Narzędzia:

22 lipca 2008 r.

22.07.2008

Na swym posiedzeniu senatorowie z Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska rozpatrywali ustawę o zmianie ustawy o lasach.

Stanowisko rządu w sprawie nowelizacji sejmowej, uchwalonej na podstawie projektu poselskiego, przedstawił podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska Janusz Zaleski. Z przebiegiem prac legislacyjnych w Sejmie zapoznał senatorów poseł sprawozdawca Jerzy Gosiewski. Pozytywną opinię o ustawie wyraziło Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.

Rozpatrywana nowela sejmowa zmierza do wydłużenia z 2 do 5 lat ustawowego okresu ponownego wprowadzenia roślinności leśnej (upraw leśnych) w lasach, w których drzewostan został usunięty lub zniszczony w wyniku szkód. W opinii ustawodawcy, obowiązujący obecnie dwuletni termin jest zbyt krótki i nie uwzględnia racjonalnych zabiegów hodowlanych i ochronnych. Uniemożliwia to stosowanie w lasach naturalnej metody ochrony przed szeliniakiem, polegającej na dwuletnim przelegiwaniu zrębu i wykorzystaniu naturalnych odnowień drzewostanu.

W głosowaniu, na wniosek senatora Jerzego Chróścikowskiego, Komisja Rolnictwa i Ochrony Środowiska postanowiła jednomyślnie zaproponować Senatowi przyjęcie bez poprawek ustawy o zmianie ustawy o lasach. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Wojciecha Skurkiewicza.

W drugim punkcie porządku dziennego rozpatrzono ustawę o zmianie ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt.

Przyjęcie ustawy, uchwalonej przez Sejm z przedłożenia Rady Ministrów, rekomendował senatorom sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Kazimierz Plocke. Jak poinformował wiceminister, nowelizacja zmierza do implementacji do prawa polskiego dyrektywy Rady 2006/2008/WE z 24 października 2006 r. w sprawie wymogów
w zakresie zdrowia zwierząt akwakultury i produktów akwakultury oraz zapobiegania niektórym chorobom zwierząt wodnych i zwalczania tych chorób. Unijny dokument powinien być wdrożony przez państwa członkowskie do 1 maja br. i wejść w życie najpóźniej 1 sierpnia br. Ma to zapewnić na terytorium Polski bezpieczeństwo epizootyczne w zakresie chorób egzotycznych zwierząt wodnych i stworzyć warunki niezbędne do uzyskania statusu epizootycznego wolnego od danej choroby. Zaproponowane w projekcie rządowym rozwiązania poddano w Sejmie koniecznym modyfikacjom o charakterze techniczno-legislacyjnym na etapie pierwszego czytania.

Senatorowie zapoznali się także z opinią senackiego biura legislacyjnego, które zwróciło uwagę na nieścisłości w dwóch przepisach nowelizacji sejmowej. Zgłoszone wątpliwości wyjaśnił w dyskusji przedstawiciel resortu rolnictwa.

Rozpatrywana nowela nakłada obowiązek spełnienia wymagań weterynaryjnych na firmy zajmujące się chowem lub hodowlą zwierząt wodnych oraz rozrodem ryb. Przedsiębiorstwa zajmujące się hodowlą będą miały trzy miesiące od dnia wejścia w życie ustawy na spełnienie wymogów weterynaryjnych i uzyskanie zgody powiatowego lekarza weterynarii. Jeżeli nie dopełnią tego obowiązku, stracą prawo do prowadzenia działalności. To samo dotyczy zakładu przetwarzającego lub poddającego ubojowi zwierzęta wodne. Również hodowlane łowiska wędkarskie będą musiały uzyskać zgodę weterynarza i zostać zgłoszone.

Ustawa przewiduje także poszerzenie katalogu zwierząt, za które przysługuje hodowcy odszkodowanie z budżetu państwa w wypadku wystąpienia chorób zakaźnych. Będzie ono przysługiwało także właścicielom rodzin pszczelich.

Ponadto w nowelizacji znalazły się nowe zasady prowadzenia rejestru paszportów dla zwierząt wydanych przez okręgowe rady lekarsko-weterynaryjne oraz zmiany zasad prowadzenia centralnego rejestru paszportów wydawanych przez Krajową Radę Lekarsko-Weterynaryjną. Doprecyzowano również zasady finansowania z budżetu państwa zadań wykonywanych podczas zwalczania chorób zakaźnych zwierząt. Chodzi m.in. o umożliwienie finansowania wydatków z budżetu ministrów: spraw wewnętrznych i administracji oraz rolnictwa, ponoszonych przez zespoły kryzysowe, służby i inspekcje podległe innym ministrom lub samorządowi terytorialnemu.

Ponieważ w dyskusji senatorowie nie zgłosili żadnych poprawek, przewodniczący Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska senator J. Chróścikowski zgłosił wniosek o przyjęcie jej bez poprawek. W głosowaniu komisja poparła tę propozycję i postanowiła zarekomendować Senatowi niewnoszenie zastrzeżeń do ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora J. Chróścikowskiego.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 25 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Ustawodawcza oraz Praw Człowieka i Praworządności.

Prace w komisjach senackich – 24 kwietnia 2024 r.

Obradowała Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej.

Prace w komisjach senackich – 23 kwietnia 2024 r.

Obradowała Komisja Petycji.