Narzędzia:

13 maja 2008 r.

13.05.2008

Posiedzenie Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska zwołano w celu rozpatrzenia ustawy o zmianie ustawy - Prawo ochrony środowiska. Wzięli w nim udział podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Jan Rączka oraz poseł sprawozdawca Henryk Siedlaczek.

Przyjęcie sejmowej noweli, uchwalonej na podstawie projektu wniesionego przez Radę Ministrów, rekomendował senatorom wiceminister środowiska J. Zaleski. Ustawa rozszerza katalog zadań, na jakie mają być przeznaczone środki z wojewódzkich i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ponadto wprowadza mechanizm umożliwiający rozszerzenie możliwości dysponowania środkami narodowego funduszu, zgromadzonymi na koncie tzw. subfunduszu wrakowego. Nowelizacja pozwala m.in. przeznaczyć środki z funduszy ochrony środowiska na sfinansowanie XIV Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, która odbędzie się w grudniu br. w Poznaniu.

Nowe przepisy dotyczą przede wszystkim przeznaczenia środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz funduszy wojewódzkich na inne cele, w tym np. na finansowanie organizacji konferencji międzynarodowych, poświęconych tematyce ekologicznej. Na podobne cele mogą zostać wykorzystywane pieniądze zgromadzone na koncie tzw. specjalnego subfunduszu wrakowego - z opłat pobieranych na podstawie ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Fundusz gromadzi środki z opłaty pobieranej przy sprowadzaniu pojazdów do Polski. Opłata ta wynosi 500 zł.

Senatorowie zapoznali się także z opinią Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu, które nie zgłosiło do noweli sejmowej uwag o charakterze legislacyjnym. W opinii zwrócono natomiast uwagę, że należałoby doprecyzować przepisy zawarte w art. 410b rozpatrywanej ustawy.

W dyskusji senatorowie interesowali się, na jakim etapie są przygotowania do konferencji w Poznaniu, a także jakie są jej koszty. Pytano również, kto będzie miał pierwszeństwo w dysponowaniu środkami pochodzącymi z opłat w zakresie recyklingu. Zwracali uwagę, czy nie lepiej przeznaczyć te fundusze na inne cele związane z ochroną środowiska.

Odpowiadając na pytania senatorów, wiceminister J. Zaleski stwierdził, że trudno dokładnie określić, jakie będą koszty konferencji. Szacuje się, że będzie to około 55 mln zł. Kwota, która będzie wykorzystana z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, zostanie natomiast przeznaczona na prace organizacyjne, edukacyjne i promocyjne. Jak poinformował wiceminister środowiska, do organizacji konferencji zostały powołane dwa zespoły - jeden do spraw organizacyjnych w Ministerstwie Środowiska oraz drugi, powołany w Instytucie Ochrony Środowiska, zajmujący się merytorycznym przygotowaniem konferencji. Zdaniem wiceministra środowiska, decyzja o uruchomieniu środków z narodowego funduszu nie spowoduje lawinowego finansowania innych konferencji, sprawi natomiast, że fundusze będące w dyspozycji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz ministra środowiska pozwolą na poprawę stanu środowiska. Ponadto poinformował, że resort środowiska przygotuje stosowne propozycje zmian, aby doprecyzować zapisy art. 410b ustawy o zmianie ustawy - Prawo ochrony środowiska.

W głosowaniu Komisja Rolnictwa i Ochrony Środowiska postanowiła zarekomendować Senatowi przyjęcie bez poprawek ustawy o zmianie ustawy - Prawo ochrony środowiska. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Michała Wojtczaka.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 17 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: klimatu i środowiska, gospodarki, emigracji, kultury, rolnictwa, samorządu terytorialnego, ustawodawcza, rodziny.

9. posiedzenie Senatu

Zakończyło się 9. posiedzenie Senatu. Izba podjęła m.in. uchwałę w związku z atakiem rakietowym na konwój pojazdów organizacji humanitarnej w Strefie Gazy i śmiercią wolontariuszy, w tym obywatela RP.

Prace w komisjach senackich – 3 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Infrastruktury, budżetu, rolnictwa