Narzędzia:

17 lipca 2008 r.

17.07.2008

Podczas wspólnego posiedzenia Komisji Spraw Zagranicznych oraz Komisji Spraw Unii Europejskiej podsumowano prezydencję słoweńską w Unii Europejskiej, zakończoną 30 czerwca br.

Obecny na posiedzeniu ambasador Słowenii Jozef Drofenik omówił realizację najważniejszych priorytetów przyjętych przez jego kraj podczas półrocznego przewodniczenia Wspólnocie. Z satysfakcją podkreślił, że Słowenii udało się zrealizować wszystkie założone cele, mimo iż prezydencja nie należała do najłatwiejszych ze względu na sytuację polityczną i kryzys wywołany irlandzkim wetem w sprawie Traktatu Lizbońskiego. Wiosenną sesję Rady Europejskiej zdominowała Strategia Lizbońska, a rozwiązania zaproponowane przez prezydencję słoweńską stały się podstawą dalszych działań. W tym czasie wybrano siedzibę Europejskiego Instytutu Technologicznego, porozumiano się w sprawie uruchomienia programu GALILEO - cywilnego systemu nawigacji satelitarnej, zainicjowanego przez Komisję Europejską i Europejską Agencję Kosmiczną oraz wejścia w życie programu EUROSTARS - strategii dla małych i średnich przedsiębiorstw, będącej efektem współpracy Komisji Europejskiej, sieci EUREKA oraz wszystkich państw członkowskich.

Ambasador J. Drofenik podkreślił znaczenie paktu klimatyczno-energetycznego oraz wypracowywanego w tym zakresie kompromisu między państwami członkowskimi. Za ważne sukcesy prezydencji słoweńskiej uznał stabilizację sytuacji na Bałkanach Zachodnich (w tym podpisanie paktów stabilizacyjnych z Serbią, Bośnią i Hercegowiną oraz uznanie niezależności Kosowa), a także polsko-szwedzki projekt Wschodniego Europartnerstwa w ramach Europejskiej Polityki Sąsiedztwa. Południowy wymiar polityki zagranicznej prezydencji słoweńskiej wyznacza z kolei inauguracja Roku Dialogu Międzykulturowego oraz ustanowienie Uniwersytetu Eurośródziemnomorskiego w Piranie (Słowenia). Najważniejsze polityczne szczyty przeprowadzone pod egidą Słowenii to szczyt UE-USA, UE-Japonia, UE-Federacja Rosyjska oraz UE-Ameryka Łacińska i Karaiby. Za osiągnięcia legislacyjne prezydencja słoweńska uznała wprowadzenie piątej swobody - swobodnego przepływu wiedzy oraz porozumienie o wspólnych standardach dotyczących readmisji nielegalnych imigrantów, a także porozumienie w sprawie czasu i warunków pracy osób zatrudnionych na czas określony.

Omawiając znaczenie prezydencji słoweńskiej dla Polski, sekretarz stanu w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej Mikołaj Dowgielewicz podkreślił wagę polsko-szwedzkiego projektu Wschodniego Europartnerstwa w kontekście rozwoju wschodniego kierunku unijnej polityki zagranicznej. Zdaniem ministra, ogromne znaczenie miał fakt ratyfikacji przez Polskę Traktatu Lizbońskiego wobec niezwykle aktywnej polityki prezydencji, która na skutek kryzysu wywołanego wynikiem referendum w Irlandii doprowadziła do kompromisowego rozwiązania, jakim będzie poświęcona temu problemowi październikowa sesja Rady Europejskiej. Za duży sukces uznał również niezwykle istotną dla polityki europejskiej stabilizację sytuacji na Bałkanach Zachodnich oraz podtrzymanie negocjacji akcesyjnych z Turcją i Chorwacją. Jako korzystne ocenił też kompromisowy projekt budżetu oraz podwyższenie kwot mlecznych w ramach wspólnej polityki rolnej.

Podczas posiedzenia senatorowie zapoznali się z priorytetami rozpoczętej 1 lipca br. prezydencji Francji. Ambasador tego kraju w Polsce François Barry Delongchamps stwierdził, że Francja przejmuje przewodnictwo UE w trudnym momencie, przede wszystkim ze względu na nie najlepszą sytuację geopolityczną i gospodarczą w Europie i na świecie. Przypomniał, że rok 2009 jest rokiem wyborów europejskich i odnowienia instytucji UE. W tym kontekście Francja uznaje za podstawową kwestię rozwiązania kryzysu związanego z Traktatem Lizbońskim. Ambasador przedstawił w skrócie priorytety prezydencji francuskiej, zawarte w czterech głównych punktach dotyczących energii, klimatu, migracji i bezpieczeństwa. Pakiet klimatyczny zakłada ograniczenie co najmniej o 20% emisji gazów cieplarnianych do 2020 r., zwiększenie do 20% udziału energii odnawialnych w konsumpcji energii w Unii Europejskiej do 2020 r. oraz poprawienie o 20% efektywności energetycznej do 2020 r. Założenia wspólnej polityki migracyjnej ma określić pakiet europejski dotyczący migracji i azylu. W kwestiach bezpieczeństwa europejskiego konieczna jest aktualizacja strategii z 2003 r. Prezydencja francuska myśli również o wypracowaniu podstaw nowej polityki rolnej, zapewniającej bezpieczeństwo żywnościowe i dbającej jednocześnie o środowisko naturalne. Polityka zagraniczna prezydencji francuskiej, którą zapoczątkowało powołanie Unii Śródziemnomorskiej, ukierunkowana jest na kraje basenu Morza Śródziemnego. Niemniej kierunek wschodni również będzie obecny, np. podczas szczytów UE-Ukraina i UE-Rosja. Ponadto program "Prezydencja w służbie obywateli" pozwoli ożywić kontakty z organizacjami pozarządowymi, także spoza UE, oraz promować szeroko rozumianą politykę kulturalną.

Sekretarz stanu w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej M. Dowgielewicz podkreślił zbieżność stanowisk Polski i Francji w wielu dziedzinach, np. w kwestiach polityki rolnej, migracyjnej, obrony i bezpieczeństwa, a także budżetowych. Niemniej Polska podczas prezydencji francuskiej będzie musiała szukać kompromisów, szczególnie w wypadku pakietu klimatycznego. Naszym zadaniem będzie udowodnienie, że nie tylko ochrona środowiska jest priorytetem, ale też polityka społeczna i konkurencyjność gospodarki. Polska również będzie się starała, wspierając politykę zagraniczną prezydencji francuskiej, uświadamiać że kierunek wschodni jest równie istotny jak południowy, będący priorytetem Francji.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 25 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Ustawodawcza oraz Praw Człowieka i Praworządności.

Prace w komisjach senackich – 24 kwietnia 2024 r.

Obradowała Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej.

Prace w komisjach senackich – 23 kwietnia 2024 r.

Obradowała Komisja Petycji.