Narzędzia:

17 lipca 2008 r.

17.07.2008

Podczas posiedzenia Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej rozpatrywano ustawę o zmianie ustaw w celu ujednolicenia terminologii informatycznej.

Senatorowie zapoznali się z opinią Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu, w której zwrócono uwagę na specyficzny charakter sejmowej nowelizacji, wynikający ze zmian wprowadzanych w szeregu różnych ustaw. Przedstawiono także uwagi szczegółowe i propozycje poprawek.

Do opinii ustosunkował się podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Zbigniew Sosnowski.

W dyskusji senator Bohdan Paszkowski zgłosił wniosek o wprowadzenie poprawki do art. 27 nowelizacji, zmieniającego ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Negatywną opinię na jej temat wyrazili obecni na posiedzeniu przedstawiciele rządu.

W głosowaniu komisja odrzuciła poprawkę senatora B. Paszkowskiego. Poparto natomiast 3 zmiany zgłoszone przez senatora Mariusza Witczaka, zbieżne z opinią senackiego biura legislacyjnego. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w sprawie ustawy o zmianie ustaw w celu ujednolicenia terminologii informatycznej wybrano senatora Władysława Dajczaka.

W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej rozpatrzono ustawę o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

Przewodniczący komisji senator M. Witczak przypomniał, że Sejm uchwalił rozpatrywaną nowelizację na podstawie projektu senackiego wykonującego wyroki Trybunału Konstytucyjnego.

Poseł sprawozdawca Witold Gintowt-Dziewałtowski omówił zmiany wprowadzone do projektów senackich przez Sejm, zwracając uwagę m.in. na zastosowanie wyższej kary za niezłożenie w terminie oświadczenia majątkowego oraz przyjęcie zapisu dotyczącego wezwania osoby zobowiązanej do złożenia tego oświadczenia.

Senatorowie zapoznali się także z opinią senackiego biura legislacyjnego, które zaproponowało wprowadzenie poprawek do omawianej ustawy.

Propozycje zmian zgłosił także przedstawiciel Krajowego Biura Wyborczego Lech Gajzler.

W dyskusji senator W. Dajczak zwrócił się o uzasadnienie wykreślenia całego art. 24j, a nie, jak sugerował Trybunał Konstytucyjny, tylko ust. 3 tego artykułu.

Senator B. Paszkowski pytał o 14-dniowy termin wniesienia skargi do sądu administracyjnego.

Senator Janusz Sepioł podniósł kwestię proporcjonalności sankcji do wagi przewinienia oraz różnych sankcji dla posłów, senatorów, wójtów, radnych i osób pełniących funkcje publiczne na mocy zatrudnienia, które, zdaniem senatora, powinny być dla wszystkich jednakowe.

Odpowiadając na pytania i wątpliwości senatorów, poseł W. Gintowt-Dziewałtowski podkreślał, że różnica sankcji dotyczy osób pochodzących z wyboru i osób powołanych na stanowiska na podstawie zatrudnienia. Wyjaśniając przyczyny uchylenia art. 24j, zauważył, że omawiany przepis jest trudny do realizacji.

Senator W. Dajczak zaproponował poprawkę mającą na celu przywrócenie uchylonego art. 24j. Senator M. Witczak zgłosił natomiast zmiany zaproponowane przez Krajowe Biuro Wyborcze i senackie biuro legislacyjne.

W głosowaniu Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej odrzuciła poprawkę senatora W. Dajczaka, przyjęła natomiast 13 zmian postulowanych przez senatora M. Witczaka. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w sprawie ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz o zmianie niektórych innych ustaw wyznaczono senatora Ireneusza Niewiarowskiego.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 25 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Ustawodawcza oraz Praw Człowieka i Praworządności.

Prace w komisjach senackich – 24 kwietnia 2024 r.

Obradowała Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej.

Prace w komisjach senackich – 23 kwietnia 2024 r.

Obradowała Komisja Petycji.