Narzędzia:

10 lipca 2008 r.

10.07.2008

Na swym posiedzeniu zebrała się Podkomisja "Przyjazne Państwo". W pierwszym punkcie porządku dziennego dyskutowano na temat projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zmierzającego do rozszerzenia kręgu podatników uprawnionych do korzystania z ulgi podatkowej na dzieci. Założenia przygotowywanego przez podkomisję projektu omówiło Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.

Następnie opinię o projekcie przedstawiła podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Elżbieta Chojna-Duch. Wiceminister stwierdziła, że resort popiera kierunek proponowanych zmian. Jednocześnie poinformowała, że ministerstwo przygotowało projekt, który w szerszy sposób niż inicjatywa podkomisji wprowadza zmiany w zakresie korzystania z ulgi podatkowej na dzieci.

W wyniku dyskusji, a następnie głosowania, podkomisja, na wniosek senatora Kazimierza Kleiny, postanowiła jednomyślnie zawiesić prace nad projektem do 15 września br. Ustalono, że jeśli do tego czasu nie rozpoczną się prace w Sejmie nad projektem rządowym, podkomisja wznowi pracę nad własnym projektem.

Następnie Podkomisja "Przyjazne Państwo" przystąpiła do przygotowania projektu ustawy o zmianie ustawy - Kodeks pracy.

Przedmiot i cel nowelizacji przedstawiło senackie biuro legislacyjne. Proponowana nowela wprowadza do kodeksu zapis stanowiący podstawę do zwolnienia pracownika jednostronnym oświadczeniem woli pracodawcy z obowiązku wykonywania pracy w okresie wypowiedzenia umowy o pracę. Przepis ten zapewnia pracownikowi zwolnionemu z obowiązku wykonywania pracy prawo do dotychczasowego wynagrodzenia.

Pozytywną opinię o projekcie przedstawiła dyrektor Departamentu Prawa Pracy w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej Eugenia Gienieczko. Zaproponowała również poprawki porządkujące do projektu. W swoim wystąpieniu postulowała, by pracownik zwolniony z obowiązku świadczenia pracy otrzymywał jednorazowo całość przysługującego mu wynagrodzenia.

Ta propozycja nie spotkała się z poparciem senatorów, negatywnie oceniła ją także Grażyna Spytek-Bandurska z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych "Lewiatan".

W głosowaniu Podkomisja "Przyjazne Państwo" postanowiła jednomyślnie skierować projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks pracy wraz z poprawkami do Komisji Gospodarki Narodowej. Ustalono, że w dalszych pracach nad projektem podkomisję będzie reprezentować senator Stanisław Jurcewicz.

W trzecim punkcie porządku dziennego podkomisja rozpatrzyła drugi projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks pracy. Jak stwierdził przedstawiciel senackiego biura legislacyjnego, proponowana nowelizacja ma celu przede wszystkim doprecyzowanie przepisów dotyczących pracy w święta w placówkach handlowych. Jak wskazał, zakaz pracy w święta w placówkach handlowych nie dotyczy wykonywania w nich każdej pracy, lecz tylko pracy przy prowadzeniu handlu. Nowela zmierza także do złagodzenia powszechnego zakazu handlu w placówkach handlowych w święta poprzez wyłączenie spod jego rygorów takich placówek, jak stacje paliw czy cukiernie.

Do przedstawionego projektu poprawki o charakterze legislacyjnym zgłosiła przedstawicielka resortu pracy, dyrektor E. Gienieczko.

W głosowaniu podkomisja postanowiła jednomyślnie skierować projekt ustawy wraz z poprawkami do Komisji Gospodarki Narodowej. Ustalono, że podczas posiedzenia komisji projekt zaprezentuje senator Tomasz Misiak.

Na zakończenie posiedzenia senatorowie z Podkomisji "Przyjazne Państwo" zapoznali się z opinią prawną senackiego biura legislacyjnego dotyczącą propozycji poprawki do ustawy z 29 lipca 2005 r. o przekształceniu użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości, złożonej do podkomisji przez senatora Eryka Smulewicza.

W wyniku dyskusji podkomisja postanowiła, że senator K. Kleina złoży oświadczenie senatorskie skierowane do ministrów skarbu i spraw wewnętrznych, w którym zapyta, czy wojewodowie działający w imieniu Skarbu Państwa przekazują grunty spółdzielniom mieszkaniowym z bonifikatą.

Następnie podkomisja zapoznała się z opinią biura legislacyjnego w sprawie projektu ustawy o zmianie ustaw w zakresie uwierzytelniania dokumentów. Podkomisja postanowiła, że projekt zostanie przesłany do zaopiniowania przez Ministerstwo Sprawiedliwości, Sąd Najwyższy, a także organizacje zrzeszające adwokatów, radców prawnych, notariuszy i doradców podatkowych.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 25 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Ustawodawcza oraz Praw Człowieka i Praworządności.

Prace w komisjach senackich – 24 kwietnia 2024 r.

Obradowała Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej.

Prace w komisjach senackich – 23 kwietnia 2024 r.

Obradowała Komisja Petycji.