Narzędzia:

9 lipca 2008 r.

09.07.2008

Posiedzenie Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska zwołano w celu rozpatrzenia ustawy o zmianie ustawy o paszach.

Przyjęcie ustawy, uchwalonej przez Sejm na podstawie projektu wniesionego przez rząd, rekomendował senatorom sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Kazimierz Plocke. Jak stwierdził wiceminister, zawarte w nowelizacji zmiany zmierzają do przesunięcia terminu wejścia w życie zakazu wytwarzania, wprowadzania do obrotu i stosowania w żywieniu zwierząt pasz genetycznie modyfikowanych oraz organizmów genetycznie modyfikowanych przeznaczonych do użytku wewnętrznego. Zgodnie z rozpatrywana nowelizacją zakaz będzie obowiązywać od 1 stycznia 2012 r., a nie jak przewidywała dotychczas obowiązująca ustawa - od 12 sierpnia br. Zezwolenia na wprowadzanie do obrotu na terytorium Polski produktów GMO, będących paszami genetycznie zmodyfikowanymi lub organizmami genetycznie zmodyfikowanymi przeznaczonymi na pasze, zostaną uchylone 31 grudnia 2011 r.

Wiceminister rolnictwa stwierdził, że rząd po wielomiesięcznej analizy zaproponował takie rozwiązanie, ponieważ Polska nie jest obecnie przygotowana, by od sierpnia br. pozbawić przemysł surowców do produkcji pasz. Poinformował także, że Urząd Komitetu Integracji Europejskiej zwrócił uwagę, że istniejący przepis jest sprzeczny z przepisami Unii Europejskiej, która dopuszcza stosowanie organizmów genetycznie modyfikowanych na swoim terenie. Jak dodał, rząd przyjął wieloletni program prowadzenia badań naukowych dotyczących oddziaływania roślin genetycznie modyfikowanych na zdrowie ludzi i zwierząt przez Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach i Instytut Zootechniki w Balicach. Na realizację programu przeznaczono 4,5 mln zł, w br. - 2 mln zł.

Senatorowie zapoznali się także z opinią Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu, w której zaproponowano wprowadzenie 1 poprawki o charakterze redakcyjnym. W dyskusji postulowana zmiana nie uzyskała akceptacji komisji.

Podczas dyskusji senatorowie wskazywali, że brak jest danych wskazujących na negatywny wpływ GMO na zdrowie ludzi, zwierząt i środowisko naturalne. Proponowano, by środki pochodzące z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczyć na sfinansowanie różnicy cenowej między paszami genetycznie modyfikowanymi a niemodyfikowanymi genetycznie. Tę propozycję negatywnie ocenił sekretarz stanu w resorcie rolnictwa K. Plocke.

Przewodniczący komisji senator Jerzy Chróścikowski postulował wprowadzenie dwóch poprawek do ustawy o zmianie ustawy o paszach. W głosowaniu nie uzyskały one poparcia komisji i zostaną zgłoszone jako wniosek mniejszości, którego przyjęcie zarekomenduje Izbie senator Zdzisław Pupa.

Ostatecznie w głosowaniu Komisja Rolnictwa i Ochrony Środowiska opowiedziała się za przyjęciem bez poprawek sejmowej nowelizacji ustawy o paszach. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wyznaczono senatora Stanisława Gorczycę.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 25 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Ustawodawcza oraz Praw Człowieka i Praworządności.

Prace w komisjach senackich – 24 kwietnia 2024 r.

Obradowała Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej.

Prace w komisjach senackich – 23 kwietnia 2024 r.

Obradowała Komisja Petycji.