Narzędzia:

17 lipca 2008 r.

17.07.2008

Podczas posiedzenia Komisji Spraw Zagranicznych rozpatrzono ustawę o upoważnieniu Prezydenta RP do złożenia oświadczenia o uznaniu jurysdykcji Trybunału Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich na podstawie art. 35 ust. 2 Traktatu o Unii Europejskiej.

Ustawę przedstawili wicedyrektor Departamentu Prawno-Traktatowego w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Krzysztof Kocel i sędzia Cezary Dziurkowski z Departamentu Współpracy Międzynarodowej w Ministerstwie Sprawiedliwości. Jak stwierdzili, upoważnienie prezydenta do złożenia oświadczenia o uznaniu jurysdykcji Trybunału Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich umożliwi polskim sądom wszystkich instancji korzystanie z procedury orzeczenia wstępnego tego trybunału w zakresie tzw. trzeciego filaru, a więc m.in. w sprawach karnych. Orzeczenie TSWE ma charakter wykładni aktów europejskich lub potwierdza ich ważność. Istnieje również możliwość skorzystania w wyjątkowych wypadkach z tzw. pilnej procedury uzyskiwania orzeczeń, co znacznie przyspiesza orzekanie i nie powoduje przedłużania procedur procesowych w Polsce. Sądy zadają pytania w języku polskim i nie ponoszą żadnych kosztów z tytułu zapytań skierowanych do TSWE.

Podczas posiedzenia senatorowie zapoznali się także z opinią Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu, które nie zgłosiło do ustawy sejmowej żadnych uwag o charakterze legislacyjnym.

W dyskusji, w której głos zabrali senatorowie Włodzimierz Cimoszewicz i Janusz Rachoń, pytano m.in. o formę uchwalenia ustawy, język zapytań do TSWE oraz ewentualne koszty związane z procedurą.

W głosowaniu, na wniosek senatora Leona Kieresa, Komisja Spraw Zagranicznych opowiedziała się za przyjęciem ustawy sejmowej bez poprawek. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Włodzimierza Cimoszewicza.

W drugim punkcie porządku dziennego rozpatrywano ustawę o ratyfikacji Porozumienia między Unią Europejską a Republiką Islandii oraz Królestwem Norwegii w sprawie stosowania niektórych postanowień Konwencji z dnia 29 maja 2000 roku o pomocy prawnej w sprawach karnych pomiędzy Państwami Członkowskimi Unii Europejskiej oraz Protokołu z 2001 roku do Konwencji, podpisanego w Brukseli dnia 19 grudnia 2003 roku.

Założenia przedmiotowego porozumienia omówili wicedyrektor K. Kocel z Ministerstwa Spraw Zagranicznych i sędzia w Departamencie Współpracy Międzynarodowej w Ministerstwie Sprawiedliwości Sławomir Buczma. Jak poinformowali, ratyfikacja porozumienia pozwoli na rozszerzenie na obszar Islandii i Norwegii zakresu stosowania unijnej Konwencji Europejskiej o Pomocy w Sprawach Karnych z 2000 r. Dla Polski ma to istotne znaczenie ze względu na dużą liczbę obywateli polskich przebywających w tych krajach, szczególnie w Islandii. Ratyfikacja pozwoli także na ujednolicenie i uproszczenie procedur oraz na stosowanie szczególnych metod współpracy w zakresie pomocy prawnej w sprawach karnych.

Do sejmowej ustawy ratyfikacyjnej żadnych uwag nie zgłosiło senackie biuro legislacyjne.

W głosowaniu, na wniosek senatora L. Kieresa, Komisja Spraw Zagranicznych postanowiła jednomyślnie zarekomendować Senatowi przyjęcie sejmowej ustawy ratyfikacyjnej bez poprawek. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wyznaczono senatora L. Kieresa.

W drugiej, zamkniętej części posiedzenia senatorowie spotkali się z ambasadorami Polski w Austrii i Albanii - Jerzym Margańskim i Ireną Tatarzyńską.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 25 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Ustawodawcza oraz Praw Człowieka i Praworządności.

Prace w komisjach senackich – 24 kwietnia 2024 r.

Obradowała Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej.

Prace w komisjach senackich – 23 kwietnia 2024 r.

Obradowała Komisja Petycji.