Narzędzia:

13 maja 2008 r.

13.05.2008

Tematem seminaryjnego posiedzenia Komisji Zdrowia było miejsce i zadania medycyny ratunkowej w strukturach ochrony zdrowia w Polsce.

Podczas posiedzenia podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Marek Twardowski omówił aktualny stan pracy nad nowelizacją ustawy o państwowym Ratownictwie Medycznym. Jak poinformował, nad projektem pracuje specjalnie powołany w resorcie zespół, którego zadaniem jest opracowanie zmian usprawniających system ratownictwa medycznego funkcjonujący na mocy obecnie obowiązującej ustawy. Chodzi tu m.in. o zmiany w organizacji i finansowaniu szpitalnych oddziałów ratunkowych, nową organizację systemu powiadamiania ratunkowego w ścisłej współpracy z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Na temat miejsca i zadań medycyny ratunkowej w systemie ochrony zdrowia mówił także prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Ratunkowej prof. Juliusz Jakubaszko. Jego zdaniem, należy zagwarantować świadczenia odpowiednio wysokiej jakości, wykonywane przez sprawny system ratownictwa wobec chorego w stanie krytycznym.

W dyskusji pełniący obowiązki krajowego konsultanta w dziedzinie medycyny ratunkowej prof. Jerzy Karski podkreślił, że obowiązujące przepisy w niedostateczny sposób zapewniają skuteczne wykonywanie zadań w zakresie ratownictwa i zarządzania kryzysowego. Zwrócił m.in. uwagę na działalność Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, które funkcjonuje w złożonym technicznie otoczeniu. Użytkowanie śmigłowców wymaga zapewnienia ich gotowości w poszczególnych bazach.

Wiceprezes Narodowego Funduszu Zdrowia Zbigniew Teter stwierdził, że analizowany jest mechanizm podziału środków przeznaczonych na ratownictwo między poszczególne województwa. W tym wypadku NFZ działa zgodnie z planem zakontraktowanych świadczeń, zatwierdzonych przez resort zdrowia na podstawie wniosków poszczególnych wojewodów.

Podczas posiedzenia Komisji Zdrowia wiceminister M. Twardowski poinformował także o planowanych w br. inwestycjach ważnych dla ratownictwa medycznego. Będą one polegały na finansowaniu wymiany wyeksploatowanych ambulansów ratunkowych, rozpoczęciu budowy sieci centrów urazowych, a także na budowie i przebudowie baz dla śmigłowców ratunkowych oraz prawdopodobnie na zakupie pierwszych śmigłowców ratunkowych.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 17 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: klimatu i środowiska, gospodarki, emigracji, kultury, rolnictwa, samorządu terytorialnego, ustawodawcza, rodziny.

9. posiedzenie Senatu

Zakończyło się 9. posiedzenie Senatu. Izba podjęła m.in. uchwałę w związku z atakiem rakietowym na konwój pojazdów organizacji humanitarnej w Strefie Gazy i śmiercią wolontariuszy, w tym obywatela RP.

Prace w komisjach senackich – 3 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Infrastruktury, budżetu, rolnictwa