymi zajmował się GIIH, i laboratoriów jemu podlegających, jest uzasadnione stworzenie możliwości wykorzystania tego potencjału osobowego przez UOKiK.

Senatorowie zapoznali się także z opinią Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu, które nie zgłosiło żadnych uwag o charakterze legislacyjnym.

W dyskusji senatorowie interesowali się m.in. sytuacją pracowników, majątkiem i budżetem PIH. Wyjaśnień udzielała wiceprezes M. Kozak.

W głosowaniu Komisja Gospodarki Narodowej opowiedziała się jednomyślnie za przyjęciem bez poprawek ustawy o zniesieniu Głównego Inspektora Inspekcji Handlowej, o zmianie ustawy o Inspekcji Handlowej oraz niektórych innych ustaw. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Stanisława Iwana.

W drugim punkcie porządku dziennego rozpatrywano ustawę o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz ustawy o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich, obrocie tymi wyrobami i organizacji rynku wina.

Stanowisko rządu na temat sejmowej nowelizacji, uchwalonej na podstawie projektu senackiego, przedstawił podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Jacek Kapica. Jak stwierdził, przyjęte w ustawie rozwiązania są zbieżne z zapisami projektowanej przez rząd ustawy o podatku akcyzowym.

Pozytywną opinię o ustawie wyraził podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marian Zalewski, który podziękował senatorom za przygotowanie projektu i szybkie uchwalenie ustawy. Jak podkreślił, przyjęte zapisy jeszcze w tym roku pozwolą uruchomić produkcję winiarską.

Do nowelizacji żadnych uwag nie zgłosiło senackie biuro legislacyjne. Jej celem jest umożliwienie produkcji win gronowych poza składem podatkowym w ilości mniejszej niż 1000 hl w ciągu roku. W ustawie złagodzono także wymogi techniczne stawiane producentom win gronowych uzyskanych z winogron pochodzących z upraw własnych. Intencją ustawodawcy było umożliwienie małym producentom produkcji win z winogron pochodzących z upraw własnych już w tym roku gospodarczym 2008/2009.

W trakcie prac legislacyjnych dokonano nieznacznych zmian redakcyjnych oraz zmieniono datę wejścia ustawy w życie na dzień jej ogłoszenia.

W głosowaniu komisja jednomyślnie poparła ustawę o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz ustawy o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich, obrocie tymi wyrobami i organizacji rynku wina. Ustalono, że jej przyjęcie zarekomenduje Izbie senator S. Iwan.

Na zakończenie posiedzenia senatorowie rozpatrzyli ustawę o szczególnych rozwiązaniach dla podatników uzyskujących niektóre przychody poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Przyjęcie ustawy, uchwalonej przez Sejm na podstawie projektu rządowego, rekomendował senatorom podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Ludwik Kotecki. Jak poinformował, ustawa zmierza do zrównania obciążeń podatkowych osób otrzymujących dochody z zagranicy z krajów, wobec których ma lub miała zastosowanie metoda zaliczenia proporcjonalnego, z osobami otrzymującymi takie dochody, wobec których ma zastosowanie metoda wyłączenia z progresją. Przyjęte rozwiązania, obejmujące lata 2002-2007, przewidują także złagodzenie kar za przestępstwa i wykroczenia skarbowe w zakresie przychodów z pracy za granicą oraz amnestię wobec osób, którym orzeczono te kary.

Senatorowie zapoznali się z opinią senackiego biura legislacyjnego, które zgłosiło kilka uwag ogólnych dotyczących problematyki ustawy, a także zaproponowało poprawki o charakterze legislacyjnym.

Do przedstawionych zmian pozytywnie odniosła się dyrektor Departamentu Podatków Dochodowych w Ministerstwie Finansów Ewa Adamiak.

Ustawa nie wzbudziła zastrzeżeń senatorów. W związku z tym przewodniczący Komisji Gospodarki Narodowej senator Tomasz Misiak zaproponował łączne głosowanie nad wnioskami zawartymi w opinii legislacyjnej. Komisja jednogłośnie przyjęła propozycje poprawek oraz całość ustawy wraz ze zmianami. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w sprawie ustawy o szczególnych rozwiązaniach dla podatników uzyskujących niektóre przychody poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wyznaczono senatora Bronisława Korfantego.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 25 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Ustawodawcza oraz Praw Człowieka i Praworządności.

Prace w komisjach senackich – 24 kwietnia 2024 r.

Obradowała Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej.

Prace w komisjach senackich – 23 kwietnia 2024 r.

Obradowała Komisja Petycji.