Narzędzia:

17 lipca 2008 r.

17.07.2008

Na swym posiedzeniu senatorowie z Komisji Spraw Unii Europejskiej zapoznali się z informacją na temat przygotowań Rządu do polskiej Prezydencji w Radzie UE w 2011 r.

Informację przedstawił sekretarz stanu w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej Mikołaj Dowgielewicz - pełnomocnik rządu ds. koordynowania przygotowań i przeprowadzenia prezydencji Polski w Unii Europejskiej. Jak zapowiedział, rządowy projekt przygotowań do polskiej prezydencji w UE, która przypada w II połowie 2011 r., zostanie przedstawiony w październiku br. "W tej chwili najważniejszym zadaniem jest przygotowanie całościowego rządowego programu przygotowań do przewodnictwa. Ten program mamy zamiar przedstawić w połowie października do akceptacji Komitetowi Europejskiemu Rady Ministrów, a w konsekwencji samej Radzie Ministrów" - powiedział senatorom.

M. Dowgielewicz przedstawił również senatorom rządowy kalendarz przygotowań do objęcia przez Polskę przewodnictwa w Unii. Jak poinformował, jeszcze w tym roku zostanie rozpoczęty cykl szkoleń centralnych i sektorowych dla urzędników administracji publicznej, którzy bezpośrednio będą zaangażowani w obsługę polskiej prezydencji.

"W 2009 r. chcemy określić cele i priorytety prezydencji. Chcemy, by ta debata o celach była debatą publiczną, aby w ten proces było zaangażowane szerokie gremium społeczne, w którym chcielibyśmy wykorzystać potencjał intelektualny ośrodków akademickich i analitycznych, które mamy w Polsce" - mówił szef UKIE.

Początek 2010 r. ma być poświęcony selekcji i przygotowaniu kadr. Jak podkreślił minister, wówczas zapadną również decyzje dotyczące wstępnego terminarza i programu prezydencji, ustalenia harmonogramu wydarzeń towarzyszących oraz określone zostaną miejsca, w których odbędą się wydarzenia prestiżowe, tj. spotkania Rady Europejskiej.

Podkreślił, że intencją rządu jest, aby selekcja regionów czy miast Polski, które mogłyby gościć wydarzenia prezydencji, była procesem jak najbardziej przejrzystym i korzystnym dla naszego kraju. Przyznał, że dużym wyzwaniem będzie znalezienie odpowiednich miejsc, w których mogłyby odbyć się wydarzenia związane z przewodnictwem w UE, bo - jak dodał - w Polsce, a szczególnie w Warszawie, nie ma centrum konferencyjnego wysokiej klasy.

Zdaniem M. Dowgielewicza, 2010 r. będzie momentem kluczowym, jeśli chodzi o mającą nastąpić polską prezydencję, gdyż w tym czasie trzeba będzie uzgodnić z nową Komisją Europejską na podstawie naszych priorytetów program legislacyjny. Wiosną 2011 r. planowane jest przejęcie przez Polskę obowiązków przewodnictwa w Komitecie Budżetowym Rady UE. "Będzie to czas bardzo kluczowy, w którym będziemy przejmować bieżące obowiązki od prezydencji węgierskiej oraz będziemy pracować nad promocją Polski i uruchomieniem strony internetowej" - zaznaczył szef UKIE. Jak podkreślił, przewodnictwo w Unii jest znakomitą okazją do promowania Polski w Europie. "Bardzo ważne jest, aby nasza prezydencja pokazała Polskę jako nowoczesny, europejski kraj pełen aktywnych i dynamicznych ludzi" - dodał.

W drugim punkcie porządku dziennego Komisja Spraw Unii Europejskiej przyjęła plan pracy w ramach projektu pilotażowego COSAC, dotyczącego kontroli zasady pomocniczości
i proporcjonalności na przykładzie projektu dyrektywy Rady w sprawie wprowadzenia w życie zasady równego traktowania bez względu na religię lub światopogląd, niepełnosprawność, wiek lub orientację seksualną [COM (2008)426]:

 

  • Posiedzenie Komisji Spraw Unii Europejskiej - 17 lipca br.

- omówienie procedur związanych z kontrolą w parlamentach narodowych przestrzegania zasady pomocniczości i proporcjonalności,

- przyjęcie planu pracy,

- wskazanie komisji branżowych opiniujących projekt dyrektywy - Komisja Praw Człowieka i Praworządności,

- wyznaczenie ekspertów (termin przygotowania opinii - 4 sierpnia br.) - dr Anna Śledzińska-Simon, Dolnośląska Wyższa Szkoła Kształcenia Kadr, prawo europejskie, prawa człowieka,

- wyznaczenie senatora sprawozdawcy - senator Tadeusz Gruszka.

 

  • Wspólne posiedzenie Komisji Spraw Unii Europejskiej oraz Komisji Praw Człowieka i Praworządności - 6 sierpnia br.

- wysłuchanie opinii przedstawicieli ministerstwa oraz UKIE,

- wysłuchanie opinii ekspertów komisji,

- dokonanie oceny projektu dyrektywy,

- zgłoszenie wniosków.

 

  • Posiedzenie Komisji Spraw Unii Europejskiej bezpośrednio po wspólnym posiedzeniu komisji:

- przyjęcie opinii na podstawie zgłoszonych wniosków.

 

  • Przygotowanie raportu i przesłanie go do sekretariatu COSAC (do 4 września br.).
  • W wypadku uznania naruszenia zasady pomocniczości - przesłanie uzasadnionej opinii do Komisji Europejskiej, Rady i Parlamentu Europejskiego (do 4 września br.).

W kolejnym punkcie porządku dziennego posiedzenia Komisji Spraw Unii Europejskiej, zgodnie z ustawą z 11 marca 2004 r. o współpracy Rady Ministrów z Sejmem i Senatem w sprawach związanych z członkostwem Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej, zaopiniowano następujące projekty aktów prawnych UE.

Wnioski nierozpatrywane - propozycja zaakceptowana przez komisję:

  • art. 6 ust. 1 - COM(2008) 344, 347, 351, 362, 365, 367, 369, 374, 376,
  • art. 6 ust. 4 - COM(2008) 382, 385, 410,
  • art. 8 ust. 1 - propozycja Rozporządzenia Rady przyznającego status nowego eksportera (NEPT) w ramach obowiązującego Rozporządzenia Rady 74/2004 nakładającego ostateczne cło wyrównawcze na przywóz bielizny pościelowej z bawełny pochodzącej z Indii.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 25 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Ustawodawcza oraz Praw Człowieka i Praworządności.

Prace w komisjach senackich – 24 kwietnia 2024 r.

Obradowała Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej.

Prace w komisjach senackich – 23 kwietnia 2024 r.

Obradowała Komisja Petycji.